ZSE ovládne Východoslovenskú energetiku, cieľom ministerstva hospodárstva je šetriť náklady a konsolidovať činnosti spoločností

Energetika zse
Foto: Facebook.com/zapadoslovenskaenergetika

Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) by sa už onedlho mala stať jediným akcionárom firmy Východoslovenská energetika Holding (VSEH).

Ministerstvo hospodárstva SR už predložilo do pripomienkového konania zámer prevodu majetkovej účasti štátu v spoločnosti Východoslovenská energetika Holding.

Spoločná kontrola štátu

Štát by nemal podľa ministerstva prevodom prísť o majoritný 51-percentný podiel v ZSE ani o kontrolu nad majetkom vo VSE a jej dcérskych firmách.

Nezmenený zostane aj pomer hlasovacích a iných ekonomických práv. Vo vzťahu k VSEH a jej dcérskym spoločnostiam sa dokonca bude oproti súčasnému stavu aplikovať spoločná kontrola štátu a spoločnosti E.ON, ktorá drží 49-percentný podiel v ZSE.

Koncom júla 2020 uzatvoril štát a nemecká spoločnosť E.ON memorandum o porozumení, v ktorom sa dohodli o zásadách ich spolupráce vo vzťahu k rozšíreniu činností skupiny E.ON v Slovenskej republiky nadobudnutím 49 % akcií spoločnosti VSEH.

Konsolidácia činností v spoločnostiach

V následnej zmluve o budúcej konsolidácii z apríla tohto roku sa obe strany dohodli na konkrétnych úkonoch týkajúcich sa konsolidácie podnikov spoločností VSEH a ZSE.

V zmluve o budúcej konsolidácii sa strany dohodli, že ako prvotný krok konsolidácie oboch podnikov sa uskutoční prevod 100 % akcií v spoločnosti VSEH na spoločnosť ZSE. Spoločnosť ZSE sa tak stane 100-percentným vlastníkom spoločnosti VSEH združujúcej celú skupinu VSE.

„Hlavným zámerom prevodu majetkovej účastí štátu v spoločnosti VSEH je konsolidácia činností týchto spoločností s cieľom zvýšenia úspor z rozsahu, zoštíhlenia prevádzkových činností oboch podnikov a integrácie podporných a prevádzkových činností,“ konštatovalo ministerstvo hospodárstva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRVýchodoslovenská energetika Holding a.s.ZSE Západoslovenská energetika