Spoločnosť Nafta vlani navýšila zisk, etablovala sa na nemeckom trhu

|
Ilustračné foto|Dobývací priestor Gajary – plán likvidácie sond a rekultivácie pozemkov ezahorie.sk|nafta a.s.

Spoločnosť Nafta dosiahla v minulom roku zisk po zdanení vo výške 70,1 milióna eur. V medziročnom porovnaní tak spoločnosť, ktorá patrí k európskym lídrom v podzemnom skladovaní zemného plynu a v prieskume a ťažbe uhľovodíkov, navýšila zisk o necelé dva milióny eur. „Významným míľnikom uplynulého roka v oblasti skladovania plynu bol predovšetkým vstup našej spoločnosti na nemecký trh vďaka akvizícii troch podzemných zásobníkov v Bavorsku,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Nafta Martina Štecová. V prieskumných činnostiach pokračovala Nafta aj na Ukrajine, kde aktívne pôsobí už od roku 2016.

Predčasne naplnené zásobníky

Zaujímavý vývoj v minulom roku firma zaznamenala najmä v oblasti skladovania zemného plynu, keď už v letných mesiacoch boli podzemné zásobníky naplnené na úroveň 100 %. „Bolo to v dôsledku obáv zákazníkov z možného nepredĺženia kontraktu medzi Ruskom a Ukrajinou na konci minulého roku, čo viedlo k predzásobeniu sa plynom,“ vysvetlila Štecová.

„V uplynulom roku sme pokračovali v napĺňaní stratégie rastu našich kľúčových činností a v efektívnom využívaní dlhoročného know-how doma aj na zahraničných trhoch. Úspešne sme sa etablovali na nemeckom trhu a svoje rozsiahle skúsenosti sme uplatnili aj na Ukrajine. Smerujeme k pozícií európskeho lídra v podzemnom skladovaní zemného plynu a v prieskume a ťažbe uhľovodíkov,“ zhodnotil rok 2019 generálny riaditeľ spoločnosti Nafta Martin Bartošovič.

Akcionárom aj štát

Spoločnosť Nafta je medzinárodná spoločnosť so skúsenosťami v oblasti skladovania a budovania podzemných zásobníkov zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Spoločnosť aktívne pôsobí okrem Slovenska aj v Českej republike, Nemecku, Rakúsku a na Ukrajine. Spoločnosť je s celkovou skladovacou kapacitou približne 60 terawatthodín v pozícii šiesteho najväčšieho prevádzkovateľa zásobníkov plynu v Európe.

Majoritným, 56,15 % akcionárom spoločnosti Nafta a.s. je SPP Infrastructure, a.s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií. Akcionármi v spoločnosti SPP Infrastructure sú štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel (51 %) a firma EP Infrastructure, ktorá je súčasťou Energetického a průmyslového holdingu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin BartošovičMartina Štecová
Firmy a inštitúcie Nafta