ZAUJÍMAVOSTI: Záujem o elektromobily Tesla stúpa, firma však prepúšťa

Tesla elektromobil
Ilustračné foto en.wikipedia.org

Spoločnosť plánuje do konca roka prepustiť viac ako 3 tisíc zamestnancov, čo predstavuje asi 7 % z jej celkovej pracovnej sily.

Šéf Tesly Elon Musk na konferencii v čínskom Šanghaji oznámil, že spoločnosť v tomto roku očakáva „celkom solídny“ nárast dopytu po elektrických vozidlách, a to aj napriek globálnej ekonomickej recesii. Ani vlaňajší historický úspech a ambiciózne predajné prognózy na tento rok však nedokážu zabrániť prepúšťaniu zamestnancov Tesly.

Ambiciózny odhad

„Aj napriek globálnej recesii očakávame, že predaj elektromobilov v aktuálnom roku bude približne o 50 % vyšší v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Môže to byť dokonca aj viac, vzhľadom k súčasným ťažkým ekonomickým časom je však uvedená prognóza veľmi solídna,“ uviedol Musk pre analytikov na konferencii pri príležitosti oznámenia výsledkov za posledný štvrťrok minulého roka.

Tesla plánuje v aktuálnom roku podstatné zvýšenie produkcie a dodávok elektrických automobilov nielen na území Spojených štátov amerických (USA). V číslach by to mohlo predstavovať až 360 tisíc do 400 tisíc predaných vozidiel, čo znamená nárast v rozmedzí od 45 % do 65 % v porovnaní s minulým rokom. Spoločnosť zároveň informovala, že vlani predala niečo viac ako 250 tisíc elektrických vozidiel. Odhadovaný dopyt po elektromobiloch je tiež jednou z hlavných záležitostí, ktorá zamestnáva myseľ mnohých investorov po celom svete.

Koniec daňovým výhodám

Tesla pristúpila v úvode aktuálneho roka k zníženiu cien niektorých vozidiel určených pre trh v Spojených štátoch amerických (USA). Dôvodom pre tento krok je najmä ukončenie poskytovania úľav na federálnej dani, ktorú si môžu v USA uplatniť výrobcovia menej ako 200 tisíc vozidiel ročne. Spoločnosť dosiahla túto hranicu ešte v júli minulého roka, výhody spojené s daňovou úľavou však mohli záujemcovia o elektromobily čerpať až do 31. decembra 2018.

Výhody sa postupne začali znižovať od 1. januára 2019 a do konca tohto roka zaniknú úplne. Analytici preto odhadujú, že tento skok by sa mohol negatívne dotknúť najmä predaja modelu 3. Spoločnosť však naopak očakáva celosvetový nárast v predaji tohto typu. Dôvodom je plánová zahraničná expanzia, ako aj možnosť kúpy vozidla prostredníctvom lízingu. Dodávky do Európy a Číny sa začali vo februári tohto roka, uviedla ďalej spoločnosť.

Stále príliš drahý

Aj napriek úspešnému minulému roku a ambicióznym odhadom na aktuálny rok oznámila spoločnosť minulý mesiac, že plánuje pristúpiť aj k nepopulárnym opatreniam. Musk vo vyhlásení informoval, že firma plánuje do konca roka prepustiť viac ako 3 tisíc zamestnancov, čo predstavuje asi 7 % z jej celkovej pracovnej sily. Zároveň uviedol, že cesta za úspechmi je skutočne náročná, pretože jeho produkty si v súčasnosti môže dovoliť len málo ľudí.

Tesla vlani predala takmer toľko automobilov ako počas celej svojej histórie a po prvýkrát za celý čas existencie sa dostala do zisku. Aj napriek tomto úspechu však musí pristúpiť k znižovaniu počtu zamestnancov vo vlastných radoch. Šéf firmy ďalej dodal, že automobilka sa vlani zväčšila takmer o tretinu a je tento počet zamestnancov už nedokáže podporovať. „Aj napriek obrovskému pokroku sú však výrobky príliš drahé pre väčšinu obyvateľov“, dodal Musk vo vyhlásení. Tesla vyrába automobily len približne desať rokov a podľa jeho slov čelí masívnemu tlaku zo strany konkurentov.

„Sieťový efekt je taký, že Tesla musí ťažšie robiť v porovnaní s ostatnými výrobcami, aby vôbec prežila a aby boli jej produkty cenovo dostupné a udržateľné,“ doplnil Musk. Podľa šéfa Tesly existujú na trhu viaceré spoločnosti, ktoré dokážu svojim pracovníkom poskytnúť lepšiu rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, a to najmä preto, že tieto organizácie sú väčšie alebo zrelšie, prípadne pôsobia v priemyselných odvetviach, ktoré nie sú tak nenásytne súťaživé.

Použité zdroje:

https://www.cnbc.com/2019/01/30/elon-musk-sees-pretty-nutty-demand-for-teslas-even-with-a-recession.html

https://www.businessinsider.com/tesla-price-cut-doesnt-mean-it-has-demand-problem-2019-1

https://www.inc.com/associated-press/tesla-ramped-up-production-2018-demand-may-be-slowing.html

https://www.theguardian.com/technology/2019/jan/18/tesla-to-cut-more-than-3000-jobs-because-cars-still-too-expensive-elon-musk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom