Viacerí Slováci sa nemôžu zúčastniť komunálnych volieb, uvítali by však možnosť voliť na diaľku

Komunálne voľby 2018
Atmosféra vo volebnej miestnosti počas komunálnych volieb 2018. Stará Turá, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 10. novembra (WebNoviny.sk) – Komunálne voľby 2018 považujú ľudia z regiónov, ktorí žijú v hlavnom meste SR Bratislave, za dôležité, viacerí sa ich však vo svojich rodných mestách zúčastniť nemôžu. Dôvodmi sú práca, rodina, či iné súkromné aktivity.

Migrácia za prácou a školou

Komunálnych volieb sa nemôžem zúčastniť z pracovných dôvodov, inak by som právo hlasovať vo voľbách využil,“ uviedol pre agentúru SITA 28-ročný Jozef z Dolného Kubína. V hlavnom meste žije dlhšie, na Oravu však nezabúda a je jeho srdcu blízka.

Považujem to za jedinečnú možnosť ako vyjadriť svoj názor, akým smerom sa má moje rodné mesto uberať,“ dodal s tým, že komunálne voľby a ich výsledok sa totiž najviac dotýkajú obyvateľov Slovenska.

Vo svojom rodnom meste a v mieste trvalého bydliska nie je v sobotu ani 29-ročná Lenka z Detvy. „Aj keď sa na každých voľbách snažím zúčastniť, teraz sa mi to, žiaľ, nepodarí,“ poznamenala a doplnila, že by uvítala možnosť voliť na diaľku, ako počas parlamentných volieb.

Momentálne je už veľká migrácia za prácou či za školou a nie vždy sa dá byť v čase volieb vo svojej rodnej obci. A hoci nie som úplne rozhodnutá, koho by som volila, ak by som bola doma, tak svoj hlas do urny odovzdám,“ ukončila Detvianka.

Najvyšší čas na zmenu

Naopak, na účasť v sobotných komunálnych voľbách v Bratislave sa teší 33-ročný Štefan z obce Kriváň v Detvianskom okrese. Trvalý pobyt v hlavnom meste si nahlásil len nedávno, žije tu totiž už vyše štyroch rokov.

Ako nový Bratislavčan si účasť nenechám ujsť, politické dianie sa snažím sledovať a beriem to ako občiansku povinnosť voči obci, v ktorej v súčasnosti žijem,“ vyjadril sa pre agentúru SITA.

Keďže si teraz vyberáme z ľudí, ktorí poznajú mesto, kde žijeme, o to viac by sme mali poznať program jednotlivých kandidátov a vybrať si takého, ktorý sa najviac stotožňuje s našimi požiadavkami,“ zhrnul. „Podľa mňa je najvyšší čas na zmenu a dám tak priestor mladšej generácii s perspektívnym tímom,“ uzavrel Štefan z Podpoľania.

Nahnevaní voliči

V Bratislave a ani vo svojom rodnom meste v sobotu nebude voliť 33-ročný Richard z Banskej Bystrice, ktorý v hlavnom meste pracuje vyše sedem rokov.

Všetky voľby, vrátane komunálnych, sú dôležité. Napriek tomu sa ich v sobotu nezúčastním pre plánovanú dovolenku mimo Slovenska. Veľmi ma hnevá, že v tomto prípade neplatí možnosť voliť aj mimo svoj okrsok, ako je to pri parlamentných voľbách,“ pripomenul. „V tomto roku a pri tak rozsiahlej medializácii, je to však smiech cez slzy,“ podotkol Richard zo stredného Slovenska.

Približne 4,45 milióna obyvateľov Slovenska si v sobotu môže zvoliť na najbližšie štyri roky predstaviteľov 2 926 obcí a miest, a v prípade Bratislavy a Košíc aj ich mestských častí. Okrem primátorov miest a starostov obcí si voliči vyberajú svojich zástupcov aj do mestských a miestnych zastupiteľstiev.

Vo voľbách do orgánov samosprávy obcí sa hlasuje od 07:00 do 22:00 v 6 021 volebných miestnostiach. Ľudia v Bratislavskom samosprávnom kraji si v sobotu volia 89 starostov a primátorov a 942 poslancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom