Video: Pred obchodným centrom v Hongkongu útočil muž s nožom, politikovi odhryzol časť ucha

Hongkong, Andrew Čchiu, protesty
O časť ucha prišiel člen hongkonskej rady Andrew Čchiu, ktorý sa snažil mužovi zabrániť, aby po útoku ušiel. Foto: SITA/AP

V Hongkongu napadol muž s nožom niekoľko ľudí a potom odhryzol časť ucha prodemokratickému politikovi. Incident sa stal v nedeľu pred obchodným centrom Cityplaza, kde sa konali demonštrácie za politické reformy. Podľa miestnych médií útočník svojim obetiam povedal, že Hongkong patrí Číne. O časť ucha prišiel člen hongkonskej rady Andrew Čchiu, ktorý sa snažil mužovi zabrániť, aby po útoku ušiel. Než na miesto prišla polícia, útočníka dobil dav.

Hongkonská vláda útok odsúdila a informovala, že päť ľudí skončilo v nemocnici a dvaja z nich boli v kritickom stave. Zároveň vyzvala občanov, aby boli rozumní, nedbali na ich politické rozdiely a poslúchali zákon.

Žena vyskočila z balkóna

Útok sa stal v ďalší deň protestov, ktoré sa v Hongkongu konajú takmer päť mesiacov. Demonštranti na internete vyzvali na zhromaždenie na siedmich miestach v meste, mnohé demonštrácie sa však neuskutočnili, keď úrady nasadili poriadkovú políciu, zatýkali ľudí, rozháňali davy a blokovali prístup k parku blízko úradu hongkonskej správkyne Carrie Lam. Menšie skupiny neoblomných demonštrantov sa však nepodarilo odradiť.

Maskovaní výtržníci“ podľa polície v obchodnom centre New Town Plaza poškodili hasiacimi prístrojmi turnikety a rozbili okná na stanici metra, ktorá je spojená s centrom. Vo dvoch ďalších obchodných domoch v Nových teritóriách na severe zase demonštranti zničili obchody i reštauráciu, ktorej vlastník vyjadril podporu hongkonskej polícii, a rôznymi spôsobmi bránili mužom zákona, aby vošla.

V spomínanom Cityplaza zase posprejovali reštauráciu a ľudia vytvorili živú reťaz, ktorú neskôr rozbila polícia. V pondelok skoro ráno v ďalšej štvrti polícia použila na niektorých demonštrantov, ktorí na nich hádzali tehly a iné predmety, slzný plyn. Jedna žena podľa miestnych médií utrpela zranenia, keď pred slzným plynom vyskočila z balkóna.

Lamová bude rokovať v Pekingu

Protesty vypukli v júni proti pripravovanému zákonu o vydávaní ľudí podozrivých z trestnej činnosti do Číny, no neskôr sa zoznam prodemokratických požiadaviek demonštrantov rozšíril napríklad aj na priame voľby hongkonských lídrov a nezávislé vyšetrovanie policajného konania.

Úrad Carrie Lam v nedeľu informoval, že hongkonská líderka v utorok vycestuje do Pekingu. Na ďalší deň bude rokovať s čínskym vicepremiérom Chan Čengom a zúčastní sa aj na stretnutí o rozvoji oblasti v delte Perlovej rieky, ktoré sa zameria na prepojenie Hongkongu, Macaa a ďalších deviatich juhočínskych miest.

Projekt pre obyvateľov Hongkongu zjednoduší prácu a pobyt v mestách pevninskej Číny a posilní prúd ľudí a tovaru, uviedla kancelária Lam. No aj tento plán vyvolal u mnohých obavy z narastajúceho vplyvu Číny nad Hongkongom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrew ČchiuCarrie Lamová