V Bohuniciach odstavili jeden jadrový reaktor, prejde generálkou

Jaslovské Bohunice
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice. Foto: ilustračné, Getty Images

Štvrtý blok jadrovej elektrárne Bohunice V2 je mimo prevádzky. Slovenské elektrárne ho v sobotu odstavili, plánujú na ňom generálku. „Počas odstávky štvrtého bloku jadrovej elektrárne Bohunice V2 vymeníme približne pätinu paliva v reaktore a uskutočníme naplánované opravy a investičné projekty na ďalšie zvýšenie bezpečnosti jadrového zariadenia,“ informovali Slovenské elektrárne.

Upravený harmonogram

Odstávka je rozvrhnutá na viac ako tri týždne a v rámci preventívnych opatrení pred šírením nového koronavírusu prebehne bez účasti zahraničných dodávateľov. „V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 bol harmonogram odstávky upravený, podobne ako pri odstávke v Mochovciach, a komunikovaný s Úradom jadrového dozoru SR. Upravený harmonogram generálnej odstávky nebude mať vplyv na prevádzkovanie jadrového bloku po odstávke,“ zdôraznil slovenský výrobca elektriny.

Naplánovaných je štrnásť investičných projektov, vrátane inovácie vnútorných rozvodov technickej vody v sekundárnom okruhu či modifikácie na elektro zariadeniach. Počas odstávky chcú elektrárne skontrolovať tlakovú nádobu reaktora, vykonať údržbu na zariadeniach jedného z troch redundantných systémov. Taktiež plánujú generálnu opravu jedného zo šiestich parogenerátorov, opravu jedného hlavného cirkulačného čerpadla aj s elektromotorom a skontrolovať tesnosť rúrok v dvoch parogenerátoroch. „Počas odstávky štvrtého bloku na šesť dní znížime aj výkon tretieho bohunického bloku na polovicu. Vyžiadajú si to práce na systéme cirkulačnej chladiacej vody, ktorá je spoločným chladiacim médiom pre obidva bloky,“ konštatovali elektrárne.

Opatrenia pre koronavírus

Riaditeľ jadrových elektrární Bohunice Patrik Kašo pripomenul všetkým pracovníkom, aby sa riadili pokynmi proti šíreniu nového koronavírusu, ktoré sú v Slovenských elektrárňach zavedené. „V Bohuniciach, rovnako ako vo všetkých prevádzkach Slovenských elektrární, fungujú už tretí mesiac bezpečnostné protiepidemické opatrenia. Patria k nim povinné bezkontaktné meranie teploty pri vstupe do závodu, dezinfekčné stanice či germicídne UV žiariče,“ uzavreli Slovenské elektrárne.

Atómové elektrárne Bohunice V2 sa nachádzajú na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch s tlakovodnými reaktormi typu VVER 440/V-213. Tie boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 a 1985. Od roku 2000 na blokoch V2 prebiehal program modernizácie v celkovej hodnote 500 mil. eur, ktorý bol v roku 2010 ukončený zvýšením výkonu na 505 megawattov na každom bloku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň BohuniceSE Slovenské elektrárne