Ukrajina vlani odoberala plyn len z Európy

Plyn plynovod
Podľa denníka The Wall Street Journal by dohoda medzi úniou a Ukrajinou týkajúca sa technických záležitostí spätných dodávok plynu na Ukrajinu mohla byť podpísaná ešte pred novembrovým summitom lídrov Európskej únie a jej východných partnerov v litovskom Vilniuse. SITA/AP

Podľa údajov štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz Ukrajina od európskych dodávateľov v roku 2016 odobrala celkovo 11,1 mld. metrov kubických plynu, objem dodávok z Ruska bol nulový.

Ukrajina v roku 2016 zabezpečila svoj dopyt po importovanom plyne výlučne dodávkami z Európy. Informovala o tom v piatok ukrajinská plynárenská spoločnosť Naftogaz. Ukrajina podľa nej od európskych dodávateľov vlani odobrala celkovo 11,1 mld. metrov kubických plynu. V porovnaní s rokom 2015 objem dovozov klesol o 32 % z úrovne 16,4 miliardy kubických metrov. Z Ruska vlani Ukrajina neodobrala žiadny plyn.

Samotný Naftogaz nakúpil v roku 2016 v Európe 8,2 mld. metrov kubických, čo bolo o 11 % menej ako v predchádzajúcom roku, uviedla štátom kontrolovaná firma v tlačovej správe. Podiel súkromných subjektov na dodávkach plynu z Európy však výrazne vzrástol, a to na 2,9 mld. z úrovne 1,1 mld. v roku 2015. To je podľa Naftogazu odrazom novej legislatívy a ďalších opatrení na liberalizáciu a zabezpečenie transparentnosti ukrajinského trhu s dodávkami plynu.

V roku 2016 Ukrajina zároveň zvýšila vlastnú produkciu plynu na 20,1 mld. metrov kubických z 19,9 mld. metrov kubických v roku 2015. Domáca spotreba plynu v rovnakom období klesla o 2 % alebo 0,6 mld. metrov kubických na 33,2 mld. metrov kubických, informoval ďalej Naftogaz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom