Peter Budaj
Peter Budaj Foto: SITA/AP

BOSTON 28. marca (WEBNOVINY) – Slovenský hokejový brankár Peter Budaj dopomohol v stredajšom zápase NHL k víťazstvu Montrealu 6:5 po samostatných nájazdoch na ľade Bostonu.

Banskobystrický rodák sa medzi žrde postavil po druhej prestávke, keď nahradil Careyho Pricea. Do štatistík si pripísal 14 úspešných zákrokov.

Montreal vyhrával v Bostone 2:0, potom prehrával 2:4 a o výsledku museli rozhodnúť samostatné nájazdy, keďže Andrej Markov 9 sekúnd pred koncom tretej tretiny vyrovnal s prispením hokejky Zdena Cháru na 5:5.

Bod navyše pre Canadiens, ktorí vedú Severovýchodnú divíziu o bod práve pred Bruins, zabezpečil v rozstrele v šiestej sérii Brendan Gallagher, ktorý skóroval už aj v tretej časti hry.

Peter Budaj zlikvidoval pokusy všetkých šiestich exekútorov Bruins. „Dnes sme ukázali veľký charakter tímu. Dokázali sme zmazať dvojgólové manko a vyhrať tento prestížny zápas,“ uviedol Gallagher, ktorý v nájazde zasunul puk medzi betóny Tuukku Raska. Kapitán Bostonu Zdeno Chára odohral takmer 30 minút, do štatistík si pripísal dva plusové body, štyri strely a štyri trestné minúty.

Shutout Niemiho, Handzuš opäť nehral

Antti Niemi

San Jose si aj druhýkrát v krátkom čase poradilo s Anaheimom, tentoraz 4:0. Brankár Antti Niemi vychytal druhý shutout v sezóne.

Ducks prehrali už štvrtý duel za sebou, táto séria nasledovala po dvanásťzápasovej víťaznej.

V zostave Sharks chýbal Michal Handzuš, ktorý duel sledoval z tribúny. Banskobystričan naposledy hral 18. marca, odvtedy pauzoval už v štyroch súbojoch.

Sharks položili základ víťazstva v prvých desiatich minútach, v ktorých strelili tri góly.

„Sme motivovaní, každý zápas je pre nás dôležitý. Vieme, že len víťazstvá nás posunú do play-off. V úvode sme mali dostatok síl a dokázali sme premeniť príležitosti,“ povedal kapitán Sharks Joe Thornton. San Jose vyhralo dva zápasy v rade po takmer dvoch mesiacoch.

Flames už hrali bez Iginlu

Calgary zdolalo Colorado 4:3, v jeho kádri už absentoval dlhoročný kapitán Jarome Iginla, ktorého vymenili do Pittsburghu.

Neúčasť ofenzívneho lídra nezabránila Flames predĺžiť domácu víťaznú sériu už na osem zápasov, vonku však nevyhrali už desaťkrát v rade.

„Bolo zvláštne, že v kabíne chýbal Jarome. Len nám oznámili, že dnes nebude hrať. Netušili sme, čo sa bude diať. V úvode to bolo trochu náročnejšie, ale myslím si, že sme odviedli dobrú prácu,“ povedal doterajší asistent kapitána Flames Mark Giordano.

Po deviatich zápasoch bez gólu sa presadil Mike Cammalleri, a to hneď dvakrát.

O výhre Minnesoty nad Phoenixom rozhodol v predĺžení Mikko Koivu. Pre Coyotes je to už siedma prehra v sérii. Rovnako dlhú šnúru, ale víťaznú, ťahajú Wild. Koivu dosiahol tretí víťazný gól v predĺžení v kariére. „Úplne jednoduchý príbeh. Dnes sme mali pár individualít, ktoré povedali, že tento duel neprehráme,“ povedal tréner Wild Mike Yeo. Jeho zverenci dokázali v poslednej minúte riadnej hracej doby vyrovnať na 3:3 a v nadstavenom čase rozhodnúť.

Výsledky stredajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Boston – Montreal 5:6 po sam. nájazdoch (0:1, 4:1, 1:3 – 0:0, 0:1)

Góly: 24. D. Hamilton (Seguin, P. Bergeron), 28. Marchand (P. Bergeron, Seguin), 38. P. Bergeron (Peverley, Krug), 38. Horton (Krejčí), 52. Seguin (Marchand, P. Bergeron) – 5. Ryder (Plekanec, B. Gionta), 23. Subban (Galchenyuk, Eller), 44. Ryder (Plekanec, B. Gionta), 53. Gallagher (Pacioretty, Desharnais), 60. Markov (Plekanec, Subban), rozhodujúci sam. nájazd Gallagher

Peter Budaj (Montreal) chytal od 41. min, mal 14 úspešných zákrokov.

Minnesota – Phoenix 4:3 po predĺžení (1:0, 1:2, 1:1 – 1:0)

Góly: 16. T. Mitchell (Rupp, C. Stoner), 26. Cullen, 60. R. Suter (Spurgeon, M. Koivu), 63. M. Koivu (Parise, Brodin) – 32. Klinkhammer (B. Gordon, Moss), 35. B. Gordon (Yandle, Moss), 42. Stone (Doan, Klinkhammer)

Calgary – Colorado 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)

Góly: 9. Hudler (Červenka, Bäcklund), 13. Begin (Jackman, Sarich), 25. Cammalleri (Comeau), 33. Cammalleri (Wideman, Tanguay) – 25. McGinn (Parenteau, Barrie), 30. Landeskog (Zanon, O´Reilly), 53. O´Reilly (Hejduk, Parenteau)

San Jose – Anaheim 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)

Góly: 1. Pavelski (Galiardi, Clowe), 5. Marleau (Couture, Wingels), 10. B. Burns (Wingels, Havlát), 47. Wingels (Couture, Boyle)

Viac k osobe Andrej MarkovAntti NiemiJarome IginlaJoe ThorntonMichal HandzušMikko KoivuPeter BudajZdeno Chára