Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EÚ energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com
7. 02. 2019 12:14 Aktuality od SITA

Spotreba energie v Európskej únii vzrástla

Spotreba primárnej energie aj konečná spotreba energie sa v celej EÚ zvýšili zhodne o zhruba 1 %, na Slovensku spotreba primárnej energie stúpla o 5,1 % a konečná spotreba o 7 %, čo bol v rámci únie najväčší rast.

Spotreba primárnej energie v roku 2017 v Európskej únii bola 1 561 mil. ton ropného ekvivalentu (Mtoe), čiže sa medziročne zvýšila o zhruba 1 %. Konečná spotreba energie, čiže taká, ktorá nezahŕňa spotrebu samotného energetického sektora, sa zvýšila tiež o približne 1 %, a to na 1 222 Mtoe. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. EÚ pritom chce do roku 2020 znížiť spotrebu primárnej energie na 1 483 Mtoe a konečnú spotrebu na 1 086 Mtoe.

Spotreba primárnej energie sa v roku 2017 znížila v ôsmich krajinách EÚ, a to v Estónsku (-4,2 %), Veľkej Británii (-1,6 %), Írsku (-1,4 %), Švédsku (-1,6 %), Fínsku (-1,2 %), Holandsku (-0,5 %), Francúzsku (-0,3 %) a v Belgicku (-0,3 %). Najviac sa spotreba primárnej energie zvýšila na Malte (12,9 %), v Rumunsku (5,8 %), Španielsku (5,4 %) a na Slovensku (5,1 %).

Konečná spotreba energie v roku 2017 oproti predošlému roku klesla iba v štyroch štátoch EÚ, a to v Belgicku (-1,2 %), Veľkej Británii (-0,8 %), Taliansku (-0,6 %) a v Slovinsku (-0,3 %). Na Slovensku v rámci krajín EÚ v roku 2017 konečná spotreba energie stúpla najvýraznejšie, a to o 7 percent. Nasledovali Malta (6,7 %) a Poľsko (6,5 %).

Odporúčané články

Kľúč k energetickej starostlivosti Na Slovensku sme ušetrili 9 617 terajoulov energie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Šéf najvyššieho súdu musí mať odborné a morálne predpoklady a Harabin to podľa Via Iuris nie je Smer mal uprednostniť sociálny dialóg, zamestnávateľov zaujímajú dopady vyššej minimálnej mzdy Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu Občianske preukazy by mali mať aj deti do 15 rokov, ministerstvo navrhlo dve verzie dokladov Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskum Video: Olympiakos má na dosah postup do skupinovej fázy, v Lige majstrov aj triumf Dinama Záhreb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X