Video: Desaťtisíce Portoričanov zablokovali diaľnicu aj obchody, žiadali odstúpenie guvernéra

Portoriko, demonštrácia, protest
Desaťtisíce Portoričanov vyšli v pondelok do ulíc hlavného mesta San Juan, aby žiadali odstúpenie guvernéra Ricarda Rossellóa. Foto: SITA/AP

Desaťtisíce Portoričanov vyšli v pondelok do ulíc hlavného mesta San Juan, aby žiadali odstúpenie guvernéra Ricarda Rossellóa.

Zúčastnil sa aj Ricky Martin

Bola to pritom najväčšia demonštrácia na ostrove za takmer dve desaťročia. Demonštranti zablokovali diaľnicu a početné miestne obchody a firmy ostali zatvorené.

Na proteste sa zúčastnili aj mnohí prominentní Portoričania, medzi nimi napríklad spevák Ricky Martin. Polícia použila večer na rozohnanie demonštrantov slzotvorný plyn.

Protesty vyvolal únik online chatu

Protesty vyvolal únik online chatu Rossellóa s jeho najbližšími spolupracovníkmi, v ktorom sa obscénne vyjadrovali na adresu viacerých osôb. Podľa mnohých boli ich vyjadrenia nepriateľsky ladené voči ženám či homosexuálom, a tiež bezohľadné voči obetiam hurikánu Maria, ktorý zničil Portoriko v roku 2017.

Americký prezident Donald Trump sa v pondelok priamo nevyjadril, či by mal podľa neho Rosselló odstúpiť, označil ho však za „hrozného guvernéra„. Samotný Rosselló požiadavky demonštrantov na odchod z funkcie odmietol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpRicardo RossellóRicky Martin