Vládnu novelu zákona o podpore OZE čaká ešte búrlivá diskusia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
OZE
Ilustračné foto pixabay.com

Ministerstvo hospodárstva SR obdržalo v pripomienkovom konaní vyše 600 pripomienok, z ktorých bolo necelých 500 zásadných.

Vládny návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojoch energií (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby (KVET) má za sebou pripomienkové konanie. Navrhované zmeny vyvolali medzi odbornou aj laickou verejnosťou veľkú diskusiu. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) totiž dostalo vyše 600 pripomienok, z ktorých bolo necelých 500 zásadných. Rezort hospodárstva v súčasnosti pripomienky vyhodnocuje.

Pripomienky energetikov

Slovenské elektrárne (SE) v pripomienkovom konaní upozornili, že ministerstvo hospodárstva by malo vopred jasne a transparentne definovať kritériá, na základe ktorých bude vyhodnocovať ponuky záujemcov o vykonávanie činnosti výkupcu elektriny a subjektu zúčtovania, ako aj princípy a spôsob fungovania, na akých bude tento subjekt svoju činnosť vykonávať. „Nie je jasné, na základe čoho a akého inštitútu chce MH priamo určovať výkupcu elektriny a subjekt zúčtovania. Zastávame názor, že výber týchto subjektov by mal výlučne vzísť z aukcie,“ myslí si slovenský dominantný výrobca elektriny.

Bratislavská rafinéria Slovnaft navrhuje, aby sa jasnejšie upravila povinnosť predkladať predstavenstvu doplnenie cenového návrhu. Podľa rafinérie by sa malo predkladať, len ak by išlo o zmenu alebo zvýšenie ceny. „Súčasnú úpravu považujeme za zbytočný proces a administratívnu záťaž. Možno by bolo vhodné už úplne upustiť od povinného schvaľovania cenových návrhov v predstavenstve a ponechať to na rozhodnutie samotných subjektov, aký proces interného schvaľovania si zvolia,“ uviedla spoločnosť Slovnaft. Tá v pripomienkovom konaní taktiež upozornila, že ich miestna distribučná sústava nemá technické a finančné kapacity, aby mohla napojiť prednostne zdroj OZE. „Neriadené pripojovanie by ohrozilo závažne bezpečnosť a prevádzkyschopnosť celej rafinérie. Takéto ustanovenie by muselo zároveň dať právomoc z bezpečnostných dôvodov nepripojiť nový zdroj, ktorý nie je stabilný,“ konštatovala rafinéria.

Spoločnosť Stredoslovenská energetika (SSE) navrhla v pripomienkovom konaní doplniť do novely zákona o podpore OZE a KVET povinnosť pre výrobcov elektriny, ktorí majú záujem uplatniť si právo na podporu výkupom a prevzatím zodpovednosti za odchýlku, uzatvoriť s dotknutými subjektami príslušné zmluvné vzťahy v čo najkratšej časovej lehote po uplatnení si podpory. „Dotknuté subjekty by mali s dostatočným časovým predstihom disponovať informáciami o plánovanej výrobe elektriny, na ktorú sa bude uplatňovať podpora v ďalšom kalendárnom roku, s cieľom eliminovať riziko súvisiace s predikciou objemu elektriny, ktorý bude mať výkupca elektriny k dispozícii pre výkup a následný predaj na trhu,“ vysvetlili stredoslovenskí energetici.

Východoslovenská distribučná a spoločnosť ZSE Energia v pripomienkovom konaní upozornili, že návrh novely je vágny a nevykonateľný pri uplatnení si nároku na úhradu nevysporiadaných nákladov, ktoré prevádzkovatelia distribučných sietí vynaložili na zabezpečenie podpory výroby elektriny z OZE a KVET. „Novela neustanovuje povinný subjekt, ani postup či proces, ako a kedy má ku úhrade vynaložených nákladov dôjsť,“ upozornili energetici.

Firma Západoslovenská distribučná (ZSD) v rámci pripomienkového konania navrhla explicitne upraviť okamih, odkedy sa zariadenie výrobcu elektriny bude považovať za lokálny zdroj. „Určenie tohto okamihu v predloženom návrh absentuje,“ uviedli západoslovenskí energetici, ktorí chcú taktiež zabrániť špekuláciám výrobcov elektriny. „Niektorí výrobcovia elektriny totiž predávajú elektrinu drahšie, ako je cena elektriny na straty a v takom prípade spolu s doplatkom je ich výsledná cena vyššia ako cena elektriny určená cenovým rozhodnutím Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Navrhujeme porušenie povinnosti výrobcu elektriny s právom na podporu považovať za správny delikt,“ dodala firma ZSD.

Zamestnávatelia a obchodné komory tiež s pripomienkami

Svoje výhrady k novele zákona mali aj viaceré obchodné komory. Americká obchodná komora Slovenska navrhla ministerstvu, aby v novele zákona upravilo všetky relevantné ustanovenia s cieľom spojiť inštitút výkupcu elektriny a určeného subjektu zúčtovania do jedného subjektu. „Zastávame názor, že spojenie týchto dvoch subjektov do jedného prinesie zo sebou rad výhod, a to najmä väčšiu efektívnosť a nižšiu nákladovosť ako aj administratívnu záťaž. Ministerstvo tak bude prostredníctvom jedného výberového konania vyberať subjekt zodpovedný za obidve tieto činnosti,“ uviedla obchodná komora

Viacero pripomienok k novele zákona o podpore OZE a KVET mali aj zamestnávatelia. Tým, ktorí sú združení v Klube 500, napríklad v novele chýbali podmienky účasti vo výberovom konaní a kritériá na vyhodnocovanie ponúk pri aukciách pre výrobcov elektriny, ktorí sa budú uchádzať o štátnu podporu. „V prípade výberových konaní na získanie podpory je nevyhnutné, aby boli v dostatočnom časovom predstihu známe podmienky, pričom musia byť formulované jasne a v súlade s princípom nediskriminácie, proporcionality a transparentnosti. V opačnom prípade by výberové konania mohli viesť k diskriminácii, nakoľko v zmysle návrhu môže ministerstvo stanovovať tieto podmienky a kritériá v zásade svojvoľne s jedinou podmienkou – zverejniť ich na svojom webovom sídle dva mesiace pre ukončením prijímania ponúk,“ konštatovali zamestnávatelia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR