Troch japonských manažérov z Fukušimy oslobodili

Fukušima
Stúpajúci dym z tretieho bloku poškodenej atómovej elektrárne vo Fukušime. Úniku radiácie sa už nedalo zabrániť. (21. marec 2011) SITA/AP

Japonský súd rozhodol, že traja bývalí manažéri energetickej spoločnosti TEPCO sa nedopustili profesionálnej nedbanlivosti pri havárii v jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011. Verdikt tokijského súdu ukončil trestné stíhanie pre jadrovú haváriu, v dôsledku ktorej museli tisíce ľudí opustiť svoje domovy. Havária nastala v troch reaktoroch japonskej jadrovej elektrárne po zemetrasení s magnitúdou 9 a následnej vlne cunami z 11. marca 2011. Exmanažéri energetickej firmy TEPCO boli obžalovaní z toho, že nedokázali prijať preventívne opatrenia, ktoré by možno elektráreň Fukušima ochránili.

Nemohli predpokladať silu cunami

Spoločnosť TEPCO uviedla, že mohla byť v oblasti bezpečnostných opatrení proaktívnejšia, ale nemohla predpokladať silnú vlnu cunami, ktorá elektráreň poškodila. Firma na odškodnenie v súvislosti s haváriou vynaložila 9 bil. japonských jenov (JPY). Na likvidáciu elektrárne musí dať zhruba 8 bil. JPY a na dekontamináciu 6 bil. JPY.

(1 EUR = 119,54 JPY)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TEPCO