Zaporižžskej jadrovej elektrárni podľa firmy Enerhoatom stále hrozí únik rádioaktivity, vážne ju poškodila paľba Rusov

Zaporižžská elektráreň, Ukrajina
Foto: SITA/AP

Ukrajinská spoločnosť Enerhoatom prevádzkujúca Zaporižžskú jadrovú elektráreň na juhu Ukrajiny uviedla, že elektráreň vážne poškodila paľba ruskej armády, čo viedlo k zastaveniu jedného reaktora. Podľa firmy stále hrozí únik rádioaktivity.

Ruská armáda elektráreň obsadila v marci, ale zostávajú v nej ukrajinskí zamestnanci. Ukrajina obviňuje ruské sily, že z oblasti elektrárne odpaľujú rakety. Informuje o tom portál bbc.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Firma Enerhoatom na komunikačnej platforme Telegram napísala, že piatková paľba vyvolala vážne riziko pre bezpečnú prevádzku elektrárne. Dodala, že poškodený bol elektrický kábel. Civilisti z neďalekého mesta Nikopol, ktoré je pod ukrajinskou kontrolou, pre BBC tiež uviedli, že Rusi z oblasti elektrárne odpaľujú rakety a do objektu presúvajú vojenskú techniku.

Zaporižžská jadrová elektráreň sa nachádza v meste Enerhodar na ľavom brehu rieky Dneper. Aj britské ministerstvo obrany tvrdí, že Rusko využíva túto oblasť na podnikanie útokov a využíva výhodu toho, že elektráreň má štatút chránenej oblasti, čím znižujú riziko protiútokov zo strany ukrajinských síl.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Firma Enerhoatom