Spotreba elektriny cez koronakrízu na Slovensku klesala, prevádzka sústavy bola štandardná

Elektrické vedenie SEPS
Ilustračné foto SEPS

Slovenská elektrizačná sústava zvládla utíchajúcu koronakrízu bez vážnejších problémov. „Z pohľadu riadenia v reálnom čase bola prevádzka elektrizačnej sústavy za uplynulé obdobie bez výraznejších problémov. Prevádzka sústavy bola štandardná,“ uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) Norbert Deák.

Pokles spotreby elektriny

V prvom kalendárnom týždni marca tohto roka, kedy stálo Slovensko už pred blížiacou sa koronakrízou, ešte hrubá koncová spotreba elektriny na Slovensku vzrástla o 2,3 %. Podľa Deáka to bolo pravdepodobne ovplyvnené aj medziročným poklesom teploty o 2,3 Celziových stupňov. V ďalších kalendárnych týždňoch už spotreba elektriny klesala. Medziročný pokles hrubej koncovej spotreby elektriny v mesiaci marec bol na úrovni približne 3,8 %, pri medziročne nižšej priemernej teplote o približne 1,2 Celziových stupňov.

Opatrenia proti koronavírusu

V apríli zaznamenali energetici medziročný pokles spotreby elektriny na Slovensku o približne 12 %. Pokles spotreby elektriny pokračoval aj v máji. „Za obdobie od 1. do 12. mája evidujeme predbežne pokles hrubej koncovej spotreby elektriny na úrovni presahujúcej 14 %, čoho príčinou môže byť významne vyššia priemerná teplota o viac ako 3 Celziové stupne,“ konštatoval Deák s tým, že je vysoko pravdepodobné, že najvýraznejší vplyv na prepad hrubej koncovej spotreby elektriny mali opatrenia súvisiace s koronakrízou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Norbert Deák
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava