Ukrajinský Naftogaz žiada prezidentku Zuzanu Čaputovú o podporu pri riešení sporu

plyn, zemný plyn
Ilustračné foto. Foto: Getty images

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz požiadala slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú o pomoc v prípade, ktorý je podľa Naftogazu snahou o podvodné získanie miliónov dolárov od tejto ukrajinskej firmy. Spoločnosť JSC Naftogaz Ukrainy poslala prezidentke SR list, v ktorom žiada o „akúkoľvek dostupnú podporu v boji proti vážnym prípadom korupcie“. Informuje o tom agentúra Bloomberg, ktorá má list k dispozícii. Neskôr odoslanie listu potvrdila aj hovorkyňa Naftogazu Aliona Osmolovska.

Sedemročný prípad

Prípad pochádza z roku 2012, keď ukrajinská spoločnosť Naftogaz na pôde Arbitážneho inštitútu Štokholmskej obchodnej komory prehrala arbitrážny spor s talianskou spoločnosťou IUGAS pre nedodanie zemného plynu. Generálny riaditeľ Naftogazu Andrij Koboljev však nesúhlasí s rozhodnutím súdu v Bratislave z roku 2017 umožňujúcim novému majiteľovi nároku vymôcť si ho zhabaním zemného plynu dodávaného Naftogazu cez slovenskú plynárenskú sieť. Veriteľ IUGAS totiž postúpil pohľadávku dvom rôznym subjektom (švajčiarskej firme Omni Bridgeway a maďarskej firme Trameta) a na Slovensku sa začal exekuovať plyn patriaci Naftogazu, ale iba v prospech jediného subjektu, konštatuje Naftogaz.

Exekučné príkazy

Slovenská sudkyňa, ktorá prípad rieši, podľa ukrajinskej energetickej firmy podpisuje exekučné príkazy v prospech jedného z veriteľov bez toho, aby kontrolovala oprávnenosť, výšku nákladov na uskladnenie plynu či nakladanie so zadržaným plynom. Podľa Naftogazu preto existuje podozrenie, že zabavený plyn sa potichu nezákonne predáva a jeho uskladnenie, ktoré je účtované s premrštenými nákladmi, je len fiktívne. Šéf ukrajinskej energetickej firmy dodáva, že prípadom sa slovenská polícia zaoberala, ale prešetrovanie zastavila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Naftogaz