V pléne vraj plánujú zrušiť osobitný odvod, ktorý platia aj energofirmy

Peniaze energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com

Zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach sa vzťahuje na spoločnosti v oblasti energetiky, poisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, elektronických komunikácií, farmácie, poštových služieb, či dopravy.

Článok aktualizovaný.

V parlamente sa vraj pripravuje zrušenie zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach, ktorý sa na Slovensku uplatňuje od septembra 2012. Portál vEnergetike.sk o tom informovalo viacero na sebe nezávislých zdrojov. Vláda v roku 2012 firmám sľubovala, že pri platení osobitného odvodu pôjde len o dočasné riešenie na posilnenie príjmov rozpočtu. V budúcom roku by malo mať Slovensko po prvýkrát v histórii vyrovnaný rozpočet.

Rezort hospodárstva návrh víta

Ministerstvo hospodárstva SR víta poslanecký návrh, ktorým by sa zrušil osobitný odvod pre regulované subjekty. „Tento návrh vítame. Rezort hospodárstva dlhodobo tvrdí, žže znižovanie daňovo odvodového zaťaženia podnikateľského prostredia je dobrý a dôležitý krok, ktorý zvýši konkurencieschopnosť našich podnikov a slovenskej ekonomiky,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra Maroš Stano.

Cez novelu o pokladniciach

Zmeny v osobitných odvodoch regulovaných firiem sa údajne chystajú cez prerokúvanú novelu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, prostredníctvom ktorej sa má zaviesť povinné online napojenie pokladní na server finančnej správy. Práve pri tomto návrhu totiž poslanec za Smer-SD Maroš Kondrót požiadal parlament o vrátenie návrhu na prerokovanie finančnému a hospodárskemu výboru s odôvodnením, že predkladá zásadný pozmeňujúci návrh, ktorý si opätovnú diskusiu v týchto výboroch vyžaduje.

Pre regulované firmy

Zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach sa vzťahuje na spoločnosti v oblasti energetiky, poisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, elektronických komunikácií, farmácie, poštových služieb, či dopravy. Týmto spoločnostiam stanovuje od septembra 2012 povinnosť platiť osobitný odvod z podnikania. Od začiatku minulého roka sa pritom odvod zdvojnásobil a zrušilo sa jeho časové obmedzenie. Sadzba odvodu by sa mala znížiť v dvoch krokoch, a to od roku 2019 a od roku 2021. Odvod od minulého roka platia firmy výhradne z príjmov, resp. výnosov z regulovanej činnosti. Povinnosť platiť špeciálny odvod majú regulované firmy, ktorých hospodársky výsledok, resp. predpokladaný hospodársky výsledok bude minimálne 3 mil. eur.

Desiatky miliónov v rozpočte

S výnosom z osobitného odvodu regulovaných subjektov pritom počíta aj návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021. A nejde o nezanedbateľné sumy. V budúcich dvoch rokoch totiž analytici rezortu financií vyrátali odhadované príjmy z osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach na úrovni vyše 128 mil. eur ročne a v roku 2021 po znížení odvodu vyše 92 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMH Ministerstvo hospodárstva SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky