Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Emisie povolenky
Ilustračné foto pixabay.com
25. 07. 2016 8:06 Zaujímavosti od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Fosílne palivá môžu byť hrobárom našej planéty

V prípade spálenia všetkých fosílnych palív na našej planéte by sa naša planéta mohla do roku 2300 otepliť až o neuveriteľných 10 stupňov Celzia.

Nová štúdia kanadskej univerzity varuje pred masívnym otepľovaním klímy na našej planéte. Jej výsledky odhalili šokujúce závery, ktoré naznačujú, že v prípade, ak rýchlo neprijmeme potrebné opatrenia na zastavenie tohto procesu, naša planéta by sa mohla do roku 2300 otepliť až o neuveriteľných 10 stupňov Celzia. Takáto zmena klimatických podmienok by podľa realizovanej štúdie mohla nastať v prípade spálenia všetkých fosílnych palív na našej planéte. V dôsledku uvedeného procesu by sa niektoré oblasti a regióny na Zemi stali úplne neobývateľnými a negatívnym spôsobom by sa podpísal aj na celkovom zdraví ľudí, svetových zásobách potravín a globálnom hospodárstve.

Z výsledkov uvedenej štúdie ďalej vyplýva, že významný dopad by to malo aj na polárnu oblasť, pri ktorej sme už v súčasnosti svedkami rýchleho otepľovania jej povrchu. Extrémny scenár dokonca hovorí o tom, že v prípade spálenia všetkých fosílnych palív by sa do roku 2300 mohla teplota na tomto území zvýšiť až o 20 stupňov Celzia, prípadne aj o viac. „Myslím si, že je skutočne dôležité, aby sme si boli vedomí toho, čo môže nastať v prípade, ak nepodnikneme nevyhnutné opatrenia smerom k obmedzovaniu klimatických zmien,“ uviedla Katarzyna Tokarska z University of Victoria v Kanade, ktorá viedla uvedený výskum. Ako ďalej dodala, aj napriek skutočnosti, že máme Parížsku dohodu o klimatických zmenách, nič reálne sa v tomto smere nedeje. „Tento výskum je varovnou správou,“ doplnila.

Pri práci na štúdii použili výskumníci rôzne sofistikované modely klimatických zmien a prišli na to, že pri náraste emisií oxidu uhličitého (CO2) v objeme 5 ton na hlavu by sa povrch zeme do roku 2300 oteplil v priemere o 8 stupňov Celzia. Keď sa k tomu pridajú účinky ostatných skleníkových plynov, narástla by teplota podľa zistení vedcov až o 10 stupňov Celzia. Pri súčasnom globálnom trende zvyšovaní emisií v ovzduší sa pritom predpokladá, že koncom tohto storočia bude toto číslo predstavovať 2 tony na hlavu.

https://www.theguardian.com/environment/2016/may/23/world-could-warm-by-massive-10c-if-all-fossil-fuels-are-burned

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Slovenský InoBat spolu s ČEZom preskúmajú skladovanie energie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X