Zákazníci Slovakia Energy neostanú bez elektriny a plynu, o domácnosti sa postarajú noví dodávatelia

Elektrina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

O zákazníkov spoločnosti Slovakia Energy sa postarajú dodávatelia poslednej inštancie. Slovakia Energy na konci septembra oznámila Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), že s dodávkou elektriny a plynu na Slovensku končí.

Plyn tak bude dodávať zákazníkom Slovakia Energy Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a elektrinu Západoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika alebo Východoslovenská energetika. Podľa toho, do ktorého distribučného územia patrí odberné miesto.

Povinná dodávka do novej zmluvy

„Dodávateľ poslednej inštancie je povinný dodávať komoditu v dohodnutom rozsahu do doby, než si zvolíte nového dodávateľa. Najviac však počas nasledujúcich troch mesiacov od straty spôsobilosti spoločnosti Slovakia Energy dodávať elektrinu alebo zemný plyn,“ informovala spoločnosť Slovakia Energy na svojej internetovej stránke.

V prípade, ak do troch mesiacov od zániku dodávkovej zmluvy so spoločnosťou Slovakia Energy neuzatvorí zákazník dodávkovú zmluvu s novým dodávateľom, automaticky sa stáva zákazníkom dodávateľa poslednej inštancie.

Ukončenie podnikania

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví koncom minulého týždňa oznámil, že Slovakia Energy požiadala o zrušenie povolenia na podnikanie v elektroenergetike a plynárenstve.

„Tlak na prechod k bez emisným zdrojom energií, špekulácie s emisnými povolenkami, dlhá zima i očakávaný nárast spotreby kvôli rozvoju elektromobility ženú ceny energií na veľkoobchodných trhoch strmo nahor. Navyše vzhľadom k regulovanému trhu nie je z našej strany možné na túto situáciu adekvátne reagovať cenotvorbou a hoci nás to veľmi mrzí, sme preto nútení podnikanie na Slovensku v energetike ukončiť,“ zdôvodnila svoje kroky spoločnosť Slovakia Energy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovakia EnergySPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaÚrad pre reguláciu sieťových odvetvíVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika