Vláda nie je proti opozičnej novele o podpore OZE. Má však technické chyby.

Peter žiga ministerstvo hospodárstva
Minister hospodárstva Peter Žiga počas rokovania vlády SR. SITA

Opoziční poslanci by mali podľa ministra hospodárstva novelu zákona, ktorá má zastaviť dotovanie spaľovania kvalitného dreva, z technickej stránky prerobiť.

Postoj slovenskej vlády k opozičnej novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE), ktorá by mala zastaviť dotovanie spaľovania kvalitného dreva, je oficiálne neznámy. Aj keď Ministerstvo hospodárstva SR navrhovalo vládnemu kabinetu s novelou nesúhlasiť, ten nezaujal žiadne stanovisko. „My ako vláda sa s touto novelou nestotožňujeme. Technicky to bolo zlé. Národná rada možno s dobrým úmyslom zle naformulovala poslaneckú novelu a v prípade, že by prešla v takom znení, ako navrhovali poslanci, by bola nevykonateľná. Mali by sme dve definície biomasy a tá nová definícia biomasy, ktorú chceli opoziční poslanci zaviesť, by bola v rozpore s definíciou, ktorá je v smernici. Tým pádom by mohol pre Slovensko hroziť infringement (konanie o porušení povinností zo strany Európskej komisie – poz. red.) a tým finančné straty,“ vysvetlil po rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga.

Technická chyba

Vláda sa podľa ministra dohodla, že nemá nič proti “duchu“ predloženej novely zákona o podpore OZE. „Len to bolo z technického hľadiska nevykonateľné. Dohodli sme sa, že skupina poslancov, ktorá predložila novelu, si sadnú a ešte raz skúsia nanovo naformulovať jej znenie. V tomto znení, v ktorom to bolo predložené, sme s tým technicky nemohli súhlasiť,“ konštatoval Žiga.

Až na ďalšej schôdzi

O budúcnosti využívania biomasy sa na septembrovej schôdzi Národnej rady SR (NR SR) rokovať v druhom čítaní nebude. Opoziční poslanci sa totiž rozhodli stiahnuť novelu zákona o podpore OZE, vďaka ktorej by sa malo zrušiť dotovanie spaľovania kvalitného dreva v biomasových zariadeniach. Dôvodom stiahnutia novely bola podľa tímlídra strany SaS pre energetiku Karola Galeka situácia, ktorá nastala na parlamentnom výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. „Koaliční poslanci tohto výboru prejavili vôľu takúto novelu podporiť, avšak podmienili to ďalším rokovaním o spoločnom pozmeňujúcom návrhu. K novele sa tak ako predkladatelia s členmi výboru ešte stretneme a v priebehu mesiaca sa pokúsime nájsť spoločné riešenie,“ vysvetlil Galek.

Podmienkou predkladateľov novely zákona o podpore OZE bude, aby ostala zachovaná podstata novely. „Teda, aby sa na dotovanú výrobu elektriny z biomasy nepoužívalo kvalitné drevo a ochránili sme tak naše lesy od nezmyselného drancovania,“ konštatoval Galek.

Zavádzajúce dôvody

Hlavným cieľom predloženého návrhu je dosiahnuť zrušenie dotovania spaľovania dreva v biomasových zariadeniach, okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a odpadu z drevospracujúceho priemyslu. Poslanci, ktorí novelu predložili, upozorňujú na čoraz viditeľnejšie odlesňovanie zalesnených plôch, ale aj brehových porastov, či dokonca alejí a vetrolamov, s cieľom čerpať čo najviac dotácií. S ich argumentmi sa však nestotožnili energetici a lesní odborníci, ako aj Asociácia priemyselnej ekológie. Tí tvrdia, že argumenty opozičných poslancov sú minimálne zavádzajúce.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVláda SR