Vysoké trhové ceny znižujú Slovákom doplatky na zelenú elektrinu, ÚRSO očakával vyššiu podporu

Elektrina, obnoviteľné zdroje,
Slováci podporili zelenú elektrinu menšou sumou ako predpokladal regulačný úrad. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vysoké trhové ceny elektriny stále Slovákom znižujú doplatky na zelenú elektrinu. Slovenskí odberatelia elektriny stále platia stále menej na podporu zelenej elektriny ako predpokladal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Počas desiatich mesiacov tohto roka zaplatili slovenskí odberatelia vo svojich faktúrach na podporu elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) celkovo necelých 260 miliónov eur.

ÚRSO očakával väčšiu podporu

Regulačný úrad pri svojich cenových rozhodnutiach pritom predpokladal, že na podporu zelenej elektriny pôjde počas desiatich mesiacov 358 miliónov eur. Vyplýva to z informácií zverejnených regulačným úradom.

Regulátor predpokladal, že do konca októbra tohto roka podporia spotrebitelia približne 4,5 milióna megawatthodín vyrobenej zelenej elektriny. Predpoklady regulátora sa nakoniec nenaplnili, keďže Slováci do konca októbra podporili doplatkom niečo vyše 4 milióna megawatthodín elektriny vyrobenej prostredníctvom OZE a KVET.

Úrad sa zameriava na dva parametre

Pre regulačný úrad sú pri bilancii nákladov a výnosov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a KVET dôležité dva parametre – predpokladaná koncová spotreba elektriny a predpokladaná priemerná cena elektriny na krátkodobom trhu s elektrinou.

Čím vyššia je trhová cena elektriny na pražskej burze PXE, tým menší doplatok je na zelenú elektrinu.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví