Video: Kozák priznal, že za jeho koncom v reprezentácii je neprofesionálny prístup sedmičky hráčov

Ján Kozák
Bývalý tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák počas jeho tlačovej konferencie v budove Slovenského futbalového zväzu. Bratislava, 18. október 2018. Foto: SITA/Braňo Bibel.
  • aktualizované 18. októbra 14:38

BRATISLAVA 18. októbra (WebNoviny.sk) – Za odstúpením Jána Kozáka z postu trénera slovenskej futbalovej reprezentácie bol neprofesionálny prístup časti hráčskeho kádra po sobotňajšej prehre v Trnave s Českom (1:2) v európskej Lige národov.

Siedmi hráči ponocovali

Ján Kozák na štvrtkovej tlačovej konferencii v sídle Slovenského futbalového zväzu (SFZ) potvrdil, že sedmička hráčov sa v noci zo soboty na nedeľu zabávala v nočnom klube a porušila tým interné pravidlá slovenskej reprezentácie. Boli to brankári Martin Dúbravka, Michal Šulla, obrancovia Ľubomír Šatka, Norbert Gyömbér, Milan Škriniar, záložníci Stanislav Lobotka a Vladimír Weiss.

„Tí siedmi hráči ponocovali a potom prišli na tréning. Vžite sa do mojej situácie. Mal som tri možnosti, ako to riešiť. Mohol som to urobiť tak, že som ich nevidel. Skryjem sa a budem čušať. Nie je to môj štýl. Druhá možnosť bola vyhodiť všetkých. Mohol som to urobiť? Predovšetkým tam boli štyria hráči, ktorí majú vysokú kvalitu a slovenský futbal ich potrebuje. Neviem si predstaviť budúcnosť bez Dúbravku, Škriniara, Lobotku, Weissa. To je veľa, nie? Nemáme taký záber 40-50 hráčov ako v iných krajinách, že si môžeme vyberať. Rozhodol som sa teda pre tretiu možnosť, že skončím ja. Pre futbal to bude najlepšie, tak som to vyhodnotil. Mal som byť medzi ľuďmi, ktorí vás opľujú, klamú? Ja som mal ísť s nimi do Švédska, usmievať sa, motivovať? Nie. S prezidentom zväzu Kováčikom sme si neskôr poplakali ako chlapi, keď som mu to oznámil. Neprezradil som mu svoje dôvody, ale v deň zápasu so Švédskom som ho požiadal o možnosť tlačovej konferencie, lebo futbalová verejnosť si zaslúži vysvetlenie. Neodišiel som kvôli tomu, že sme prehrali dva zápasy v Lige národov na Ukrajine a doma s Českom,“ uviedol Ján Kozák na tlačovej besede pred slovenskými médiami.

Kozák zároveň priznal, že spomenutí hráči neskôr za ním prišli a ospravedlnili sa. „Dokážem odpustiť, všetci siedmi prišli za mnou. Snažili sa ospravedlniť, ale mali inak rozmýšľať predtým, než niekam išli.“

Kozák hovorí o facke

Sedmička „hriešnikov“ nebude mať zatvorené dvere do slovenskej reprezentácie, ale musí rátať s finančnými sankciami, resp. následkami.

„Ak budú títo hráči v budúcnosti nominovaní, celú kvalifikáciu odohrajú bez nároku na odmenu. Tieto finančné prostriedky budú presunuté na Nadáciu SFZ a Nadáciu pre slovenských internacionálov,“ uviedol prezident SFZ Ján Kováčik.

Dnes už bývalý kouč slovenskej futbalovej reprezentácie Kozák priznal, že nespal celú noc zo soboty na nedeľu.

„Dvakrát som si pozrel zápas s Českom. Bol som hore a zistil som, že hráči prichádzajú. Strašne ma to bolelo. Siedmi hráči boli vonku, bola to pre mňa facka. Je toto možné? Chcel som od chlapcov počuť, aby sa priznali. Pred tréningom sme sa stretli so Škrtelom a Hamšíkom, vedel som, že oni tam neboli. Boli zo všetkého prekvapení,“ vrátil sa k udalosti s hráčskym ponocovaním Ján Kozák.

Kozák následne doplnil aj ďalšie detaily: „Reakcie hráčov? V kabíne sa prvý priznal Dúbravka. Povedal mi, že má ťažké obdobie v Newcastli, k tomu prehra s Českom, vraj sa išiel odreagovať. Weiss uviedol, že nevie, prečo tam bol. Lobotka začal s tým, že vo Vigu mal nahustený program sobota – sobota a nemal čas sa odreagovať. Tu v reprezentácii sa hralo sobota – utorok, tu je čas na odreagovanie? Čudný pohľad. Keď som počul, ako reagoval na otázku o mojom ukončení pôsobenia, že tréneri prichádzajú a odchádzajú a on je profesionál. Prístupom rozhodne… Všetci ho majú radi, je to hráč budúcnosti. Je vyzretý, číta hru. Ked prišiel Lobotka na zraz, dostal hneď miesto v základnej zostave. Môže takýto chlapec takto rozmýšľať? Nie je ovplyvnený niekým? Šatka je hráč, ktorý futbalovo vyrástol. Na ihrisku vyzerá dobre. Povedal mi, že ‚išiel som s kamarátmi‘. Keď skočia oni do vody, aj on skočí?“

Pár slov k Škriniarovi

Kozák sa vyjadril aj k obrancovi Škriniarovi. „Som sklamaný. Náš vzťah je nadštandardný, teším sa z jeho výkonov v Interi Miláno, budem im fandiť. Na tlačovke po zápase s Českom som Lobotku aj jeho chcel jemnučkou kritikou ‚vyhecovať‘, aby zobrali na seba viac zodpovednosti. Im sa to nepáčilo. Nie je jednoduché kritizovať takýchto hráčov, o ktorých sa rozpráva v miliónových číslach. Aká vážna to bola kritika? Súboje Škrtela s útočníkom Česka Krmenčíkom a porovnať so súbojmi Škriniara – a nechať to na pokoji? Chcel som ich trochu naštartovať. Pretože Dúbravka, Lobotka, Škriniar, Mak, Weiss, toto je kostra, doplnená Hamšíkom a Škrtelom, oni majú byť budúcnosť slovenského futbalu. Bojím sa, aby sa to nerozbilo,“ pokračoval Kozák.

Na margo svojho nástupcu pri kormidle slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák jednoznačne potvrdil, že ideálnym mužom na tento post je jeho doterajší asistent Štefan Tarkovič. Štyridsaťpäťročný Prešovčan viedol A-tím SR v utorňajšom prípravnom dueli vo Švédsku (1:1).

„Pozná dokonale, ako sa reprezentácia robí. A tohto človeka novinári pri adeptoch na môj post nespomenú. V iných krajinách je to bežné. Odchádza hlavný tréner, pokračuje asistent. Keď príde nový kouč, bude potrebovať nejaký čas. A čím zaujme?“

Dvakrát predĺžený kontrakt

Pre kouča Jána Kozáka bol duel s Českom 13. októbra 2018 celkovo 54. na lavičke A-tímu SR. Už 31. mája 2018 v prípravnom stretnutí v Trnave proti Holandsku (1:1) sa stal prvým trénerom v histórii slovenského futbalu, ktorý pokoril hranicu 50 zápasov.

Kozák má vysoko pozitívnu bilanciu 29 víťazstiev, 10 remíz a 15 prehier, skóre je priaznivé 80:48. V počte víťazstiev (29) je najúspešnejším trénerom slovenskej reprezentácie v ére novodobej samostatnosti, Jozef Jankech má 18 víťazstiev, Vladimír Weiss st. 16. V slovenskom národnom tíme bol Ján Kozák najdlhšie pôsobiacim trénerom.

Ján Kozák bol prvý tréner, ktorému dvakrát predĺžili kontrakt. Na otázku z pléna, či sa nedalo ešte zotrvať na lavičke slovenskej reprezentácie, odpovedal: „Dieťaťu zobrali obľúbenú hračku. V danej chvíli, hoci ma to strašne boli, som vyhodnotil, že pre futbal bude najlepšie, ked skončím. Som dôchodca, pán prezident SFZ Kováčik mi dával peniaze, slušné. Stále chcem zostať slobodným človekom. A takým aj zostanem,“ zdôraznil Kozák

Na záver Kozák dodal: „Pri mojom príchode na lavičku reprezentácie pred viac ako piatimi rokmi som počúval názory, že po troch mesiacoch angažovania pôjdem späť do Košíc. Vydržal som dosť dlho.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KováčikJán KozákJozef JankechĽubomír ŠatkaMartin DúbravkaMichal ŠullaMilan ŠkriniarNorbert GyömbérStanislav LobotkaŠtefan TarkovičVladimír WeissVladimír Weiss st.
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia