Jurco
Tomáš Jurčo z Detroitu (vľavo) v súboji o puk s Jerredom Smithsonom z Toronta. Foto: SITA/AP/The Canadian Press, Chris Young

NEW YORK 22. decembra (WEBNOVINY) – Góly Tomáša Jurča a Tomáša Tatara pomohli hokejistom Detroitu k triumfu na ľade Toronta 5:4 po samostatných nájazdoch v sobotňajšom zápase NHL.

Tomáš Jurčo vo svojom štvrtom zápase v zámorskej profilige strelil druhý gól, keď v 19. min bekhendom po efektnej otočke pred brankárom domácich zvýšil na 3:1 pre hostí. Tento gól prinútil trénera Randyho Carlyla vystriedať brankárov a od druhej tretiny Jamesa Reimera nahradil Jonathanom Bernierom. Toronto zabralo a otočilo stav na 4:3.

Lenže šesť minút pred koncom riadneho hracieho času Tomáš Tatar poslal zápas do predĺženia, keď bekhendom usmernil do siete odrazený puk od brankára. Pri jeho góle asistoval aj Tomáš Jurčo, ktorý si pripísal prvý dvojbodový duel v NHL. „Najprv som bol v rohu klziska, ale potom som sa presunul pred bránku. A keďže som tam bol sám, mal som dosť času na zakončenie,“ komentoval Tatar pre server NHL.

Detroit zlomil prekliatie v nájazdoch

Napokon až v samostatných nájazdoch rozhodol o víťazstve Red Wings švédsky veterán, 41-ročný Daniel Alfredsson, okrem neho uspel zoči-voči Bernierovi aj Rus Pavel Daciuk a to stačilo na víťazstvo. Detroit uspel v nájazdoch v tejto sezóne na siedmy pokus prvý raz. Vyhral vôbec prvýkrát z ostatných dvanástich súbojov, ktoré sa posunuli do predĺženia alebo nájazdov.

„Je skvelé, že sme konečne získali ten bod navyše. Potrebujeme ich ako soľ,“ reagoval jeden zo sobotňajších hrdinov Detroitu, Alfredsson. Toronto a Detroit sa najbližšie stretnú na Nový rok v pokračovaní edície Winter Classic, teda zápasov pod holým nebom. Stretnutie sa uskutoční na Michigan Stadium v Ann Arbor pri Detroite a očakáva sa rekordná vyše 107-tisícová návšteva.

Obranca Zdeno Chára raz asistoval pri víťazstve Bostonu nad Buffalom 4:1. Druhá asistencia pri góle Milana Lucica na 3:1 v 46. min bola pre 36-ročného robustného zadáka siedma v aktuálnej sezóne. Na konte má celkovo už 16 kanadských bodov. Chára strávil na ľade 27:17 min, dvakrát vystrelil na bránku súpera. Zápas ukončil s jedným plusovým bodom a stal sa treťou hviezdou. Boston vyhral dvanásty z ostatných štrnástich zápasov v domácej TD Garden a odplatil Buffalu prehru 2:4 spred dvoch dní.

Smolný návrat Gáboríka

Len veľmi krátko trval návrat Mariána Gáboríka po 17 zápasovej odmlke zavinene zranením kolena. Útočník Columbusu stihol v 11. min prvej tretiny ešte asistovať pri prvom góle domácich v súboji s Philadelphiou, ale po nešťastnom dopade po súboji s dvoma hráčmi hostí musel nútene opustiť ľad.

Gáborík sa stal druhou hviezdou derby v NY

Podľa servera NHL smutná diagnóza znie zlomená kľúčna kosť a ďalšia bližšie nešpecifikovaná absencia v súťažných zápasoch. V tomto ohľade hrozí aj Gáboríkova neúčasť na februárových ZOH v Soči v drese Slovenska. „Je nám ho ľúto. Veľmi tvrdo pracoval na návrate a teraz toto. Kým sa opäť nezranil, vyzeral na ľade veľmi dobre. Mal v sebe veľa energie,“ povedal na adresu Gáboríka tréner Columbusu Todd Richards.

Minisúboj Slovákov v zápase Tampa Bay – Carolina dopadol lepšie pre domáceho útočníka Richarda Pánika. Jeho Tampa zvíťazila 3:2 po predĺžení, ale ani Pánik, ani hosťujúci obranca Andrej Sekera si nevylepšili svoje štatistiky produktivity. Sekera bol s 28:39 min strávenými na ľade druhým najvyťaženejším hráčom Hurricanes za kolegom z obrany Justinom Faulkom (29:23).

Domáci zasypali brankára hostí Justina Petersa množstvom striel, ale až tá päťdesiata v 3. min predĺženia z hokejky mladého českého obrancu Radka Gudasa bola víťazná. „Do poslednej chvíle som v situácii dvaja na jedného nevedel, či budem prihrávať alebo strieľať,“ vrátil sa k víťaznému gólu šťastný strelec Gudas. Prvou hviezdou zápasu sa napriek prehre svojho tímu stal brankár Caroliny Peters. „Dávam pred ním dolu klobúk. Ak sa niekedy hovorí, že brankár je najlepším hráčom svojho tímu, tak v dnešný večer ním Peters bol. Našťastie, dali sme mu o jeden gól naviac,“ pochválil súperovho gólmana tréner Tampy Jon Cooper.

