Stredoslovenskí energetici obnovili vo Zvolene elektrické vedenie

Dsc_0216.jpg
Výmena vedenia vo Zvolene SSD

Energetici zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) vymenili izolátory na dvojitom elektrickom vedení veľmi vysokého napätia medzi zvolenskou teplárňou a rozvodňou v Lieskovci v okrese Zvolen. Ako informuje SSD v tlačovej správe, do čiastočnej rekonštrukcie investovali približne 150-tisíc eur. Elektromontéri museli od augusta do októbra absolvovať na stožiaroch desiatky lezeckých výstupov a rukami im prešlo viac ako päťsto mohutných súčiastok.

Zvýšili spoľahlivosť a bezpečnosť

„Výmenu komponentov sme zrealizovali v dĺžke tri a pol kilometra, čo zahŕňa 16 stožiarov. Celkovo sme demontovali zhruba 260 pôvodných izolátorov a nahradili ich novými. Zabezpečili sme tak zvýšenie spoľahlivosti aj bezpečnosti v tomto úseku, ktorý na viacerých miestach križuje vedenia vysokého napätia, ale aj cestu prvej triedy a železničnú trať,“ priblížil manažér kľúčových projektov v SSD Slavomír Vaš s tým, že práce pre spoločnosť zabezpečil dodávateľ so špecializáciou na výškové práce na energetických zariadeniach.

Medzi teplárňou a transformovňou

Elektrické vedenie s napäťovou hladinou 110-tisíc voltov medzi teplárňou a transformovňou Lieskovec vybudovali energetici začiatkom deväťdesiatych rokov. Jeho hlavnou úlohou je prenos elektriny vyrobenej v teplárni do rozvodne, kde sa veľmi vysoké napätie transformuje na vysoké a rozvetvuje sa po širšom regióne.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 755-tisíc domácností a firiem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučná