Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tesla elektromobil
Ilustračné foto en.wikipedia.org
20. 02. 2019 9:03 Zaujímavosti od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Záujem o elektromobily Tesla stúpa, firma však prepúšťa

Spoločnosť plánuje do konca roka prepustiť viac ako 3 tisíc zamestnancov, čo predstavuje asi 7 % z jej celkovej pracovnej sily.

Šéf Tesly Elon Musk na konferencii v čínskom Šanghaji oznámil, že spoločnosť v tomto roku očakáva „celkom solídny“ nárast dopytu po elektrických vozidlách, a to aj napriek globálnej ekonomickej recesii. Ani vlaňajší historický úspech a ambiciózne predajné prognózy na tento rok však nedokážu zabrániť prepúšťaniu zamestnancov Tesly.

Ambiciózny odhad

„Aj napriek globálnej recesii očakávame, že predaj elektromobilov v aktuálnom roku bude približne o 50 % vyšší v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Môže to byť dokonca aj viac, vzhľadom k súčasným ťažkým ekonomickým časom je však uvedená prognóza veľmi solídna,“ uviedol Musk pre analytikov na konferencii pri príležitosti oznámenia výsledkov za posledný štvrťrok minulého roka.

Tesla plánuje v aktuálnom roku podstatné zvýšenie produkcie a dodávok elektrických automobilov nielen na území Spojených štátov amerických (USA). V číslach by to mohlo predstavovať až 360 tisíc do 400 tisíc predaných vozidiel, čo znamená nárast v rozmedzí od 45 % do 65 % v porovnaní s minulým rokom. Spoločnosť zároveň informovala, že vlani predala niečo viac ako 250 tisíc elektrických vozidiel. Odhadovaný dopyt po elektromobiloch je tiež jednou z hlavných záležitostí, ktorá zamestnáva myseľ mnohých investorov po celom svete.

Koniec daňovým výhodám

Tesla pristúpila v úvode aktuálneho roka k zníženiu cien niektorých vozidiel určených pre trh v Spojených štátoch amerických (USA). Dôvodom pre tento krok je najmä ukončenie poskytovania úľav na federálnej dani, ktorú si môžu v USA uplatniť výrobcovia menej ako 200 tisíc vozidiel ročne. Spoločnosť dosiahla túto hranicu ešte v júli minulého roka, výhody spojené s daňovou úľavou však mohli záujemcovia o elektromobily čerpať až do 31. decembra 2018.

Výhody sa postupne začali znižovať od 1. januára 2019 a do konca tohto roka zaniknú úplne. Analytici preto odhadujú, že tento skok by sa mohol negatívne dotknúť najmä predaja modelu 3. Spoločnosť však naopak očakáva celosvetový nárast v predaji tohto typu. Dôvodom je plánová zahraničná expanzia, ako aj možnosť kúpy vozidla prostredníctvom lízingu. Dodávky do Európy a Číny sa začali vo februári tohto roka, uviedla ďalej spoločnosť.

Stále príliš drahý

Aj napriek úspešnému minulému roku a ambicióznym odhadom na aktuálny rok oznámila spoločnosť minulý mesiac, že plánuje pristúpiť aj k nepopulárnym opatreniam. Musk vo vyhlásení informoval, že firma plánuje do konca roka prepustiť viac ako 3 tisíc zamestnancov, čo predstavuje asi 7 % z jej celkovej pracovnej sily. Zároveň uviedol, že cesta za úspechmi je skutočne náročná, pretože jeho produkty si v súčasnosti môže dovoliť len málo ľudí.

Tesla vlani predala takmer toľko automobilov ako počas celej svojej histórie a po prvýkrát za celý čas existencie sa dostala do zisku. Aj napriek tomto úspechu však musí pristúpiť k znižovaniu počtu zamestnancov vo vlastných radoch. Šéf firmy ďalej dodal, že automobilka sa vlani zväčšila takmer o tretinu a je tento počet zamestnancov už nedokáže podporovať. „Aj napriek obrovskému pokroku sú však výrobky príliš drahé pre väčšinu obyvateľov“, dodal Musk vo vyhlásení. Tesla vyrába automobily len približne desať rokov a podľa jeho slov čelí masívnemu tlaku zo strany konkurentov.

„Sieťový efekt je taký, že Tesla musí ťažšie robiť v porovnaní s ostatnými výrobcami, aby vôbec prežila a aby boli jej produkty cenovo dostupné a udržateľné,“ doplnil Musk. Podľa šéfa Tesly existujú na trhu viaceré spoločnosti, ktoré dokážu svojim pracovníkom poskytnúť lepšiu rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, a to najmä preto, že tieto organizácie sú väčšie alebo zrelšie, prípadne pôsobia v priemyselných odvetviach, ktoré nie sú tak nenásytne súťaživé.

Použité zdroje:

https://www.cnbc.com/2019/01/30/elon-musk-sees-pretty-nutty-demand-for-teslas-even-with-a-recession.html

https://www.businessinsider.com/tesla-price-cut-doesnt-mean-it-has-demand-problem-2019-1

https://www.inc.com/associated-press/tesla-ramped-up-production-2018-demand-may-be-slowing.html

https://www.theguardian.com/technology/2019/jan/18/tesla-to-cut-more-than-3000-jobs-because-cars-still-too-expensive-elon-musk

Odporúčané články

V Tatrách postavia desať nabíjacích staníc Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019)

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Video: Musel som sa vyhnúť cyklistovi, ktorý zaostal, priblížil Sagan záver 11. etapy Tour de France 2019 Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje ŠK Slovan Bratislava končí v Lige majstrov už v prvom predkole, vyradila ho Sutjeska Nikšič

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X