Hetriky Stewarta, Getzlafa a Vermettea

V meraní síl Edmonton – St. Louis si v tíme Blues nezachytal Jaroslav Halák, ale jeho náhradník Brian Elliott ho výborne nahradil. Pochytal všetkých 23 striel z domácich hokejok a strelecky produktívni hostia zvíťazili aj vďaka hetriku Chrisa Stewarta hladko 6:0. V podaní Elliotta to bol 23. shutout kariéry a Stewart predviedol tretí hetrik.
Getzlaf

„Snažím sa častejšie strieľať a viac si hľadať pozície ako na začiatku sezóny, keď mi to strelecky nešlo. Samozrejme, veľká vďaka za moje góly patrí aj spoluhráčom,“ komentoval Stewart.

Hetrikovú parádu predviedol aj Ryan Getzlaf. Útočná hviezda a kapitán Anaheimu bol pri štyroch góloch svojho tímu v New Yorku na ľade Islanders a výrazne sa pričinil o obrat z 1:3 na 5:3. Anaheim vyhral ôsmy zápas v sérii, čo je nový rekord jeho klubovej histórie.

Ducks majú už 57 bodov a to je momentálne najviac zo všetkých tímov NHL. Getzlaf sa so 43 bodmi posunul v tabuľke produktivity NHL na tretie miesto za Sidneyho Crosbyho a Patricka Kanea.

„Odviedli sme výbornú prácu až do konca zápasu. Boli sme schopní stretnutie otočiť presne takým spôsobom, ako sme to chceli,“ podotkol Getzlaf. „Zobral to na seba a potiahol celé mužstvo. On je tá istota v tíme, na ktorú sa môžu všetci spoľahnúť,“ pochválil Getzlafa tréner Anaheimu Bruce Boudreau.

12. Martin Marinčin (Edmonton) 2 0 0 0 0 0 2

Pozn.: Za menom a klubom nasledujú odohrané zápasy, góly, asistencie, body, plus/mínus body, strely na bránku a trestné minúty.

Brankári:

Jaroslav Halák (St. Louis) 26 17 6 2 556 55 2,30 91,0 % 2

Peter Budaj (Montreal) 9 5 2 1 219 17 1,94 92,8 % 1

Pozn.: Za menom a klubom nasledujú odchytané zápasy, víťazstvá, prehry v riadnom hracom čase, prehry po predĺžení, úspešné zákroky, inkasované góly, priemer gólov na zápas, úspešnosť zákrokov a počet shutoutov.

(zdroj: nhl.com)

Do tretice sa zaskvel troma gólmi v dueli aj útočník Phoenixu Antoine Vermette. Jeden z najlepších hráčov na buly v NHL výrazne prispel k triumfu Phoenixu v Ottawe 4:3 po predĺžení. Dve minúty a trinásť sekúnd pred naplnením riadneho hracieho času práve Vermette vyrovnal na 3:3 a v tretej minúte predĺženia potom bekhendovou strelou rozhodol o víťazstve hostí z Arizony.

K tomu pridal aj 16 úspechov na vhadzovaní. Bonus navyše spočíva v tom, že 31-ročný Vermette sa takto predviedol proti svojmu bývalému zamestnávateľovi. Dres Ottawy si obliekal v rokoch 2003 – 2009. „Na konci chce každý strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Je to výborný pocit, keď sa to podarí,“ povedal Vermette, ktorý má na konte už 12 gólov v tejto sezóne.

Pittsburgh nezdolaný siedmy raz v rade

Pittsburgh naďalej naťahuje víťazné série napriek tomu, že stále má obrovskú maródku najmä v zadných radoch. Líder Východnej konferencie v počte bodov zdolal Calgary 4:3, vyhral siedmy raz za sebou a na domácom ľade nenašiel premožiteľa už v desiatich zápasoch.

Kapitán Penguins Sidney Crosby bol pri troch góloch domácich (1+2) a opäť zvýšil svoje vedenie na čele tabuľky produktivity celej súťaže. Aktuálne už má 20 gólov a 34 asistencií. Kreatívny stredný útočník v ostatných desiatich zápasoch nezostal ani raz naprázdno a pripísal si v nich 18 bodov. „Viedli sme 2:0 aj 4:1, ale hostia to nevzdávali. Náš brankár Fleury musel v závere vytiahnuť pár veľkých zákrokov,“ uviedol tréner Pittsburghu Dan Bylsma.

