USA uvalili sankcie na ruské lode podieľajúce sa na výstavbe plynovodu Nord Stream 2

US Russia Pipeline
Washington uvalil sankcie na ruské subjekty podieľajúce sa na výstavbe plynovodu Nord Stream 2 Foto: archívne, SITA/AP

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena uvalila nové sankcie na tri ruské plavidlá a spoločnosti zapojené do výstavby plynovodu Nord Stream 2.

Ohrozená je energetická bezpečnosť Európy

Sankcie sú namierené proti ruskej lodi Ostap Šeremeta, ktorá sa podieľa na kladení potrubia, ruského vlastníka lode JSC Nobility a konštrukčnej spoločnosti Konstanta. Kritikov v USA to však pravdepodobne neutíši, keďže piatkové sankcie sa vôbec netýkajú švajčiarsko-nemeckej spoločnosti Nord Stream AG, ktorá v skutočnosti plynovod stavia, ani jej predstaviteľov.

Washington dlhodobo tvrdí, že plynovod Nord Stream 2, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska do Nemecka, ohrozuje energetickú bezpečnosť Európy a poškodzuje spojencov ako Ukrajina či Poľsko, ktoré v súčasnosti profitujú z poplatkov za tranzit ruského plynu.

USA podporia Ukrajinu aj Poľsko

Oznámenie Washingtonu prišlo len mesiac po tom, čo USA a Nemecko dosiahli dohodu, ktorá umožní dokončenie projektu Nord Stream 2 bez uvalenia amerických sankcií na nemecké subjekty.

Podľa dohody z 21. júla sa USA a Nemecko zaviazali bojovať proti akýmkoľvek ruským pokusom použiť plynovod Nord Stream 2 ako politickú zbraň. Zároveň súhlasili, že budú podporovať Ukrajinu či Poľsko, ktoré plynovod obchádza, a to financovaním projektov v oblasti alternatívnej energie a jej rozvoja.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden