Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Smetisko, odpad, smeti
Ilustračné foto Foto: SITA/Ján Grajciarik
27. 08. 2019 11:15 ZaujímavostiJužná Afrika od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: V južnej Afrike znamená viac odpadu viac elektriny

Južná Afrika v súčasnosti čelí kríze v súvislosti s nedostatkom elektrickej energie. Dopyt výrazne prevyšuje ponuku a štátna spoločnosť Eskom nie je schopná pokryť dennú spotrebu, pričom potrebuje aj finančnú injekciu. Jeden z alternatívnych zdrojov, ktoré môže pomôcť riešiť vzniknutú situáciu, predstavujú fabriky na výrobu elektrickej energie z odpadu. Takéto riešenie by zároveň pomohlo znížiť závislosť krajiny na uhlí.

Podľa Climate Neutral Group je na mestské skládky odpadu nielen desivý pohľad, ale v skutočnosti predstavujú aj vysoké riziko pre životné prostredie a zdravie. Dôvodom je najmä únik veľkého množstva metánu z ležiaceho odpadu. Pripravované projekty skupiny počítajú so zachytávaním metánu z piatich odpadových skládok v Johannesburgu a jeho následným využitím pri výrobe elektrickej energie. Týmto riešením tak vyriešia hneď dva vážne problémy, ktoré v súčasnosti trápia Južnú Afriku.

Ambiciózny projekt

Spoločnosť tiež očakáva, že takto dokáže vyprodukovať 19 megawattov elektrickej energie, čím dokáže zásobiť 16 500 domácností. Uvedený projekt je zatiaľ najväčším svojho druhu v krajine, pričom až 600 miliónov ľudí na africkom kontinente ešte ani v súčasnosti stále nemá prístup k elektrickej energii. Pritom sa odhaduje, že v roku 2050 sa zvýši tamojšia populácia zo súčasných 1,1 mld. na 2 mld. obyvateľov.

Motorom takého rastu je medziročný nárast africkej ekonomiky o 10 %. V praxi to znamená, že africké obyvateľstvo bude potrebovať stále viac elektrickej energie a bude produkovať aj stále viac odpadu. Ak sa však riešenie fabrík vyrábajúcich elektrickú energiu z odpadu osvedčí, môže to pomôcť pretvoriť samotnú Afriku aj ostatné rozvíjajúce sa regióny na svete.

Výroba elektriny z odpadu bude rásť

V roku 2015 bolo v Spojených štátoch amerických (USA) vyprodukovaných približne 262 mil. ton pevného odpadu, pričom v krajine sa nachádza asi 75 fabrík na jeho spracovanie uvedeným spôsobom. Očakáva sa, že v roku 2024 dosiahne tento sektore 43 mld. amerických dolárov (USD). Z údajov americkej vládnej agentúry Energy Information Administration (EIA) zároveň vyplýva, že spaľovanie mestského pevného odpadu znižuje objem odpadu o približne 87%. Americká Agentúra na ochranu živného prostredia zároveň odhaduje, že tieto zariadenia dokážu znížiť emisie skleníkových plynov o 1 tonu na 1 tonu spáleného odpadu.

Celosvetový trend

Na druhej strane je proces premeny odpadu na elektrinu príliš špinavý a môže byť recyklovaný aj lacnejšie, čo znamená, že premena odpadu na elektrickú energiu je drahšia v porovnaní s konkurenčnými technológiami. Aj napriek tomu však nájdeme v Európe 420 takýchto tovární, ktoré produkujú elektrickú energiu z odpadu a celkom slušná aktivita je v tomto smere je pozorovateľná aj v Číne. Tá produkuje 7 300 megawattov elektrickej energie z odpadu v 339 fabrikách tohto typu. Prognózy zároveň hovoria o tom, že uvedené čísla by mohli v budúcnosti rásť na 10 tis. megawattov ročne a počet fabrík by sa mal zvýšiť na 600.

Ako svetové ekonomiky zrýchľujú svoj rast, potrebujú aj viac elektrickej energie a produkujú aj viac odpadu. Svetová banka v tejto súvislosti očakáva, že pevný odpad v Číne by sa mal v roku 2015 zdvojnásobiť a dosiahnuť na úroveň 500 mil. ton. Krajinu preto tlačí do budovania tzv. miest s nulovým odpadom. K tomu sa pridáva aj potreba na zníženie využívania fosílnych palív a produkcie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie.

Zelená energia v Afrike je prioritou

Africký kontinent postupne otvára svoje hranice novým možnostiam a investície do krajiny sa spolu s týmto trendom zvyšujú. Najvyššou prioritou krajiny však ostáva zavedenie všetkých foriem zelenej energie na kontinente, ktoré podporia ekonomický rozvoj a zlepšia životný štýl tamojších obyvateľov. Uvedený pohľad zaujal už aj spoločnosti ako General Elektric, ABB, Siemens aj Schneider Electric.

Výroba elektriny z odpadu tak môže byť v blízkej budúcnosti zaujímavým hráčom, ktorý zmení pravidlá hry v africkej ekonomike. Afrika je podľa mnohých pripravená stať sa ohniskom svetovej ekonomiky, zatiaľ jej však chýbajú udržateľné formy energie. Výroba elektriny z odpadu môže stať jedným vodcom energetickej revolúcie na území Južnej Afriky.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

K téme

Vďaka odpadu vyrobili takmer štyristotisíc megawatthodín elektriny Energetici odložili práce na vedení, kde hniezdi sokol lastovičiar

Témy

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X