Miller, duncan
Basketbalista Mike Miller (13) z Miami sa pozerá na zakončujúceho Tima Duncana počas šiesteho finálového zápasu NBA, v ktorom Heat porazili San Antonio 103:100 po predĺžení. Foto: SITA/AP

MIAMI 19. júna (WEBNOVINY) – O šampiónovi basketbalovej NBA 2012/2013 rozhodne až siedmy finálový zápas, lebo Ray Allen v osudovej chvíli demonštroval svoju pozíciu najlepšieho trojkára v dejinách súťaže.

Strieľajúci rozohrávač Miami 5,2 sekundy pred koncom riadneho hracieho času utorňajšieho šiesteho finálového stretnutia proti San Antoniu za nepriaznivého stavu 92:95 a 2:3 na zápasy strelou z rohu spoza veľkého oblúka vyrovnal a vydupal pre Heat predĺženie znamenajúce nádej na natiahnutie série.

Domáci v ňom „urvali“ víťazstvo 103:100 a v noci zo štvrtka na piatok budú mať v rozhodujúcom dueli výhodu domáceho prostredia.

„Pôjde o titul, takže musíme zo seba vydať úplne všetko. Pódium pre šampiónov je na dohľad, už vidno žltú cieľovú pásku. V takýchto momentoch sa hrá do posledného klaksónu. Tento zápas prekonal úplne všetko, čoho som bol doteraz súčasťou,“ uviedol LeBron James na palubovke, kde v zápase číslo šesť strávil takmer 50 minút.

Krídelník Heat síce nijako neoslnil úspešnosťou streľby (11/26), ale s triple-double bol predsa najužitočnejším hráčom utorňajšej drámy. Spurs v nej mali pritom dlho navrch, viedli aj o 13 bodov a súpera hravo tromfli v počte bodov spod koša – 60:36.

Na rozdiel od Allena, ktorý pečatil víťazstvo dvoma trestnými hodmi v predĺžení, sa v šiestom zápase nedarilo novému rekordérovi v počte trojok vo finálových sériách Dannymu Greenovi, ktorý trafil spoza oblúka iba raz a bol to jeho jediný kôš. Jeho zúfalý pokus na úplnom konci predĺženia zblokoval Chris Bosh. Aj preto Heat prekonali Spurs v trojkách 11:5.

Hostia mali v nadstavenej päťminútovke viacero príležitostí rozhodnúť vo svoj prospech, jednu z nich premrhal hrdina piateho duelu Manu Ginóbili. „Prežívame ťažké chvíle. Boli sme pár sekúnd od titulu a nechali sme si ho ujsť. Niekoľko nedoskočených lôpt, Rayova trojka a zopár pokazených trestných hodov,“ vymenoval príčiny neúspechu argentínsky rozohrávač.