Unipetrol má súhlas na prebratie ďalšej čerpacej stanice Fontee

benzín, tankovanie, čerpacia stanica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Protimonopolný úrad (PMÚ) SR schválil koncentráciu českého Unipetrolu, a.s. a časti slovenskej firmy Fontee, s.r.o., ktorú predstavujú aktíva slúžiace na prevádzku jednej čerpacej stanice. Tá nebola nikdy prevádzkovaná a negenerovala žiaden obrat. Úrad dospel k záveru, že koncentrácia je v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže, keďže nenaruší súťaž na relevantnom trhu. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 30. júla.

Napriek tomu, že uvedená koncentrácia by samostatne z hľadiska obratu nepodliehala kontrole úradu, podľa platnej legislatívy dve koncentrácie, ktoré sa uskutočnia do dvoch rokov medzi tými istými podnikateľmi a spoločne podliehajú kontrole, sa považujú za jednu koncentráciu, ktorú je úrad oprávnený posudzovať. PMÚ totiž ešte v septembri minulého roka schválil koncentráciu, ktorou Unipetrol nadobudol kontrolu nad siedmimi čerpacími stanicami Fontee.

Prebratie nevzbudzuje súťažné obavy

„Vychádzajúc z počtu čerpacích staníc, ktoré Unipetrol kontroluje, zo skutočnosti, že predmetom akvizície je jedna čerpacia stanica (ktorá doposiaľ nebola prevádzkovaná) a z rozmiestnenia predmetných čerpacích staníc v rámci Slovenskej republiky, ako aj z existencie významných konkurentov v tejto oblasti, predmetný zámer koncentrácie nevzbudzuje súťažné obavy z hľadiska jej horizontálneho posúdenia na celoslovenskej úrovni ani z hľadiska lokálneho pôsobenia účastníkov koncentrácie,“ konštatuje úrad. Rovnako nevzbudzuje podľa PMÚ súťažné obavy ani vertikálne prepojenie.

Skupina Unipetrol je súčasťou nadnárodnej skupiny PKN Orlen, ktorej hlavným predmetom činnosti je ťažba a spracovanie ropy, respektíve petrochemická výroba a predaj týchto výrobkov. Na Slovensku prevádzkuje 10 čerpacích staníc.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie FonteeUnipetrol