Video: Kalifornia pošle na hranicu s Mexikom stovky vojakov, ich cieľom nebudú ilegálni migranti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
USA, Mexiko, vojaci USA
Hliadkujúci vojaci USA na hraniciach s Mexikom. Foto: ilustračné, SITA/AP

SACRAMENTO 12. apríla (WebNoviny.sk) – Kalifornia sa pridala k ďalším štátom na juhu USA a vyšle na svoju hranicu s Mexikom Národnú gardu. V stredu o tom po týždni mlčania informoval guvernér Jerry Brown, ktorý však odmietol tvrdenia Bieleho domu o kríze na hranici a trval na tom, že vojaci tam nebudú pôsobiť v súvislosti s ilegálnym prisťahovalectvom.

Demokratický politik súhlasil s účasťou na pláne amerického prezidenta Donalda Trumpa nasadiť v pohraničí ozbrojené sily s tým, že Národná garda v Kalifornii nasadí 400 príslušníkov, ale nie všetci budú na hranici.

Boj proti nadnárodným zločineckým gangom

Brown predstavil svoje rozhodnutie ako vítanú infúziu federálnej podpory v boji proti nadnárodným zločineckým gangom a pašerákom drog a zbraní. „Boje s týmito kriminálnymi hrozbami sú prioritou pre všetkých Američanov – Republikánov i Demokratov,“ uviedol guvernér v liste ministrovi obrany Jamesovi Mattisovi a ministerke pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsenovej.

V dohode s federálnou vládou zdôraznil podpornú rolu Národnej gardy na hranici a otvorene zakázal podporu činnosti súvisiacej s ilegálnym prisťahovalectvom alebo účasť na budovaní hraničných bariér.

Biely dom Brownovo rozhodnutie privítal bez komentárov týkajúcich sa otázky prisťahovalectva. „Sme potešení, že kalifornský guvernér Jerry Brown spolupracuje s administratívou a vyslal príslušníkov Národnej gardy, aby pomohli zabezpečiť južnú hranicu,“ vyjadrila sa hovorkyňa Sarah Huckabee Sanders.

Reakcia kalifornských politikov či podporných organizácií zameraných na prisťahovalectvo bola menšia, hoci niektorí sa k rozhodnutiu guvernéra stavali skepticky. Pedro Rios z americko-mexického pohraničného programu organizácie American Friends Service Committee napríklad spochybnil rozhodnutie s tým, že ak nesúhlasí s účasťou Národnej gardy na boji proti ilegálnemu prisťahovalectvu, na čo ju tam posiela.

Trump chce poslať na hranicu tisícky vojakov

V kalifornskom pohraničí už pôsobí Národná garda v rámci už existujúceho programu na boj proti nadnárodnému zločinu, pašeráctvu a obchodu s ľuďmi. V programe je zapojených zhruba 250 jej príslušníkov, z toho 55 na hranici. Nový kontingent príslušníkov Národnej gardy môže Kalifornia nasadiť na hranici, na pobreží či na iných miestach v štáte.

Vyhlášku o nasadení Národnej gardy na hraniciach v podpore boja proti pašovaniu drog a ilegálnemu prisťahovalectvu podpísal Trump minulý týždeň. Ako uviedol, chcel by tam vyslať 2 000 až 4 000 jej príslušníkov. Podľa federálneho zákona ich budú kontrolovať guvernéri štátov, v ktorých sú nasadení.

Trump sa už predtým vyjadril, že chce na hraniciach využiť ozbrojené sily dovtedy, kým postaví plánovaný múr. Pentagon minulý týždeň informoval, že Národná garda nebude pôsobiť v oblasti presadzovania práva a nedostane sa do interakcie s osobami, ktoré zadržia pohraničníci, bez jeho povolenia.

Príslušníkov Národnej gardy na hranicu vyšlú okrem Kalifornie aj Arizona, Texas a Nové Mexiko. Texaský guvernér Greg Abbott napríklad Trumpov plán prijal ešte v ten deň ako ho oznámil, pričom sľúbil, že na hranicu vyšlú tisíc vojakov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Trump