LeBron James
Klay Thompson z Golden State fauluje hviezdu Clevelandu LeBrona Jamesa počas prvého finálového zápasu, v ktorom Warriors zvíťazili 108:100 po predĺžení. Oakland, 4. jún 2015. Foto: SITA/AP

OAKLAND 5. júna (WEBNOVINY) – Basketbalisti Golden State sa vo finále play-off NBA 2014/2015 ujali vedenia nad Clevelandom 1:0 na zápasy.

Zverenci Steva Kerra zvíťazili vo štvrtkovom prvom stretnutí 108:100 po predĺžení, ktoré ovládli jednoznačne 10:2. V základnom hracom čase (98:98) mal mierne navrch Cleveland. Druhý duel znova v Oracle Arene v kalifornskom Oaklande je na programe v nedeľu 7. júna. Hrá sa na štyri víťazstvá.

Obrazom: Prvé finálový zápas NBA

Clevelanďania vedení tradične LeBronom Jamesom a s Kyriem Irvingom v základnej päťke si v úvodnej štvrtine prvého duelu utvorili sľubný 13-bodový náskok (26:13), o ktorý však ešte v prvom polčase prišli.

Zostávalo 4:21 min do jeho konca, keď Stephen Curry trojkou vyrovnal na 36:36. Cavaliers však aj v ďalšom priebehu boli o krôčik pred Warriors, ale tí zásluhou Andreho Iguodalu v úplnom závere tretej štvrtiny znova zrovnali krok (73:73).

V poslednej minúte riadneho hracieho času sa domáci Curryho dvojkou ujali vedenia 98:96, hostia však dvoma trestnými hodmi ruského pivota Timofeja Mozgova vyrovnali a vynútili si predĺženie, ktoré už absolútne ovládli Warriors. Úradujúci najužitočnejší hráč súťaže Curry v jeho prvej polovici premenil štyri trestné hody, Harrison Barnes po nich pridal trojku. James sa presadil ako posledný hráč v zápase, dvoma bodmi len zmiernil prehru 100:108. Celkovo ich nastrieľal až 44, keď premenil 18 z 38 pokusov z hry.

„Klasických päť minút, ktoré sme potrebovali na víťazstvo,“ komentoval predĺženie Curry. Menej dôvodov na radosť mal jeho náprotivok Irving. Práve v nadstavenej pätminútovke si obnovil zranenie ľavého kolena a vôbec to s ním pred pokračovaním série nevyzerá dobre. Zo šatne odchádzal s barlami. „Už z tónu môjho hlasu môžete počuť, že mám dôvod na obavy,“ uviedol rozohrávač Cavaliers. Tréner Warriors športovo vyjadril nádej, že Irving bude môcť v ďalších zápasoch nastúpiť. „Myslím to vážne. Možno mi neveríte, ale myslím,“ konštatoval Kerr.

Finále play-off NBA 2014/2015 – prvý zápas

– hrá sa na štyri víťazstvá

Golden State – Cleveland 108:100 po predĺžení (19:29, 29:22, 25:22, 25:25 – 10:2)

– stav série 1:0

Zostavy a body:

Warriors: Curry 26, K. Thompson 21 (3 trojky), Draymond Green 12, H. Barnes 11 (3 trojky), Bogut 4 (Iguodala 15, Speights 8, Ezeli 5, Livingston 4, Barbosa 2)

Cavaliers: L. James 44, Irving 23, Mozgov 16, Shumpert 6, T. Thompson 2 (J. R. Smith 9/3 trojky, James Jones a Dellavedova po 0)

TH: 22/20 – 19/13, fauly: 16 – 20, trojky: 10 – 9, 19 596 divákov