Aktualizované: Policajný prezident vysvetľoval zásah, pri ktorom zomrel 17-ročný Tomáš (video)

POLÍCIA: Brífing k tragickej udalosti
Sprava: Prezident PZ Tibor Gašpar a viceprezident PZ Ľubomír Ábel počas brífingu o tragickej udalosti, pri ktorej vyhasol ľudský život. Bratislava, 19. jún 2017. Foto: SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 19. júna o 14:09

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Policajt, ktorý sa po troch varovných výstreloch ďalším výstrelom snažil v noci zo soboty na nedeľu za obcou Tekovská Breznice (okr. Žarnovica) zastaviť bezohľadne a agresívne jazdiace auto, postupoval podľa zákona.

Na tlačovej besede to uviedol prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Zároveň dodal, že celý policajný zásah teraz posúdi Inšpekcia Policajného zboru, aby bolo jasné, či hliadka mohla postupovať inak, či mohla napríklad použiť zbraň neskôr.

Začaté už bolo trestné stíhanie. Zdôraznil, že podľa informácií, ktoré má, zo strany policajtov nešlo o bezhlavú streľbu. Použitie zbrane vyplynulo zo situácie, keďže auto ohrozovalo iných účastníkov cestnej premávky, nezastavilo na výzvu a policajtom sa ho nepodarilo ani predísť.

Posádka bola rukojemníkom mladíka

Gašpar ďalej podčiarkol, že pre fólie na sklách auta policajti nevideli, koľko osôb je vo vozidle. Je mu ľúto, že došlo k strate mladého nevinného života a vyjadril rodine úprimnú sústrasť.

Posádka auta sa stala rukojemníkom mladíka, ktorý viedol vozidlo bez oprávnenia, zdôraznil. Vyzývali ho pritom, aby zastavil a on im podľa prezidenta PZ povedal, aby sa strčili, že to neurobí.

Polícii pritom nebol 19-ročný mladík neznámy, trikrát ho už pristihli, že vedie auto bez oprávnenia. Bol aj odsúdený za útok na verejného činiteľa autom.

Aj teraz sa bude posudzovať, či okrem jazdy bez vodičského preukazu nespáchal trestný čin, keď údajne vytláčal policajtov z cesty alebo či nespáchal trestný čin neposkytnutia prvej pomoci, dodal Gašpar.

Mal by minister Kaliňák odstúpiť pre zásah policajtov, pri ktorom zahynul 17-ročný Tomáš?

Táto anketa už bola ukončená
27%
56%
17%

Čo predchádzalo streľbe?

Prezident Policajného zboru doplnil aj sled udalostí, ktoré predchádzali streľbe. Vozidlo dvojčlenná hliadka policajtov z Okresného riaditeľstva Žiar nad Hronom zaregistrovala 0:45 v Žarnovici. Vedeli, že toto auto Seat Ibiza často porušuje predpisy, rozhodli sa preto ho skontrolovať. Nevideli šoféra, mohla tam byť matka mladíka, ktorej auto patrí alebo aj niekto iný. Zaradili sa za vozidlo a zapli svetelno-výstražné znamenie.

Auto nezastavilo, naopak riskantným spôsobom predišlo vozidlo a začalo unikať. Už tu mohla nastať čelná zrážka s autom v protismere, uviedol Gašpar. Za obcou Orovnica vystrelil policajti tri varovné výstrely v intervale cca 30 sekúnd. Po druhom výstrele informoval operačné stredisko o použití zbrane a vozidle, ktoré nechce zastaviť.

Následne použil jeden jediný zastavovací výstrel. Strieľal v rýchlosti 120 km za hodinu a počas jazdy vyklonený z okna auta na pravé zadné koleso. Náboj skončil v kufri a strela pravdepodobne preletela do sedadla, kde sedel mladý 17-ročný Tomáš.

Gašpar uviedol, že celú vec posúdi znalec z odboru balistiky. Vozidlo napriek tomu, že posádka vedela o streľbe, nezastavilo a pokračovalo v jazde, následne na železničnom priecestí v rýchlosti okolo 120 km/h havarovalo. Policajt, ktorý strieľal, bude ešte dnes podrobený výsluchu. Podľa informácií, ktoré má prezident PZ SR, si chce zobrať potom voľno. Dodal, že aj on po celej udalosti potreboval psychologickú podporu.

Policajti nemajú trenažér na streľbu počas jazdy

Gašpar na tlačovej besede uviedol, že policajti nemajú trenažér na streľbu počas jazdy na idúce vozidlo. Dodal, že zvážia, či sa nedá taký vybudovať.

Viceprezident policajného zboru Ľubomír Ábel ho doplnil, že policajti cvičia tak ako policajti v iných krajinách a niekde je náš výcvik možno aj vpredu. Policajti cvičia streľby niekoľkokrát ročne a potom majú aj previerkové streľby.

Prezident Policajného zboru uviedol, že ak by to nebolo nutné, tak policajti nemajú v zákone oprávnenie použiť zbraň. Informoval, že podľa štatistiky minulý rok bol použitý varovný výstrel v 35 prípadoch a nešlo len o použitie pri dopravných priestupkoch. Napríklad v roku 2010 bola zbraň použitá 57-krát a varovný výstrel 71-krát.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír ÁbelTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR