ZAUJÍMAVOSTI: Fosílne palivá môžu byť hrobárom našej planéty

Emisie povolenky
Ilustračné foto pixabay.com

V prípade spálenia všetkých fosílnych palív na našej planéte by sa naša planéta mohla do roku 2300 otepliť až o neuveriteľných 10 stupňov Celzia.

Nová štúdia kanadskej univerzity varuje pred masívnym otepľovaním klímy na našej planéte. Jej výsledky odhalili šokujúce závery, ktoré naznačujú, že v prípade, ak rýchlo neprijmeme potrebné opatrenia na zastavenie tohto procesu, naša planéta by sa mohla do roku 2300 otepliť až o neuveriteľných 10 stupňov Celzia. Takáto zmena klimatických podmienok by podľa realizovanej štúdie mohla nastať v prípade spálenia všetkých fosílnych palív na našej planéte. V dôsledku uvedeného procesu by sa niektoré oblasti a regióny na Zemi stali úplne neobývateľnými a negatívnym spôsobom by sa podpísal aj na celkovom zdraví ľudí, svetových zásobách potravín a globálnom hospodárstve.

Z výsledkov uvedenej štúdie ďalej vyplýva, že významný dopad by to malo aj na polárnu oblasť, pri ktorej sme už v súčasnosti svedkami rýchleho otepľovania jej povrchu. Extrémny scenár dokonca hovorí o tom, že v prípade spálenia všetkých fosílnych palív by sa do roku 2300 mohla teplota na tomto území zvýšiť až o 20 stupňov Celzia, prípadne aj o viac. „Myslím si, že je skutočne dôležité, aby sme si boli vedomí toho, čo môže nastať v prípade, ak nepodnikneme nevyhnutné opatrenia smerom k obmedzovaniu klimatických zmien,“ uviedla Katarzyna Tokarska z University of Victoria v Kanade, ktorá viedla uvedený výskum. Ako ďalej dodala, aj napriek skutočnosti, že máme Parížsku dohodu o klimatických zmenách, nič reálne sa v tomto smere nedeje. „Tento výskum je varovnou správou,“ doplnila.

Pri práci na štúdii použili výskumníci rôzne sofistikované modely klimatických zmien a prišli na to, že pri náraste emisií oxidu uhličitého (CO2) v objeme 5 ton na hlavu by sa povrch zeme do roku 2300 oteplil v priemere o 8 stupňov Celzia. Keď sa k tomu pridajú účinky ostatných skleníkových plynov, narástla by teplota podľa zistení vedcov až o 10 stupňov Celzia. Pri súčasnom globálnom trende zvyšovaní emisií v ovzduší sa pritom predpokladá, že koncom tohto storočia bude toto číslo predstavovať 2 tony na hlavu.

https://www.theguardian.com/environment/2016/may/23/world-could-warm-by-massive-10c-if-all-fossil-fuels-are-burned

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom