Blues canucks vancouver
Vladimir Tarasenko zo St. Louis Blues (vpravo) sa snaží prekonať brankára Vancouveru Canucks Eddieho Lacka Foto: SITA/AP

NEW YORK 11. januára (WEBNOVINY) – V piatkových zápasoch zámorskej hokejovej NHL sa predstavili dvaja slovenskí obrancovia. Martin Marinčin dva razy zohrieval trestnú lavicu Edmontonu, ktorý si doma poradil s Pittsburghom 4:3 po predĺžení, hoci priebežne mal manko 0:2.

Carolina aj s Andrejom Sekerom v akcii prehrala na ľade Columbusu 0:3. Brankár Sergej Bobrovskij si poradil so všetkými 36 pokusmi Hurricanes, dosiahol druhý shutout v tejto sezóne.

Pittsburgh viedol po dvoch tretinách v Edmontone 2:0 a v tretej 3:2, ale domáci vyrovnali a v predĺžení zavŕšil obrat Oilers druhým presným zásahom večera Ryan Nugent-Hopkins. „Tento zápas ukázal charakter nášho tímu. Ak do toho ideme naplno a dodržiavame systém, potom môžeme hrať podobné veľké zápasy. Počas druhej prestávky sme nezúfali, stále sme verili, že môže prísť obrat,“ povedal Nugent-Hopkins. Jeho tím dosiahol len štvrté víťazstvo z ostatných pätnástich duelov.

Marinčin v drese Oilers odohral 15:41 min. Opora Pittsburghu Sidney Crosby si pripísal dva body (1+1) a upevnil si pozíciu na 1. mieste kanadského bodovania ligy (67 bodov, 25+42).

Carolina prehrala po piatich víťazstvách

Boba jednoducho musíte milovať,“ smial sa po zápase s Carolinou útočník Columbusu Brandon Dubinsky, ktorý jedným gólom prispel k triumfu 3:0. Predmetný brankár Sergej Bobrovskij, ktorý vynechal predchádzajúcich štrnásť zápasov pre zranenie slabín, bol pre hráčov Caroliny veľkou prekážkou a svojím výkonom zatienil aj tohtosezónny domáci debut Nathana Hortona v drese Blue Jackets. Najdrahšia letná posila klubu vynechala po operácii ramena polovicu sezóny. „Ukázal, prečo je jedným z najlepších brankárov v lige. Pre nás je skvelé, že ho máme,“ tvrdil Horton. Bobrovského neprekonal z dvoch striel ani Andrej Sekera, ktorý odohral takmer 21 minút a mal jeden mínusový bod. Carolina padla prvýkrát po sérii piatich víťazstiev.

Na hodnote sedem sa skončila séria úspechov tímu St. Louis Blues, ktorý vonku podľahol Vancouveru 1:2. Hostia predtým naposledy absolvovali zápas bez bodového zisku 18. decembra. V ich bránke tentoraz nedostal príležitosť Jaroslav Halák. Vancouver sa tešil z úspechu prvýkrát v roku 2014 a po päťzápasovej negatívnej sérii. V drese Blues odohral Jay Bouwmeester už 680. duel v lige bez prestávky. Hneď za ním v tabuľke najdlhších súčasných sérií figuruje so 675 zápasmi Henrik Sedin z Vancouveru. Obaja však majú ešte veľmi ďaleko k rekordu Douga Jarvisa, ktorý nastúpil na 964 súbojov bez prerušenia.

Nashov 50. víťazný gól

New York Islanders triumfovali nad Coloradom 2:1 po predĺžení, u súperov zvíťazili šiesty raz v rade. Ďalší tím z New Yorku – Rangers – ukončil nádeje Dallasu na prvé víťazstvo po predchádzajúcich štyroch prehrách v 59. min, keď sa presadil Rick Nash. „Je vždy skvelé, keď súboj rozhodnete v závere. Súper už nemá možnosti na odpoveď,“ povedal brankár Henrik Lundqvist. Rangers z ostatných desiatich duelov zvíťazili v siedmich. Proti Dallasu najprv dvakrát zmazali jednogólové manko a Nashov desiaty gól v sezóne ich potom prvýkrát posunul do vedenia. „Myslím, že to bolo z päťdesiatich percent aj šťastie… Vlastne zo sedemdesiatich… Zvyšných tridsať percent bola šikovnosť a zručnosť,“ povedal o 50. víťaznom góle v kariére Nash.

Český brankár Michal Neuvirth vychytal v prvom štarte po siedmich týždňoch víťazstvo Washingtonu nad Torontom 3:2. „Pred zápasom som bol veľmi nervózny, nemohol som poriadne spať. Bolo to ako pred mojím prvým duelom v NHL. Priateľka mi povedala, aby som išiel do toho a snažil sa byť dobrý,“ usmieval sa po súboji Neuvirth. Toronto po víťazstve v novoročnom Winter Classic v Detroite prehralo štvrtý duel v rade.

Výsledky piatkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Washington – Toronto 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Góly: 27. Ovečkin (Grabovskij, M. Green), 45. Nicklas Bäckström, 52. J. Ward (Johansson, Ovečkin) – 30. Van Riemsdyk (Kessel, Bozak), 41. Kessel (Van Riemsdyk, Gunnarsson)

Edmonton – Pittsburgh 4:3 po predĺžení (0:0, 0:2, 3:1 – 1:0)

Góly: 41. Nugent-Hopkins (Eberle, J. Schultz), 51. Hall (Nugent-Hopkins, Gagner), 59. Belov (Hemský, Arcobello), 62. Nugent-Hopkins (Eberle, J. Schultz) – 23. Neal (Malkin), 28. Crosby (Gibbons, Niskanen), 53. Letang (Crosby)

Martin Marinčin (Edmonton) odohral 15:41 min a ďalšie štyri minúty sedel na trestnej lavici.

New York Rangers – Dallas 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Góly: 12. Callahan (B. Richards, Pouliot), 29. Brassard (Zuccarello, B. Richards), 59. Rick Nash (Kreider, Stepan) – 5. Eakin (Garbutt, Jamie Benn), 24. Garbutt (Roussel, Eakin)

Vancouver – St. Louis 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Góly: 22. Dalpe (D. Sedin, H. Sedin), 46. Santorelli (Garrison) – 28. Pietrangelo (Bouwmeester, Berglund)

Colorado – New York Islanders 1:2 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 – 0:1)

Góly: 39. MacKinnon (Benoit, J. McGinn) – 45. Nelson (Dehaan, Nielsen), 62. Grabner (Strait)

Columbus – Carolina 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Góly: 15. Jenner, 17. Dubinsky (Atkinson, Ťutin), 46. Atkinson (Letestu, R. Murray)

Andrej Sekera (Carolina) odohral 20:45 min, mal mínusový bod a 2 strely.

Viac k osobe Andrej SekeraHenrik LundqvistHenrik SedinJaroslav HalákMartin MarinčinNicklas BäckströmRick NashSergej BobrovskijSidney Crosby