Čaputová poďakovala v štyroch jazykoch a gratulovala aj Šefčovičovi k postupu do druhého kola volieb

Zuzana Čaputová, prezidentské voľby 2019
Kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová počas tlačového vyhlásenia po oznámení predbežných výsledkov sčítania hlasov vo svojej volebnej centrále v kultúrnom centre Design Factory v rámci volebnej noci. Bratislava, 17. marec 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 17. marca (WebNoviny.sk) – Zuzana Čaputová pogratulovala Marošovi Šefčovi k postupu do druhého kola prezidentských volieb.

Čaputová je víťazkou prvého kola, vo svojom vyhlásení po sčítaní väčšiny okrskov povedala ďakujem nielen v slovenčine, ale aj v maďarčine, rusínskom či rómskom jazyku.

Nevyjadruje sa k realite

Poďakovala sa svojej rodine, tímu, Progresívnemu Slovensku, ale aj darcom a podporovateľom. Ukázalo sa, že človek nemusí opustiť svoje hodnoty, môže ostať autentický a nemusí sa utiekať k populistickému jazyku, aby uspel, dodala.

Koho budete voliť v druhom kole prezidentských volieb?

Táto anketa už bola ukončená
52%
20%
4%
24%

„Som rada, že nebudeme musieť čeliť extrému,“ povedala na margo toho, že kandidát s podporou Smeru-SD sa dostal do druhého kola. Čaputová hlasy, ktoré dostala, vníma ako veľké volanie po slušnosti, zmene a spravodlivosti.

„Vnímam, že po dnešných voľbách ostanú voliči, ktorých kandidát nepostúpil do druhého kola. Budem sa o ich dôveru uchádzať cez to, čo nás spája, teda napríklad vnímanie problémov na Slovensku,“ povedala Čaputová.

Vyjadrila sa aj k tomu, čo ju odlišuje od Šefčoviča. Tvrdí, že zatiaľ čo on hovorí len o budúcnosti, nechce sa vyjadrovať k súčasnej realite a minulosti, s ktorou ešte nie sme vyrovnaní.

Férová atmosféra

Čaputová si praje, aby bola atmosféra v kampani pred druhým kolom volieb férová, aby ľudia mohli prísť o dva týždne voliť s nádejou a odhodlaním.

Víťazka prvého kola volieb sa vyjadrila aj k Štefanovi Harabinovi, ktorý hovorí o manipulácii sčítavania hlasov „Žiadne indície o manipulovaní pri sčítaní hlasov nemám,“ povedala s tým, že ak on má, mal by túto otázku otvoriť. S tým však súvisí aj problematika Ústavného súdu SR, na ktorom momentálne pôsobia štyria z 13 sudcov.

Verí, že v marci sa zvolí dostatok kandidátov a je presvedčená, že vybrať z nich by mal prezident Andrej Kiska. Ten jej už poblahoželal, ona s ním však ešte osobne nehovorila. Takisto nevedela zareagovať na návrh Bélu Bugára, ktorý by sa s ňou chcel stretnúť.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš ŠefčovičZuzana Čaputová