Jurčo
Hokejový útočník Tomáš Jurčo (26) sa stal 81. slovenským rodákom, ktorý nastúpil na zápas v zámorskej NHL. Foto: SITA, AP

WASHINGTON 16. decembra (WEBNOVINY) – Hokejový útočník Tomáš Jurčo sa stal 81. slovenským rodákom, ktorý nastúpil na zápas v zámorskej NHL.

Mladý Košičan debutoval v drese Detroitu v nedeľňajšom stretnutí proti Tampe Bay, ktorý Red Wings prehrali 0:3. Jurčo odohral 16:45 min, počas ktorých mal jeden strelecký pokus. Brankára Bena Bishopa rovnako ako jeho spoluhráči neprekonal. Gólman Tampy kryl 28 striel a vychytal šieste čisté konto v kariére.

Smutný z ľadu odchádzal aj Tomáš Tatar, ktorý mal počas vyše 16 minút jednu strelu a dva mínusové body. Po dvojzápasovom dištanci sa do zostavy Tampy vrátil Richard Pánik a tešil sa z výhry.

Šancu dostal počas deviatich minút. „Nehrali sme najlepšie. Na konci druhej tretiny sme mali pár striedaní, pri ktorých som si myslel, že ideme už správnym smerom. Urobili sme však veľa chýb a darovali góly súperovi, čím sme mu to výrazne uľahčili,“ hovoril obranca Detroitu Niklas Kronwall, ktorý so spoluhráčmi prehral piatykrát v rade. Red Wings sa nedarí v ofenzíve, keď dali počas neúspešnej série len päť gólov.

Hossu vyhlásili za hviezdu

Mariána Hossu z Chicaga vyhlásili za tretiu hviezdu súboja s Los Angeles. Trenčan pri výhre 3:1 otvoril svojím štrnástym gólom v sezóne skóre, v 6. min sa tešil vo vlastnom oslabení.

Chicago položilo základ úspechu v prvej dvadsaťminútovke, v ktorej dalo tri góly. Hossa ohrozil brankára Bena Scrivensa päťkrát, hral 16:38 min.

Michal Handzuš korčuľoval priamo v akcii vyše 15 minút a dosiahol plusový bod. Los Angeles prehralo prvý zápas po šiestich výhrach. Chicago sa rýchlo spamätalo zo sobotňajšej vysokej prehry v Toronte.

Tomáš Kopecký z Floridy sa jednou asistenciou podieľal na výhre 2:1 na ľade Montrealu. V 25. min prihrával na otvárací gól duelu Jessemu Winchesterovi, ktorý prekonal Petra Budaja.

Slovenský gólman v službách Canadiens mal 23 úspešných zákrokov. Kopecký v zápase absolvoval 17 minút, zaznamenal plusový bod a dve trestné minúty za hrubosť.

Hviezdny Ovečkin zachránil Washington

Hokejisti Washingtonu prehrávali v 52. min 1:4, ale do konca riadneho hracieho času dokázali výsledok súboja s Philadelphiou vyrovnať a v nájazdovej lotérii rozhodli o svojom víťazstve.

Alexander Ovečkin dal dva góly, druhý 48 sekúnd pred treťou sirénou. „Netrafil som puk ideálne, nedal som do tej strely veľkú silu. Dnes stálo šťastie na našej strane, najmä v závere,“ tvrdil Ovečkin. Andrej Meszároš súboj sledoval len z tribúny.

V siedmej sérii samostatných nájazdov rozhodol Benoit Pouliot o triumfe New York Rangers 4:3 nad Calgary Flames. Anaheim vyhral piaty duel v sérii, keď zdolal Edmonton 3:2. Útočník Ducks Ryan Getzlaf bodoval už štrnástykrát v rade.

Po dvanástich zápasoch sa strelecky presadil Teemu Selänne. „Paul Kariya mi pred zápasom poslal správu, aby som sa viac tlačil do bránky a potom sa stanú veľké veci. Čakal som dlho na gól, ale nebolo to strašné, lebo sme vyhrávali. Verím, že opäť to bude dobré,“ povedal Selänne.

Výsledky nedeľňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Washington – Philadelphia 5:4 po sam. nájazdoch (1:1, 0:1, 3:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 12. Ovečkin (Nicklas Bäckström, Carlson), 52. M. Green (Nicklas Bäckström, M. Johansson), 57. Orlov (Fehr, J. Ward), 60. Ovečkin (J. Ward), rozhodujúci sam. nájazd Nicklas Bäckström – 20. Giroux (Raffl, Coburn), 28. Streit (Raffl), 43. Couturier (Read, Downie), 44. Voráček (Raffl, Giroux)

Detroit – Tampa Bay 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)

Góly: 44. T. Johnson (St. Louis, Palát), 50. J. Brown (N. Thompson), 59. Killorn (V. Filppula, Brewer)

Tomáš Tatar odohral 16:32 min a mal 1 strelu, 2 mínusové body, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 16:45 min a mal 1 strelu, Richard Pánik (Tampa) odohral 9:09 min a mal 1 strelu.

Montreal – Florida 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Góly: 43. Galchenyuk (B. Gionta, Subban) – 25. Winchester (T. KOPECKÝ, M. Goc), 28. Bjugstad (Fleischmann, Upshall)

Peter Budaj (Montreal) mal 23 úspešných zákrokov. Tomáš Kopecký dosiahol 1 asistenciu, mal 1 strelu, 1 plusový bod, odohral 16:59 min a 2 min sedel na trestnej lavici.

Chicago – Los Angeles 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)

Góly: 6. MARIÁN HOSSA (Toews, Hjalmarsson), 10. Versteeg (P. Kane, Seabrook), 20. Sharp (Toews, Keith) – 57. Martinez (Greene, J. Nolan)

Marián Hossa sa stal treťou hviezdou zápasu, strelil 1 gól, mal 5 striel a odohral 16:38 min, Michal Handzuš (obaja Chicago) odohral 15:19 min.

New York Rangers – Calgary 4:3 po sam. nájazdoch (1:2, 1:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 16. Stepan (Rick Nash, Girardi), 28. Hagelin (Pouliot, Moore), 53. Kreider (Stepan, B. Boyle), rozhodujúci sam. nájazd Pouliot – 8. Bäcklund (Russell, Giordano), 15. Glencross (Hudler), 45. Monahan (Glencross, Hudler)

Anaheim – Edmonton 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Góly: 12. Bonino (Maroon, Palmieri), 36. Selänne (Perreault, Beleskey), 57. Penner (Getzlaf, Lindholm) – 7. Nugent-Hopkins (Hall, Eberle), 51. Gagner (Jakupov, Ference)

Viac k osobe Alexander OvečkinAndrej MeszárošMarián HossaMichal HandzušNicklas BäckströmPeter BudajRichard PánikRyan GetzlafTeemu SelänneTomáš JurčoTomáš KopeckýTomáš Tatar