Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vláda
Vládny kabinet počas rokovania SITA
21. 08. 2013 13:04 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Vláda súhlasí so vznikom Spoločnosti pre skladovanie

Vláda schválila Návrh krokov pre založenie obchodnej Spoločnosti pre skladovanie a.s., a takisto vznik Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov, ktorý predložila Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR. Vznik nových inštitúcií vyplýva zo zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov, ktorý ešte v júni schválili poslanci Národnej rady SR.

Spomínaná spoločnosť by podľa schváleného návrhu mala byť založená ako spoločný podnik, ktorý by Správa štátnych hmotných rezerv mala založiť spolu so spoločnosťou Transpetrol. Správa rezerv by mala vložiť do novej spoločnosti nepeňažný vklad, ako napríklad skladovacie zariadenia a ich príslušenstvo slúžiace na skladovanie ropy a ropných výrobkov. Pomer akcií správy rezerv a Transpetrolu bude závisieť od pomeru nepeňažných vkladov, pričom sa podľa návrhu predpokladá, že Transpetrol bude spoločnosť kontrolovať.

Základné imanie spomínanej spoločnosti by podľa schváleného návrhu malo predstavovať 71,5 mil. eur. Spoločnosť Transpetrol by mala v spoločnom podniku vlastniť 1 287 akcií a správa rezerv 200 akcií, pričom menovitá hodnota akcie by mala predstavovať 48 100 eur. Spomínaný pomer akcií by mal odzrkadľovať pomer hodnoty vložených nepeňažných vkladov.

Agentúra pre núdzové zásoby by mala byť založená novou spoločnosťou spolu s vybranými podnikateľmi. Zakladateľská zmluva a stanovy by mali zabezpečiť kontrolu štátu, aby núdzové zásoby neboli ovládané vybranými podnikateľmi. Agentúra by mala pre vybraných podnikateľov poskytovať službu udržiavania núdzových zásob a podnikatelia by mali agentúre za túto službu platiť zmluvnú odplatu. V agentúre by mala mať Spoločnosť pre skladovanie 70-percentný podiel na hlasovacích právach a zvyšný 30-percentný podiel by si mali rozdeliť vybraní podnikatelia.

Odporúčané články

Transpetrol bude dodávať ropu do Česka aj v budúcom roku Projekt modernizácie ropovodu Adria už analyzujú „zelení“

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X