Video: Máme toho dosť aj Orbán, odstúp. Kričali tisíce ľudí na proteste proti otrokárskemu zákonu

Budapešť, protest
Tisíce ľudí na Kossuthovom námestí od večera protestovali proti kontroverznej novele zákonníka práce z dielne vlády premiéra Viktora Orbána. Na políciu hádzali dymovnice a fľaše, pričom polícia odpovedala slzotvorným plynom. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 14. decembra (WebNoviny.sk) – Maďarská polícia vytlačila v noci na piatok demonštrantov z Kossuthovho námestia pred parlamentom v Budapešti. Tisíce ľudí tam od večera protestovali proti kontroverznej novele zákonníka práce z dielne vlády premiéra Viktora Orbána.

Demonštranti skandovali heslá

Na políciu hádzali dymovnice a fľaše, pričom polícia odpovedala slzotvorným plynom. Stalo sa tak napriek výzvam organizátorov, aby protesty ostali pokojné. Dvaja policajti pri potýčkach utrpeli zranenia.

Demonštranti, medzi nimi mnoho študentov, predtým pochodovali centrom Budapešti, pričom skandovali heslá ako „Máme toho dosť!“ či „Orbán, odstúp!„.

Schválený „otrokársky zákon“

Demonštranti protestovali proti novele zákonníka práce, ktorú v stredu schválil maďarský parlament. Jej oponenti a odborové organizácie novelu ostro kritizovali a označili ju za „otrokársky zákon„. Novela prešla napriek snahám opozície o zablokovanie hlasovania.

V rámci novely sa zvýši počet povolených nadčasov pre zamestnancov z terajších 250 na 400 hodín za rok. Zvýši sa aj časový rámec na vyplácanie týchto nadčasov, a to z jedného na tri roky.

Vláda tvrdí, že táto flexibilita je potrebná na uspokojenie potrieb investorov. Umožní tiež pracovať viac tým, ktorí chcú viac zarobiť. Novela vstúpi do platnosti 1. januára 2019.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Orbán