Upraví sa zákon o energetickej hospodárnosti budov? Doležalovo ministerstvo chce zjemnenie požiadaviek

Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) navrhuje zjemniť požiadavky na energetickú hospodárnosť budov.

Požiadavky, ktoré začali platiť od začiatku tohto roka, by podľa návrhu zmeny vyhlášky, ktorou sa vykonáva zákon o energetickej hospodárnosti budov, boli od budúceho roka o približne 40 percent benevolentnejšie. Návrh zmeny vyhlášky je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Stavby s vyššími emisiami

Platforma Budovy pre budúcnosť v utorok informovala, že považuje takéto legislatívne zmeny za nedostatočne odôvodnené, manipulatívne a v rozpore s plánovanými ambíciami v oblasti dosahovania klimatických cieľov a zvyšovania energetickej efektívnosti budov.

Výsledkom budú podľa platformy stavby s vyššími emisiami. Každá nová budova od začiatku tohto roka musí mať energetickú triedu A0.

Návrh legislatívy je v rozpore

Predseda platformy Budovy pre budúcnosť Peter Robl tvrdí, že uvedený návrh legislatívy je v priamom rozpore s plánmi Európskej únie aj Slovenska.

„V čase, kedy chystáme masívne investície do obnov budov, je neprípustné, aby sme takto manipulovali dátami. Štyridsať percentné zmiernenie požiadaviek na primárnu energiu v kombinácii s nie tak dávnym zvýhodnením faktorov primárnej energie pre zemný plyn, elektrinu či centrálne zásobovanie teplom je rozhodne krokom späť, ktorý nás k uhlíkovej neutralite nedovedie,“ upozornil Robl. Čísla budú podľa neho vyzerať dobre na papieri, ale nie v realite.

Skôr zámienka ako dôvod

Platforma navyše považuje návrh za nedostatočne odôvodnený. Materiál ako dôvod uvádza harmonizáciu s príslušnou európskou normou.

„Takéto odôvodnenie považujeme skôr za zámienku ako dôvod. Je nedostatočné a nie je z neho jasné, aký má vlastne ministerstvo s touto vyhláškou zámer. Spomínaná norma totiž nič takéto nepožaduje a v skutočnosti je ešte prísnejšia ako naša definícia budov A0,“ uviedol analytik platformy Richard Paksi.

Žiadajú jasné vysvetlenie

Takéto zmeny zároveň podľa Budov pre budúcnosť nevytvárajú stabilné a predvídateľné prostredie pre stavebníkov a investorov.

„Na požiadavky, ktoré začali platiť od začiatku tohto roka, sa sektor pripravoval roky. Takáto zmena vnesie chaos medzi stavebníkov a investorov. Navrhovaná úprava diskriminuje stavebníkov, ktorí požiadali o stavebné povolenie od začiatku tohto roka a bez jasného dôvodu zmierňuje podmienky pre stavebníkov, ktorí o stavebné povolenie požiadajú po prípadnom vstupe novely do platnosti,“ podotkol Paksi.

Ministerstvo by podľa neho malo jasne vysvetliť, s čím máme teda vlastne do budúcna počítať a prečo sa rozhodlo požiadavky takto zvoľniť. Požiadavky spojené s energetickou hospodárnosťou budov sa pritom zjemňovali už aj vlani, kedy boli v norme upravované požiadavky na súčiniteľ prestupu tepla konštrukcií ako sú steny, strecha či okná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter RoblRichard Paksi
Firmy a inštitúcie BPB Budovy pre budúcnosťEU Európska úniaMinisterstvo dopravy a výstavby