Nhl
Ľubomír Višňovský z New York Islanders (zľava) a Paul Byron z Calgary Flames. Foto: SITA/AP

NEW YORK 8. marca (WEBNOVINY) – V piatkových zápasoch zámorskej hokejovej NHL nebodoval ani jeden zo štyroch Slovákov, ktorí zasiahli do stretnutí. Aspoň z víťazstva mohli mať radosť útočníci Detroitu Tomáš Tatar (14:04 min, 1 mínusový bod) a Tomáš Jurčo (14:35 min, 1 mínusový bod, 2 strely, 2 hity). Red Wings zdolali doma New Jersey Devils 7:4. V tomto súboji sa najviac darilo švédskemu útočníkovi Johanovi Franzénovi, ktorý si pripísal dva góly a dve asistencie.

Detroit vrátil New Jersey prehru z utorkového vzájomného merania síl. „Červené krídla“ ukázali, že aj bez zranených Henrika Zetterberga a Pavla Daciuka vedia hrať ofenzívne a zdolali priameho konkurenta v boji o postup do play-off. „Formácia Davida Legwanda s Gustavom Nyquistom a Johan Franzénom bola dnes výborná, diktovala tempo zápasu. Presne to sme potrebovali. Odviedli pre nás skvelú prácu,“ chválil útok tréner Mike Babcock. Legwanda získali Red Wings v stredu z Nashvillu. „Keď sa viac udomácni, bude ešte lepší. Pre náš tím bude určite prínosom,“ dodal Babcock.

Islanders neudržali náskok

Carolina prehrala doma s New Yorkom Rangers 2:4. Obranca Hurricanes Andrej Sekera odohral takmer 23 minút, ale do individuálnych štatistík mu pribudli len dva mínusové body, jeden hit a jedna strela. Prvý bod v drese Rangers dosiahol po výmene z Tampy Martin St. Louis, prihral na presilovkový gól Dereka Stepana.

Bez bodového zápisu a s prehrou skončil aj bek New Yorku Islanders Ľubomír Višňovský. „Ostrovania“ nestačili na Calgary (3:4). Slovák odohral vyše 21 minút. O výhre rozhodli Flames tromi gólmi v záverečnej časti. Pred zápasom vyvesili pod strop haly Saddledome dres s číslom 25 Joea Nieuwendyka. Islanders už dvanástykrát v sezóne prehrali stretnutie, v ktorom viedli o dva góly. „Ak by sme boli v týchto dueloch úspešní, dnes sme v play-off. Dobré tímy dokážu nájsť cestu k víťazstvám, nám sa to nedarí,“ priznal obranca Islanders Thomas Hickey.

Luongo sa úspešne vrátil na Floridu

Skvelý návrat na Floridu zažil brankár Roberto Luongo, ktorého po ôsmich rokoch v stredu vrátil Vancouver do klubu, v ktorom v NHL začínal. Kanaďan zneškodnil pri výhre Panthers 25 striel hráčov Buffala a dosiahol štvrtý shutout sezóny a 66. v kariére. „Chcel som zažiť dobrý návrat, čo sa podarilo. Spoluhráči hrali výborne počas celých 60 minút a reagovali na každý pokus súpera. Dnes sme podali naozaj tímový výkon,“ povedal Luongo.

Sabres nenadviazali na výhru 3:1 z ľadu Tampy Bay. Český brankár Michal Neuvirth čelil pri premiére v drese Buffala až 44 strelám. Pozíciu lídra Východnej konferencie potvrdil Pittsburgh víťazstvom 3:2 po samostatných nájazdoch v Anaheime. Penguins dvakrát dotiahli jednogólový náskok súpera.

V Calgary zaradili medzi legendy Nieuwendyka

Piatkový večer v Calgary sa pred zápasom hokejovej NHL s New Yorkom Islanders niesol v znamení čísla 25. V Alberte si pripomínajú 25. výročie od zisku Stanleyho pohára a pri tejto príležitosti zaradili definitívne medzi klubové legendy vtedajšieho hráča s číslom 25 Joea Nieuwendyka.

