Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Aktualizované: Verejné zdroje by sa nemali míňať na drahé lieky, pokiaľ sú k dispozícii bezpečné alternatívy

  • aktualizované 18. apríla, 14:58

BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) –  Slovensko by nemalo míňať verejné zdroje na drahé lieky, pokiaľ má k dispozícii rovnako účinné a bezpečné alternatívy. Uviedla to v tlačovej správe asociácia generických výrobcov GENAS.

Predvídateľné podmienky

„Na to, aby generický priemysel prispieval k úsporám a efektívnemu vynakladaniu verejných zdrojov, potrebujeme zabezpečiť predvídateľné podmienky pre skorý vstup a používanie generík a biologicky podobných (biosimilárnych) liekov, zvýšiť hospodársku súťaž a vytvoriť rozumné systémové opatrenia,“ píše asociácia vo svojom stanovisku.

Ušetrené peniaze by sa potom podľa asociácie mohli investovať do inovatívnych liekov, ktoré ešte nemajú alternatívu. Rezort zdravotníctva tvrdí, že chce vytvárať jasné a predvídateľné podmienky pre farmaceutické firmy, ako aj pre platcov.

Generické a biologicky podobné lieky podľa asociácie predstavujú bezpečnú, dostupnú a efektívnu liečbu pre chronicky chorých pacientov, šetriac pritom zdroje verejného zdravotníctva.

Aktívna podpora súťaže na liekovom trhu

„V priebehu posledných desiatich rokov generické lieky zvýšili prístup k liekom v rámci Európy o viac ako 100 % v siedmich kľúčových terapeutických oblastiach bez zvýšenia celkových nákladov na liečbu,“ uviedla predsedníčka asociácie GENAS Terézia Szádocka.

Jedným z riešení, ktoré môže prispieť k udržaniu nášho systému zdravotnej starostlivosti, je podľa GENAS aktívna podpora súťaže na liekovom trhu, ktorej výrazne pomáha používanie generických a biologicky podobných liekov.

„Stále však na Slovensku vynakladáme veľa prostriedkov na lieky, za ktoré existujú rovnocenné náhrady, ktoré významne znižujú výdavky na zdravotnú starostlivosť bez znižovania jej kvality,“ píše asociácia. Jedným z dôvodov je nedostatočná funkcia systému úhrad liekov z prostriedkov verejného zdravotného poistenia, umožňujúceho rozdiely v úhradách originálnych a generických liečiv.

Neisté podnikateľské prostredie pre výrobcov a neustále nesystémové zmeny v úhradách a kategorizácii vytvárajú nepredvídateľné podmienky, ktoré obmedzujú plánovanie pre výrobcov, a tým pádom znemožňujú schopnosti vyjednávania lepších cien.

„Generické a biosimilárne lieky môžu priniesť očakávaný benefit pre systém, len ak je vytvorená zdravá konkurencia medzi výrobcami a sú vytvorené optimálne podmienky na trhu,“ konštatoval farmakoekonóm Branislav Obšitník.

Zaostávame za vyspelejšími štátmi Európskej únie

Najväčší potenciál úspor je podľa asociácie pri používaní biosimilárnych liekov. „V porovnaní s minulosťou prichádza v EÚ k podstatne rýchlejšiemu prieniku nových biologicky podobných liekov na trhy. Najvýraznejšie sa to ukazuje pri molekulách rituximab, trastuzumab a adalimumab, ktoré patria vo svete aj na Slovensku medzi lieky s najväčším obratom,“ uviedol riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO Peter Goliaš.

Rýchly prienik liekov s uvedenými molekulami je sprevádzaný prudkým poklesom cien, čo umožňuje dosahovať výrazné finančné úspory, ako aj rozšírenie liečby na širší okruh pacientov.

„Slovensko pri výdavkovo najväčších molekulách zatiaľ v prieniku biosimilárnych liekov zaostáva za mnohými vyspelejšími štátmi EÚ, čo možno považovať za nevyužitú príležitosť. Vývoj v týchto krajinách by mohol inšpirovať slovenských regulátorov aj zdravotné poisťovne k otvorenejšiemu prístupu pri cenotvorbe a zavádzaní súťaže medzi referenčnými a biosimilárnymi liekmi,“ dodal Goliaš.

Dostupná liečba bez poplatku

GENAS – asociácia generických výrobcov združuje výrobcov a dodávateľov generických a biologicky podobných liekov pôsobiacich na Slovensku. Asociácia vznikla v roku 2000 a združuje 16 farmaceutických spoločností (Zentiva, Teva, Krka, Sandoz, Mylan, Egis, Stada, Fresenius-Kabi, Medochemie, Glenmark, Adamed, Cande, Desitin, Hikma, Vitabalans a Vipharm).

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) pre agentúru SITA v reakcii uviedlo, že chce vytvárať jasné a predvídateľné podmienky pre farmaceutické firmy, ako aj pre platcov.

„Predovšetkým dbáme o to, aby pacient bez medicínskych obmedzení mal dostupnú liečbu bez doplatku,“ informovalo MZ. Rezort tiež upriamil pozornosť na revíziu úhrad liekov. Tá sa robí pravidelne každý štvrťrok, pričom hlavným cieľom je zohľadniť cenotvorbu v dôsledku vstupu generických a biosimilárnych liekov.

„Podpora užívania generických liekov je najlepšou cestou, ako tlmiť zvyšovanie nákladov na liečbu bez ovplyvnenia jej kvality,“ dodalo ministerstvo.

Odporúčané články

Do Venezuely prišla dodávka humanitárnej pomoci od Červeného kríža, znamená tiché uznanie krízy Unimed Pharma stále nemôže vyrábať očné lieky, firma požiadala o preloženie termínu inšpekcie

Neprehliadnite

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev Aká bude účasť Slovákov na eurovoľbách? Hrozivých 13 percent by malo byť minulosťou MS v hokeji 2019: Nemecko – USA (online) O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson Video: Eurovízia 2019 už má víťaza, so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu? Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.