Crawford, Filppula
Útočník Detroitu Red Wings Valtteri Filppula strieľa gól brankárovi Chicaga Coreymu Crawfordovi počas druhého semifinálového zápasu Východnej konferencie. Foto: SITA/AP

20. MARIÁN HOSSA (Chicago) 6 4 3 7

Za menom a klubom nasledujú zápasy, góly, asistencie, kanadské body.

Najlepší strelci v play-off NHL::

1. Sidney Crosby, Pascal Dupuis (obaja Pittsburgh) a Patrick Sharp (Chicago) po 6 gólov

4. David Krejčí (Boston) a Patrick Marleau (San Jose) po 5

6. MARIÁN HOSSA (Chicago), Nathan Horton (Boston), Phil Kessel (Toronto), Joe Pavelski, Logan Couture (obaja San Jose), Jeff Carter (Los Angeles), Kyle Turris, Jean-Gabriel Pageau (obaja Ottawa), Damien Brunner a Johan Franzén (obaja Detroit) po 4

Hokejisti Detroitu dokázali v druhom stretnutí semifinále Západnej konferencie NHL zastaviť rozbehnuté Chicago a po víťazstve 4:1 vyrovnali stav série na 1:1.

Red Wings boli od druhej tretiny aktívnejším mužstvom a išli cieľavedome za víťazstvom. Domáci síce otvorili skóre v 15. min po góle Patricka Kanea, na ktorom sa asistenciou pri rýchlej kombinačnej akcii podieľal Michal Handzuš, ale potom už strieľali presne len hostia.

V 23. min prekonal Coreyho Crawforda tečom Kindlovej strely Damien Brunner, v 37. min si šikovne na prihrávku Henrika Zetterberga nakorčuľoval nekrytý Brendan Smith – 1:2. Hráči Blackhawks sa nedokázali presadiť proti pozornej obrane Red Wings a vyslali na bránku Detroitu 19 striel.

Tri z nich boli z hokejky Mariána Hossu, ktorý odohral 18 minút. Handzuš strávil na ľade 14:09 min. V tretej tretine bol naďalej aktívnejší Detroit a Johan Franzén a Valtteri Filppula pridali ďalšie góly. V poradí tretí duel sa hrá v pondelok v Detroite.

„V prvom zápase sme nehrali dobre. Mali sme za sebou dlhú sériu s Anaheimom a prejavilo sa to na našej hre. Bol to pre nás malý budíček. Dnes sme chceli hrať oveľa lepšie a myslím si, že sme to aj ukázali,“ povedal kapitán Red Wings Henrik Zetterberg.

Chicago zdolalo Detroit v posledných dvoch sezónach osemkrát v rade, deviatu výhru si už nepripísalo. „Vedeli sme, že dnes budú hrať oveľa lepšie ako v prvom stretnutí. Som sklamaný, ale v tomto čase sa musíme sústrediť na iné veci, rýchlo na tento duel zabudnúť a pripraviť sa najlepšie na ďalší. V ňom musíme hrať pred bránkou oveľa tvrdšie, musí tam lietať viac pukov. Musíme nájsť cestu, ako byť efektívnejší,“ tvrdil kapitán Blackhawks Jonathan Toews.

4. Ľubomír Višňovský (NY Islanders) 6 0 2 2 +2 2 11

Pozn.: Za menom a klubom nasledujú odohrané zápasy, góly, asistencie, body, plus/mínus body, trestné minúty a strely na bránku.

Brankári:

1. Peter Budaj (Montreal) 2 0 1 1 24 7 6,67 77,4 % 0

Jaroslav Halák (St. Louis) nechytal

Pozn.: za počtom štartov nasledujú víťazstvá, prehry, prehry po predĺžení, úspešné zákroky, inkasované góly, priemer inkasovaných gólov na zápas a úspešnosť zákrokov.

Hokejistom San Jose sa podarilo znížiť stav série s Los Angeles Kings na 1:2. Po dvoch prehrách v Los Angeles uspeli Sharks v domácom prostredí 2:1 po predĺžení, keď o všetkom rozhodol v 62. min v presilovke Logan Couture.

Útočník mal počas zápasu problémy s nohou a veľa toho napokon neodohral. Výborný výkon podali obaja brankári Antti Niemi (26 zákrokov) a Jonathan Quick (38). „Po dvoch prehrách sme psychicky nepadli a rýchlo sme sa spamätali. Dnes odviedli naši lídri skvelú prácu. Čakajú nás ďalšie náročné súboje a naše výkony musia ísť ešte hore. Ukázali sme, že Kings sú zdolateľní,“ komentoval súboj tréner Todd McLellan.

Hostia z Los Angeles doplatili na nedisciplinovanosť v závere riadneho hracieho času. Najskôr za hákovanie putoval 41,7 sekundy pred jeho koncom na trestnú lavicu Tommy Wingels, potom 4,5 sekundy pred sirénou nedovolene vrazil do Niemiho Trevor Lewis.

Hráči Kings mohutne protestovali a argumentovali, že Patrick Marleau postrčil Lewisa do brankára. Po rozhodujúcom góle adresoval Quick pár štipľavých slov arbitrom a dostal desaťminútový osobný trest. „Je len veľmi ťažké si predstaviť, že inteligentný hráč ako Trevor Lewis by niečo podobné spravil. Pýtali sme sa ho a povedal, že ho niekto zozadu postrčil. Verím mu. Rozhodcovia nás sklamali,“ povedal útočník Kings Dustin Penner.

ZÁPADNÁ KONFERENCIA – semifinále

Chicago – Detroit 1:4 (1:0, 0:2, 0:2) – stav série: 1:1

Góly: 15. P. Kane (HANDZUŠ, Sharp) – 23. Brunner (Kindl, J. Andersson), 37. B. Smith (Zetterberg, Cleary), 48. Franzén (J. Ericsson, N. Kronwall), 53. Filpulla (Zetterberg)

San Jose – Los Angeles 2:1 po predĺžení (1:1, 0:0, 0:0 – 1:0) – stav série: 1:2

Góly: 2. D. Boyle (Marleau, Pavelski), 62. Couture (Marleau, J. Thornton) – 11. Toffoli

Viac k osobe Antti NiemiDavid KrejčíHenrik ZetterbergJarome IginlaJaroslav HalákJevgenij MalkinJoe PavelskiJohan FranzénJonathan QuickJonathan toewsĽubomír VišňovskýMarián HossaMichal HandzušNathan HortonPatrick MarleauPeter BudajPhil KesselSidney CrosbyZdeno Chára