Sumáre sobotňajších zápasov NHL:

Ottawa – Phoenix 3:4 po predĺžení (1:0, 2:2, 0:1 – 0:1)

Góly: 7. Methot (B. Ryan, Turris), 24. Z. Smith (Gryba), 35. Methot (M. Michálek) – 26. Vermette (Korpikoski, Boedker), 29. Vrbata (Hanzal), 58. Vermette (Moss, Boedker), 63. Vermette (D. Morris)

Pittsburgh – Calgary 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)

Góly: 11. P. Dupuis (Crosby, Kunitz), 12. Zolnierczyk (Bortuzzo, J. Neal), 35. Crosby (Kunitz, Despres), 39. J. Neal (M. Niskanen, Crosby) – 27. P. Byron (Colborne, Butler), 40. Cammalleri (Giordano), 42. Hudler (Stajan, Brodie)

Los Angeles – Colorado 3:2 po sam. nájazdoch (1:0, 1:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 20. J. Carter (Doughty, Kopitar), 26. Williams (Stoll, D. Brown), rozhodujúci nájazd Kopitar – 35. E. Johnson (Duchene, O´Reilly), 51. O´Reilly (Duchene, Barrie)

Boston – Buffalo 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Góly: 10. R. Smith (Soderberg, Spooner), 22. Krejčí (Iginla), 46. Lucic (Krejčí, CHÁRA), 60. R. Smith (Boychuk, P. Bergeron) – 19. Girgensons (Moulson, Tallinder)

Zdeno Chára (Boston) odohral 27:17 min, 2 strely na bránku, 1 asistencia, 1 plusový bod, 1 zblokovaná strela, tretia hviezda zápasu

Tampa Bay – Carolina 3:2 po predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 – 1:0)

Góly: 17. Hedman (Filppula, Killorn), 48. St. Loius (Hedman, Filppula), 63. Gudas (Thompson) – 5. Tlustý (Dwyer, Riley Nash), 31. Tlustý (E. Staal, Hainsey)

Richard Pánik (Tampa) odohral 9:46 min, 1 strela na bránku, 1 mínusový bod – Andrej Sekera (Carolina) odohral 28:39 min, 3 strely na bránku, 3 zblokované strely

NY Islanders – Anaheim 3:5 (1:0, 2:1, 0:4)

Góly: 12. Vanek (Okposo, MacDonald), 38. Vanek, 39. Nielsen (Bailey, Hickey) – 36. Getzlaf (Perry, Palmieri), 42. Getzlaf (Perry, Allen), 51. Perreault (Winnik, Beleskey), 54. Pamieri (Getlzlaf), 60. Getzlaf (Perry, Lovejoy)

Washington – New Jersey 4:5 po predĺžení (0:1, 3:0, 1:3 – 0:1)

Góly: 31. Chimera (Erat, Ward), 35. Grabovskij (Fehr, Brouwer), 40. Ward (Green, Erat), 49. Ovečkin (Alzner) – 12. Židlický (Greene, Jágr), 46. Jágr (Greene, Eliáš), 50. Židlický (Zajac, Zubrus), 52. Zubrus (Zajac), 61. Greene (Jágr, Eliáš)

Columbus – Philadelphia 6:3 (1:0, 1:2, 4:1)

Góly: 11. Johansen (Foligno, GÁBORÍK), 35. Umberger (Wisniewski, Murray), 44. Savard (Nikitin, Tropp), 46. Jenner (Nikitin, Savard), 53. Johansen (Tropp, Ťutin), 59. Umberger (Anisimov, J. Johnson) – 38. Simmonds (Giroux, Hartnell), 38. Couturier (Read, Lecavalier), 59. Simmonds (Voráček, Streit)

Marián Gáborík odohral 2:45 min, 1 asistencia, 2 strely na bránku, 1 plusový bod

Nashville – Montreal 3:4 po predĺžení (0:3, 2:0, 1:0 – 0:1)

Góly: 32. Bourque (Cullen, Stalberg), 39. Spalling (Weber, Smith), 54. Weber (Fisher, Hornqvist) – 12. Subban (Eller), 14. Pacioretty (Gallagher, Jemelin), 15. Plekanec (Gionta), 62. Desharnais

Toronto – Detroit 4:5 po sam. nájazdoch (1:3, 2:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 8. Franson, 32. Phaneuf (Lupul), 39. Lupul (Kessel, Van Riemsdyk), 49. Clarkson (McClement, Kuľomin) – 9. Daciuk (Sheahan, DeKeyser), 14. Andersson (Alfredsson, B. Smith), 19. JURČO (Sheahan, Tootoo), 54. TATAR (JURČO, Kronwall), rozhodujúci nájazd Alfredsson

Tomáš Tatar odohral 17:53 min, 4 strely na bránku, 1 gól, 1 plusový bod, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 12:49 min, 3 strely na bránku, 1 gól, 1 asistencia, 2 plusové body

Edmonton – St. Louis 0:6 (0:1, 0:1, 0:4)

Góly: 12. Ch. Stewart (Schwartz), 26. Morrow (Ch. Stewart, D. Roy), 42. Ch. Stewart (Berglund, Jackman), 43. Schwartz (Oshie), 48. Ch. Stewart (D. Roy, Shattenkirk), 53. Berglund (Pietrangelo, Pääjärvi)

San Jose – Dallas 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 32. Demers (Kennedy, Desjardins), 45. Pavelski (Stalock, Vlasic), rozhodujúci nájazd J. Thornton – 5. Whitney (Horcoff), 25. Roussel (Goligoski, Chiasson)