Summit Kim Čong-un – Putin: Lídri viedli plodný rozhovor, Severná Kórea sa vraj vzdá jadrových zbraní (video)

Vladimir Putin, Kim Čong-un
Zľava: Severokórejský vodca Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin začali summit vo Vladivostoku. Vladivostok, 25. apríl 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 25. apríla 14:05

VLADIVOSTOK 25. apríla (WebNoviny.sk) – V ruskom Vladivostoku sa vo štvrtok konal prvý summit ruského prezidenta Vladimira Putina a severokórejského lídra Kim Čong-una.

Rokovania prebiehali v priestoroch Ďalekovýchodnej federálnej univerzity, ktorá sa nachádza na Ruskom ostrove. Putin pred začatím rokovaní privítal Kima a obaja politici si podali ruky.

Následne ruský prezident svojho kolegu zo Severnej Kórey predstavil ďalším predstaviteľom krajiny, ktorí si s ním tiež podali ruky.

Podpora Ruska v otázke jadrového programu

Putin otvoril summit s tým, že by Rusko chcelo pomôcť podpore úsilia o vyriešenie situácie so severokórejským jadrovým programom.

Kimovi povedal, že krajina podporuje jeho snahy o normalizáciu vzťahov Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) so Spojenými štátmi a dodal, že štvrtkové rozhovory by mohli pomôcť lepšie pochopiť, čo by Rusko mohlo spraviť, aby podporilo rokovania medzi krajinami.

Kim zase zagratuloval Putinovi k jeho minuloročnému víťazstvu v prezidentských voľbách. Ako podotkol, ich rokovania im dajú šancu na výmenu názorov o situácii na Kórejskom polostrove.

Lídri viedli plodný rozhovor

Po individuálnom stretnutí sa lídri Ruska a Severnej Kórey vyjadrili, že viedli plodný rozhovor. Putin vysvetlil, že si s Kimom „vymenili názory o tom, čo by sa malo spraviť pre zlepšenie situácie“.

Severokórejský líder tiež povedal, že mal s Putinom „otvorený a zmysluplný“ rozhovor o dosiahnutí mieru a stability na Kórejskom polostrove a priľahlom regióne.

„Ľud týchto dvoch krajín, ktoré zdieľajú cenné priateľstvo vytvorené a posilnené počas prekonávania všetkých ťažkostí a výziev, ktorým sme v histórii čelili, má hlboké porozumenie, že neustály rozvoj vzťahov Severnej Kórey a Ruska neslúži iba našim spoločným záujmom, ale je tiež nevyhnutný pre zabezpečenie mieru a stability v regióne,“ povedal Kim pred prípitkom na začiatku večerného banketu v ruskom Vladivostoku.

Kim tiež uviedol, že ľud Severnej Kórey „má vždy láskavé a bratské emócie k ruskému ľudu a je hrdý, že tak skvelá krajina ako Rusko je im blízkym susedom“.

Putin bude informovať Trumpa

Putin ďalej uviedol, že Severná Kórea je pripravená vzdať sa jadrových zbraní, ale potrebuje však spoľahlivé bezpečnostné záruky. Dodal tiež, že o detailoch summitu bude informovať amerického prezidenta Donalda Trumpa, pretože „nie sú žiadnym tajomstvom“.

Ruský prezident ďalej povedal, že samotný Kim ho požiadal, aby vysvetlil odlišnosti postoja Pchjongjangu Trumpovi, ak s ním bude o summite hovoriť.

Šéf Kremľa poznamenal, že Rusko aj USA spoločne chcú, aby sa Severná Kórea vzdala jadrových zbraní, zdôraznil však, že krajina na výmenu očakáva silné bezpečnostné záruky. O aké záruky by malo ísť, nespresnil, podpísať by ich ale podľa jeho slov malo viacero krajín.

Vodca Kim prišiel obrneným vlakom

Putin pricestoval do Vladivostoku až vo štvrtok, kým severokórejský vodca už v stredu. Kima priviezol jeho obrnený vlak.

Z vlaku pri príchode do stanice vyskočili muži, ktorí ho ešte za jazdy začali utierať. Pripravený bol aj červený koberec, ale keďže vozeň s lídrom Severnej Kórey nebol pristavený presne, vlak musel „cúvnuť“ a až potom mohol Kim Čong-un vystúpiť.

Po príchode sa Kim pre štátnu televíziu Rossija 24 vyjadril, že dúfa v „úspešnú a užitočnú“ návštevu a s Putinom by chcel prediskutovať „vyriešenie situácie na Kórejskom polostrove„, ako aj bilaterálne vzťahy s Ruskom. Zo stanice, kde zahral armádny orchester, ho odviezla súkromná limuzína, ktorú si priviezol so sebou.

Kim Čong-il navštívil Rusko v roku 2011

Kim Čong-un je návšteve Ruska v pozícii lídra Severnej Kórey po prvý raz. Jeho zosnulý otec Kim Čong-il navštívil Rusko predtým v roku 2011. Summit vo Vladivostoku sa zameriava na severokórejský jadrový program.

Poradca ruského prezidenta pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov povedal, že Rusko by rado videlo pokrok v „pozitívnych trendoch“, ako sú záväzok Severnej Kórey netestovať balistické rakety a chcelo by tiež prispieť k „priaznivej atmosfére pre dosiahnutie spoľahlivých dohôd týkajúcich sa Kórejského polostrova“.

Putin a Kim sa stretávajú zhruba dva mesiace po neúspešnom summite severokórejského lídra s americkým prezidentom Donaldom Trumpom vo Vietname. Ich druhý summit zlyhal pre ich rozdielne názory na americké sankcie uvalené na Severnú Kóreu pre jej jadrový program.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-unVladimir Putin