Švédsko - Rakúsko
Rakúski futbalisti mali v kvalifikačnom zápase na ME 2016 s domácim Švédskom jednoznačne navrch. Dole hviezda Švédov Zlatan Ibrahimovič, nad ním Rakúšan Aleksandar Dragovič. Štokholm, 8. september 2015. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. septembra (WEBNOVINY) – Futbalisti Rakúska postúpili na budúcoročné majstrovstvá Európy do Francúzska.

Zverenci švajčiarskeho trénera Marcela Kollera spečatili svoj prienik na šampionát utorňajším presvedčivým víťazstvom vo Švédsku 4:1 a zabezpečili si celkový triumf v kvalifikačnej G-skupine.

Rakúsko dosiahlo obdivuhodné skóre

Rakúšania v doterajších ôsmich dueloch nazbierali 22 bodov (7-1-0) a dosiahli obdivuhodné skóre 16:3. V Štokholme im na definitívu stačila remíza, ale presnými zásahmi Davida Alabu a Martina Harnika si vypracovali sľubný náskok už v prvom polčase.

Po zmene strán sa presadil aj Marc Janko a gólovú dupľu si doprial Harnik. Za domácich iba znížil v nadstavenom čase Zlatan Ibrahimovič. Rakúsko štartovalo na ME 2008, vtedy ich spoluorganizovalo so Švajčiarskom.

Očakávané víťazstvo dosiahli Rusi v Lichtenštajnsku, ktoré rozdrvili 7:0. Dve kolá pred koncom kvalifikácie preskočili v tabuľke Švédov, pred ktorými majú na postupovej 2. priečke dvojbodový náskok.

Už istí postupujúci Angličania si v E-skupine v utorok poradili so Švajčiarmi 2:0, góly padali v druhom polčase. Slovinci zdolali Estóncov 1:0 a poskočili na priebežné 3. miesto znamenajúce účasť v baráži.

Bielorusi vyhrali druhýkrát

Futbalisti Bieloruska zvíťazili v utorkovom dueli „slovenskej“ C-skupiny v Borisove nad Luxemburskom 2:0. Zverenci trénera Alexandra Chackeviča si pripísali do tabuľky druhé víťazstvo a patrí im štvrté miesto so siedmimi bodmi. Bielorusi na ihrisku súpera v prvom meraní síl remizovali 1:1. Luxembursko vyšlo bodovo naprázdno v šiestom kvalifikačnom dueli, na konte má štyri body.

Už v 5. minúte sa mohli domáci dostať do vedenia, hlavičku Sergeja Kornilenka zázračne na dvakrát vyrazil Jonathan Joubert. Skóre duelu otvoril po polhodine Michail Gordejčuk, keď sa dostal k zblokovanej strele Kornilenka a umiestnil loptu k bližšej žrdi.

V 42. minúte Alexander Hleb pekne našiel Gordejčuka, ale jeho pokus išiel ponad luxemburskú bránku. Po hodine hry pridal Gordejčuk druhý presný zásah – dostal presnú prihrávku od striedajúceho Sergeja Kisľaka, vnikol do šestnástky súpera a prekonal Jouberta. Minútu pred koncom mohli skórovať aj hostia, no strelu Stefana Bensiho vytlačil Jurij Ževnov na rohový kop.

Španielom stačil vlastný gól

Španielska futbalová reprezentácia potvrdila v utorňajšom dueli v Skopje proti domácemu Macedónsku úlohu favorita, keď zvíťazila 1:0. Jediný presný zásah stretnutia zariadil už v 8. minúte duelu hráč anglického Manchestru United Juan Mata, ktorého nevydarený center nešťastne usmernil do vlastnej bránky macedónsky brankár Tome Pačovski.

Zverenci trénera Ljubinka Druloviča herne nesklamali, v druhom polčase dokonca miestami zatlačili obávaného súpera.

„Macedónsky futbal sa ukázal v dobrom svetle proti jednému z najlepších mužstiev sveta a súčasným majstrom Európy. Samozrejme, s konečným výsledkom nemôžeme byť spokojní, ale pri srdci nás hreje všetko ostatné. Tvrdo sme bojovali, do súbojov sme vnášali veľa energie. Po nešťastne inkasovanom góle sme si vytvorili niekoľko príležitostí, mali sme však smolu. Lopta si nenašla cestu do súperovej bránky. Takto chceme pokračovať v našej tvrdej práci,“ cituje oficiálna stránka Európskej futbalovej únie (UEFA) slová 46-ročného Srba, ktorý sa rozhodol staviť na niekoľkých mladých hráčov z reprezentačnej „dvadsaťjednotky“.

Macedónci narobili Španielom problémy

Jeho španielsky náprotivok Vicente Del Bosque upravil tradičnú základnú zostavu, v ktorej sa v Skopje objavili viacerí novici – David De Gea, Juan Bernat či Isco.

„Nehrali sme v najsilnejšom zložení. Počas zápasu sme nedokázali naplno ukázať niektoré základné aspekty našej hry. Neukázali sme to, čo je v našich možnostiach. Možno to bola otázka motivácie. Strelili sme jeden gól a zdalo sa, že sme sa s tým uspokojili. Napriek tomu sme zvíťazili a to je to najdôležitejšie. Macedónci dali do zápasu všetko, stálo ich to veľa síl, energie a koncentrácie. Narobili nám veľa problémov a boli hlavným dôvodom toho, že sme nehrali tak, ako sme chceli,“ zhodnotil priebeh stretnutia Del Bosque.

Španieli vedú po víťazstve v Macedónsku tabuľku C-skupiny so ziskom 21 bodov. Druhí Slováci majú po remíze s Ukrajincami (0:0) o dva body menej. Úradujúci majstri Európy Španieli si budú musieť na postupovú definitívu počkať minimálne do najbližšieho eliminačného kola. Macedónsku priebežne patrí posledná šiesta pozícia so ziskom troch bodov.

Výsledky utorkových stretnutí kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska:

Gól: 8. Pačovski (vlastný)

ŽK: 33. M. Petrovič – 30. Diego Costa, 47. Sergio Busquets, rozhodoval: Tagliavento (Tal.)

Macedónsko: Pačovski – Brdarovski, Šikov, Ristevski, Žuta – Gligorov, M. Petrovič – Radeski (85. Ibraimi), Hasani, Aškovski (77. Bardi) – Ivanovski (69. Trajkovski)

Španielsko: De Gea – Carvajal, Piqué, Sergio Ramos, Bernat – Santi Cazorla (68. Koke), Sergio Busquets, Isco (78. Iniesta) – Mata, Diego Costa (61. Paco Alcácer), David Silva

Anglicko – Švajčiarsko 2:0 (0:0)

Góly: 67. H. Kane, 83. Rooney (z pok. kopu)

VILNIUS

Litva – San Maríno 2:1 (1:0)

Góly: 7. Černych, 90.+ Spalvis – 55. Vitaioli, ČK: 50. Arlauskis – 88. Chiaruzzi po druhej ŽK

Lichtenštajnsko – Rusko 0:7 (0:3)

Góly: 21., 45., 73. a 90. Dziuba, 40. Kokorin (z pok. kopu), 77. Smolov, 85. Dzagojev, ČK: 39. Kaufmann (Licht.)