Tretí mochovský blok začiatkom budúceho roka, štvrtý o dva roky neskôr

Atómové elektrárne Mochovce
Tretí a štvrtý blok atómových elektrární Mochovce. Foto: Ilustračné, SITA

Jadrové palivo by mali Slovenské elektrárne zavážať do tretieho jadrového bloku Atómovej elektrárne Mochovce v prvom kvartáli budúceho roku. Ako povedal na druhej online energetickej konferencii Smart Energy Forum štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, štvrtý blok bude o čosi neskôr, ako sa plánovalo. „Štvrtý blok v Mochovciach by mohol byť dostavaný po dvoch rokoch od spustenia trojky a nie po roku,“ povedal Galek s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebné pre dostavbu štvrtého bloku nájsť ešte dodatočné finančné prostriedky.

Termíny a rozpočty

Tretí mochovský blok bol ku koncu mája tohto roku dokončený na 99,7 % a štvrtý na 87,3 %. Pôvodné termíny dostavby mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali. Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 5,7 miliardy eur. Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby mali elektrárne v pláne minúť necelé tri miliardy eur. V súčasnosti sa zatiaľ verejne o ďalšom navyšovaní rozpočtu nehovorí.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceMH Ministerstvo hospodárstva SRSmart Energy Forum