Bývalý výborný útočník hral za Flames osem sezón. Pod strop haly Saddledome vyvesili banner s jeho fotografiou a číslom 25, oficiálne však jeho dres nevyradili zo zápasovej zbierky. Ocenenie „Navždy plameňom“ získal už pred Nieuwendykom aj Al MacInnis, v Calgary zatiaľ vyradili z užívania len deviatku Lannyho McDonalda a tridsiatku Mikea Vernona.

„Sú to skvelé pocity. V Calgary som strávil úvod svojej kariéry. Som poctený, mám na pôsobenie v tomto meste množstvo spomienok, zostalo mi tu veľa kamarátov. Je to skvelá organizácia,“ povedal v ďakovnej reči Nieuwendyk, ktorý odohral za Flames 577 duelov, strelil 314 gólov a pridal 302 asistencií.

V ročníku 1987/1988 sa stal najlepším nováčikom súťaže, o rok neskôr už dvíhal nad hlavu Stanleyho pohár. V 22 zápasoch play-off sa na tom podieľal 10 gólmi a 14 bodmi. Neskôr bol aj kapitánom Flames. Informácie zverejnil web NHL.

Kassian dostal trojzápasový dištanc

Hokejový útočník Zack Kassian z Vancouveru dostal trojzápasový dištanc v NHL za zákrok na Brendena Dillona z Dallasu vo štvrtkovom zápase. Kassian za narazenie na mantinel v prvej tretine duel nedohral, keďže rozhodcovia ho vylúčili na päť minút plus do konca súboja.

Podľa stanoviska disciplinárneho oddelenia NHL na ligovom webe sa Kassian nesnažil vôbec vyhnúť zrážke alebo ju aspoň minimalizovať. Dillon bol po zákroku otrasený, ale v druhej tretine sa vrátil do hry. Kassian sa bude môcť do hry vrátiť 14. marca proti Washingtonu a počas suspendácie príde o 32-tisíc dolárov.

Výsledky piatkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Carolina – New York Rangers 2:4 (1:0, 0:0, 1:4)

Góly: 18. J. Staal (A. Siomin, Hainsey), 53. J.Skinner (z trestného strieľania) – 48. McDonagh (R. Nash), 54. Nash (Stepan, J. Moore), 58. Stepan (M. St Louis, B. Richards), 60. Hagelin (Zuccarello, Girardi)

Detroit – New Jersey 7:4 (1:0, 4:3, 2:1)

Góly: 14. B. Smith (Franzén, Nyquist), 26. Franzén (Nyquist, Legwand), 34. Franzén (Bertuzzi, Nyquist), 36. Nyquist (Legwand, J. Ericsson), 38. Quincey (Sheahan, DeKeyser), 45. Legwand (Franzén), 54. D. Miller (Bertuzzi, J. Andersson) – 30. Eliáš, 31. Jágr (Židlický), 32. Henrique (Fayne, A. Greene), 59. Henrique (Ryder, R. Clowe)

Florida – Buffalo 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Góly: 12. Winchester (Upshall, S. Gomez), 45. Kulikov (Boyes, Bjugstad)

Calgary – New York Islanders 4:3 (1:1, 0:2, 3:0)

Góly: 3. Granlund (Byron, Ortio), 52. Colborne (Giordano, Cammalleri), 55. Monahan (Galiardi, Bouma), 56. Colborne (Giordano, Brodie) – 16. C. McDonald (Strome, Hickey), 27. Okposo (Grabner), 33. B. Nelson (Bailey, M. Donovan)

Anaheim – Pittsburgh 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 4. C. Perry (Getzlaf, S. Koivu), 42. C. Perry (Getzlaf, Palmieri) – 8. Engelland (J. Jokinen, Malkin), 49. Malkin (J. Neal, Crosby), rozhodujúci sam. nájazd: B. Sutter

Viac k osobe Andrej SekeraĽubomír VišňovskýMartin St. LouisMike BabcockRoberto LuongoTomáš JurčoTomáš Tatar