Novak Djokovič, Australian Open 2019
Srbský tenista Novak Djokovič počas osemfinálového zápasu na Australian Open 2019, v ktorom zdolal Rusa Daniila Medvedeva 6:4, 6:7 (5), 6:2, 6:3. Melbourne, 21. január 2019. Foto: SITA/AP.

MELBOURNE 21. januára (WebNoviny.sk) – Svetová a turnajová jednotka Novak Djokovič zvíťazil 6:4, 6:7 (5), 6:2, 6:3 nad nasadenou pätnástkou Rusom Daniilom Medvedevom v pondelňajšom stretnutí osemfinále dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Australian Open v Melbourne (14. – 27. januára, tvrdý povrch, celková dotácia 62,5 miliónov AUD). Tridsaťjedenročného Srba čaká v súboji o postup do semifinále Japonec Kei Nišikori.

Náročná štvorsetová bitka

V pondelňajšom súboji viedol Djokovič v prvom sete už 5:2, Medvedev znížil na 4:5, následne však pri svojom podaní ponúkol Srbovi setbal. Djokovič ho využil a získal úvodné dejstvo vo svoj prospech. O osude druhého setu sa rozhodlo až v tajbrejku.

Rus viedol v skrátenej hre 6:2, Djokovič skorigoval na 5:6, no štvrtý setbal už Medvedev premenil a vyrovnal stav setov na 1:1. V nasledujúcich dvoch setoch uspel Djokovič jednoznačnejšie 6:2 a 6:3, no obaja súperi čelili v neskoršej fáze zápasu veľkému fyzickému vyčerpaniu.

„Bola to náročná bitka. Daniil urobil v uplynulých mesiacoch veľký pokrok. Málo chyboval, hral dobre na sieti i od základnej čiary. Bolo náročné dostať sa cez neho. Mal som šťastie, že sa mi podarilo odvrátiť veľa brejkbalov. V takto dlhom stretnutí musíte vydržať čo najdlhšie a využiť ponúknuté príležitosti,“ skonštatoval po stretnutí Djokovič.

Djokovič útočí na rekordný siedmy titul

Štrnásťnásobný grandslamový víťaz Djokovič je šampiónom Austrálie z rokov 2008, 2011, 2012, 2013, 2015 a 2016 a túži po historicky rekordnom siedmom titule. Okrem Srba majú na konte po šesť singlových titulov z Melbourne Parku aj legendy – Švajčiar Roger Federer a Austrálčan Roy Emerson.

Tridsaťjedenročný Djokovič aktuálne hrá v hlavnej súťaži jediného grandslamového turnaja na južnej pologuli po pätnásty raz. V rokoch 2008 – 2016 predviedol sériu deviatich minimálne štvrťfinálových účasti vrátane šiestich titulov. Vlani sa lúčil v osemfinále, keď nebol v ideálnej forme, po prehre s Kórejčanom Čchungom.