Hossa
Mariána Hossu vyhlásili za prvú hviezdu zápasu. Foto: SITA, AP

CHICAGO 20. januára (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga zvíťazili v nedeľňajšej repríze minulosezónneho finále zámorskej NHL nad Bostonom 3:2 po samostatných nájazdoch, keď ten rozhodujúci premenil americký krídelník Patrick Kane.

V drese držiteľa Stanleyho pohára sa v 5. minúte strelecky presadil Slovák Marián Hossa, ktorý k úvodnému gólu stretnutia pridal aj druhé ocenenie prvej hviezdy zápasu po sebe. Tento honor si vyslúžil aj za svoj výkon v piatkovom dueli s Anaheimom.

Blackhawks tak za tri dni zdolali dvoch silných súperov. „Máme za sebou dve náročné stretnutia s ťažkými tímami, v ktorých sme dosiahli dve víťazstvá. Nemôžem povedať, že pred týmito zápasmi sa nám darilo podľa predstáv, aj preto triumfy nad Bostonom a Anaheimom tešia o to viac,“ povedal Patrick Kane. Kouč „jastrabov“ Joel Quenneville dosiahol už 692. trénerské víťazstvo a v tomto ukazovateli sa zaradil na 3. miesto historických tabuliek po boku Dicka Irvina staršieho.

Pri prehre Caroliny s Tampou Bay 3:5 bol domáci obranca Andrej Sekera na ľadovej ploche pri všetkých inkasovaných góloch svojho mužstva – jednom v oslabení a štyroch v hre piatich proti piatim. Okrem štyroch „mínusiek“ zaznamenal aj dve trestné minúty a tri strelecké pokusy. Za Lightning nenastúpil útočník Richard Pánik.

Svoje premiérové dva góly v profilige zaznamenal obranca „bleskov“ Mark Barberio, pre ktorého to bol 34. duel v prestížnej súťaži. Znamená to, že si konečne môže nechať ostrihať svoje dlhé vlasy. Dvadsaťtriročný bek totiž približne pred dvomi rokmi vyhlásil, že si vlasy nechá rásť dovtedy, kým nestrelí prvý gól v NHL. „Dal som sľub a teraz ho musím splniť. Bude ťažké rozlúčiť sa s dlhými vlasmi, ale musím to urobiť,“ uviedol po stretnutí Barberio. Tampa sa bodovo dotiahla na lídra Atlantickej divízie z Bostonu.

Hokejisti tímu New York Rangers rozhodli o svojom triumfe nad Washingtonom už v I. tretine, ktorú vyhrali 3:0. V 59. sekunde druhej časti síce skorigoval topkanonier súťaže Alexander Ovečkin, pre ktorého to bol už 35. gól v tejto sezóne, no konečnú podobu výsledku dal vzápätí Ryan Callahan.

„Jazdci“, ktorí dosiahli tretí triumf v rade, sú aktuálne na 2. mieste v tabuľke Metropolitnej divízie. Capitals sa po sérii piatich prehier ocitli na 5. priečke rovnakej časti tabuľky. Oporou Rangers v nedeľňajšom súboji bol brankár Henrik Lundqvist, ktorý zneškodnil 24 z 25 striel hráčov Washingtonu.

„Začiatky zápasov sú vždy veľmi dôležité a dnes nám úvod vyšiel na výbornú. Získali sme dôležitý náskok a ten sme si udržali až do konca,“ povedal Lundqvist. Na opačnej strane sa nedarilo Philippovi Grubauerovi, keď po troch inkasovaných góloch z ôsmich striel prenechal miesto Bradenovi Holtbymu. „Takto som nechcel začať tento zápas. Mojou úlohou je zastavovať puky a dnes mi to veľmi nešlo,“ poznamenal sklamaný nemecký gólman.

Sumáre nedeľňajších zápasov zámorskej hokejovej NHL:

Chicago – Boston 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 5. MARIÁN HOSSA (Sharp, Hjalmarsson), 30. Bollig (Krüger, Keith), rozhodujúci sam. nájazd P. Kane – 20. Marchand (P. Bergeron, McQuaid), 21. Marchand (R. Smith, J. Boychuk)

Marián Hossa odohral 22:34 min a okrem gólu zaznamenal dovedna päť striel, Michal Handzuš (obaja Chicago) absolvoval 13:49 min a trikrát ohrozil brankára súpera, Zdeno Chára (Boston) strávil na ľade 28:08 min a pripísal si jeden plusový bod

Carolina – Tampa Bay 3:5 (0:3, 2:2, 1:0)

Góly: 22. Siomin (E. Staal), 26. E. Staal, 47. Hainsey (Liles, Tlustý) – 7. Barberio (Killorn, Palát), 8. Palát (St. Louis, T. Johnson), 16. Kučerov (Tom Pyatt, R. Malone), 21. Purcell (Gudas, Matthew Carle), 29. Barberio (Brewer, Palát)

Andrej Sekera (Carolina) odohral 21:02 min a k trom strelám a dvom trestným minútam pridal štyri mínusové body, Richard Pánik (Tampa Bay) nehral

New York Rangers – Washington 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)

Góly: 2. Rick Nash, 17. Rick Nash (B. Richards, McDonagh), 18. Stepan (Del Zotto, Girardi), 23. R. Callahan (D. Moore, McDonagh) – 21. Ovečkin (M. Green, Nicklas Bäckström)

Viac k osobe Alexander OvečkinAndrej SekeraHenrik LundqvistJoel QuennevilleMarián HossaMichal HandzušPatrick KaneRichard PánikRick NashZdeno Chára