Veľký záujem Slovákov o malé OZE potvrdili ďalšie čísla, do sietí pripojili desiatky tisíc nových zdrojov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fotovoltika
Foto: ZSE
Tento článok pre vás načítala AI.

Veľký záujem slovenských odberateľov o výstavbu svojich malých obnoviteľných elektrární potvrdzujú ďalšie čísla. Na Slovensku v minulom roku pripojili distribučné spoločnosti do svojich sietí spolu 21 307 nových malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Ich výkon predstavuje 267 megawattov, čo je približne o 200 megawattov viac ako rok predtým.

Ako informovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), najviac malých OZE 11 202 s celkovým výkonom 108 megawattov sa pripojilo na západnom Slovensku. Nasledovalo stredné Slovensko so 6 028 novými elektrárňami s celkovým výkonom 103 megawattov. Najmenej sa pripájalo na východnom Slovensku, kde pribudlo 4 077 elektrární s výkonom 56 megawattov.

Najväčší podiel na medziročnom prírastku mali malé fotovoltické rezidenčné zdroje, ktoré predstavovali 92 % z celkového počtu inštalácií a 52 % celkového nárastu inštalovanej kapacity. Zaujímavé čísla možno pozorovať aj pri lokálnych zdrojoch, ktorých podiel na nových inštaláciách predstavoval 40 %.

Pri komerčných zdrojoch zaostávame

Zaostávajú však veľké projekty elektrární, upozorňuje SAPI.

„Na rozdiel od rezidenčných zdrojov, pri komerčných zdrojoch Slovensko výrazne zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Rok 2023 mal v tomto smere priniesť oživenie, no podiel 8 % na celkovom novom inštalovanom výkone je, obzvlášť pri takto veľkých projektoch, žalostne málo. Aby sme boli konkrétni, najviac novej kapacity, až 94 % z celkovej novoinštalovanej kapacity komerčných zdrojov, pribudlo na strednom Slovensku, kde však stále hovoríme o kapacite len jeden megawatt, čo je štandardne kapacita jednej stredne veľkej fotovoltickej elektrárne,“ povedal riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Zdĺhavé povoľovacie procesy

Čísla z distribučných spoločností ukazujú podľa riaditeľa SAPI pozitívny trend.

„Po desaťročí stagnácie to vyzerá tak, že sa trh s fotovoltikou opäť prebudil, no je potrebné ďalej pracovať na odstránení bariér rozvoja a vytvorení transparentného a motivačného prostredia pre investorov. Záujem o obnoviteľné zdroje evidujeme zo strany súkromných investorov aj samospráv. Problémy však spôsobujú zdĺhavé povoľovacie procesy a problematické čerpanie kapacít uvoľnených Slovenskou elektrizačnou a prenosovou sústavou v apríli 2021. Na ťahu je teda nová vláda, aby vytvorila podmienky, ktoré umožnia investorom pretaviť záujem o OZE v skutočné investície,“ uzatvoril Karaba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Karaba
Firmy a inštitúcie SAPI Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu