Zisk PKN Orlen nenaplnil očakávania

Rafinéria Kralupy
Rafinéria Kralupy ceskarafinerska.cz

Analytici očakávali, že čistý zisk firmy za apríl až jún bude 1,89 mld. PLN, výšku zisku však ovplyvňujú náklady na prieskum ložísk bridlicového plynu.

Poľská rafinérska spoločnosť PKN Orlen za druhý štvrťrok vykázala čistý zisk, ktorý nenaplnil očakávania. Jeho výšku totiž poškodili negatívne účtovné položky súvisiace s niektorými projektmi firmy zameranými na ťažbu bridlicového plynu. Štátna firma PKN Orlen za apríl až jún dosiahla čistý zisk 1,37 mld. zlotých (PLN). Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že bude na úrovni 1,89 mld. PLN.

Čistý zisk spoločnosti znížili negatívne účtovné položky v objeme 429 mil. PLN, pritom 421 mil. PLN z toho súvisí s projektmi PKN Orlen zameranými na ťažbu bridlicového plynu na východe krajiny. Firme sa totiž zatiaľ nepodarilo nájsť komerčne životaschopné ložiská. PKN Orlen a štátny distribútor plynu PGNiG sú jedinými dvoma veľkými investormi do prieskumu ložísk bridlicového plynu v krajine po tom, ako globálni hráči, napríklad Chevron a ConocoPhilips, z projektov vycúvali pre nedostatočné výsledky prieskumu.

Spoločnosť PKN Orlen počas druhého štvrťroka profitovala z vysokých rafinérskych marží, ktoré v období apríla až júna boli na úrovni 9,8 USD na barel a v prvej polovici júla sa zvýšili až na 11,7 USD na barel. Hodnota akcií firmy však vo štvrtok na varšavskej burze do 9:23 SELČ oslabila o 4,7 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom