Andrej sekera
Andrej Sekera Foto: SITA/AP
Zdeno Chára

PITTSBURGH 31. marca (WEBNOVINY) – O jediný slovenský bod v sobotňajšom programe zámorskej hokejovej NHL sa postaral obranca Andrej Sekera, ktorý dosiahol asistenciu pri druhom góle Buffala v stretnutí proti Washingtonu (3:4 po sam. nájazdoch).

Pre 26-ročného bojnického rodáka išlo o jubilejný desiaty zápis do produktivity (2+8) v 24. zápase lockoutom poznačenej sezóny. Sekera strávil na ľade vyše 24 minút.

Washington z posledných piatich zápasov vyhral štyri. Duel poslal aj so šťastím do predĺženia obranca Capitals Mike Green, ktorého strela sa od ľavej žŕdky odrazila do ruky brankára Jhonasa Enrotha a následne do siete. Sabres v tejto sezóne „stratilu“ už šesť zápasov, v ktorých viedli o dva góly. „Je to dosť vysoký počet. Nemalo by sa to stávať. Dobré tímy si zvyčajne tento náskok nenechajú vziať,“ povedal útočník Sabres Ville Leino.

Slovákom sa nedarilo

Boston Zdena Cháru prehral v sobotu vo Philadelphii 1:3. Slovenský bek odohral 24:33 min, mal tri strely a dostal štyri trestné minúty. Pre domácich Flyers to bolo prvé víťazstvo po sérii štyroch prehier. Philadelphii naďalej hrozí, že prvýkrát od roku 2007 nepostúpi do play-off. Momentálne na 14. mieste Východnej konferencie zaostáva za osmičkou 6 bodov. Bruins sa v poslednom čase vonku nedarí, zo šiestich pokusov neuspeli už päťkrát. Floridský

Tomáš Kopecký strávil na ľade takmer 18 minút a na gólmana New Jersey Martina Brodeura vyslal jednu neúspešnú strelu, jeho tím však zvíťazil 3:2 po predĺžení. O výhre rozhodol prvým gólom sezóny v nadstavenom čase Dmitrij Kulikov. Panthers vyhrali prvýkrát v ročníku doma dvakrát po sebe. „Dnes to bol z našej strany kolektívny výkon,“ pochválil zverencov tréner Panthers Kevin Dinnen.

Zle skončil Marián Gáborík: za montrealského brankára Careyho Pricea neprenikol ani jeden z jeho troch pokusov a New York Rangers prehrali 0:3. Jeho medializované presunutie do štvrtého útoku trvalo len jedno striedanie, potom už hral vo formácii Brada Richardsa.

Price predviedol podľa zámorských zdrojov najlepší výkon sezóny, kryl 34 pokusov hráčov Rangers a dosiahol druhý shutout v ročníku a devätnásty v kariére. „Spoluhráči si dnes zaslúžia absolutórium. Výborne blokovali strely, pri každom zákroku som mal výborný prehľad,“ povedal Price. Montreal má na čele Severovýchodnej divízie pred Bostonom už trojbodový náskok.

Pittsburgh valcuje

Crosbyho zaliala krv

Tvár kapitána „tučniakov“ Crosbyho v sobotu zaliala krv po tom, ako ho trafila tečovaná strela spoluhráča Brooksa Orpika. Už sa nevrátil do diania. S 15 gólmi a 41 asistenciami je o 10 bodov na čele poradia produktivity pred Stevenom Stamkosom (Tampa Bay).

TSN referovala, že Crosby zamieril do nemocnice za stomatológom a podrobil sa operácii.

Hrôzostrašnú situáciu si pozrite —>>> TU

Sidney Crosby

Hokejisti Pittsburghu Penguins zvíťazili nad hráčmi New Yorku Islanders 2:0. Radosť „tučniakov“ z už 15. úspechu bez prerušenia zatienila zdravotná indispozícia Sidneyho Crosbyho. Pittsburgh, ktorý neinkasoval už 208:24 min (rekord klubu), je len dva triumfy od maxima profiligy v podobe 17 víťazstiev bez prerušenia. Práve tento klub ho – na čele s legendárnym Mariom Lemieuxom – dosiahol v súťažnom ročníku 1992/1993.

Pittsburgh sa teraz presadil vo všetkých 15 marcových vystúpeniach, ide o premiérový bezchybný kalendárny mesiac v histórii. Navyše, Penguins si 12. víťazstvom na vlastnom ľade za sebou utvorili klubový rekord tohto typu. V historickom poradí sa s 15 úspechmi dotiahli na druhú priečku k niekdajšej takejto sérii práve Islanders z roku 1982.

V drese Penguins debutovali čerstvé akvizície Jarome Iginla, Brenden Morrow a Douglas Murray. Český brankár Tomáš Vokoun kryl všetkých 35 striel a dosiahol svoj druhý shutout za sebou, celkovo 51. v kariére. „Čisté konto je síce pekné, ale predĺženie víťaznej série ešte dôležitejšie. Bol to skvelý zápas,“ povedal Vokoun. Obranca Ľubomír Višňovský po podpise predĺženia platnosti kontraktu strávil v drese NY Islanders na ľade 27:43 minúty.

Kanadské meranie síl medzi Ottawou a Torontom prinieslo bodovú explóziu hosťujúcej dvojice Joffrey Lupul (1+3) a Nazem Kadri (3+1), Maple Leafs vďaka nim triumfovali presvedčivo 4:0. Brankár James Reimer dosiahol druhý shutout sezóny vďaka 31 úspešným zákrokom. Maple Leafs sa presadili tretíkrát za sebou. „Zápas sa síce skončil 4:0, ale nemyslím si, že by v hre oboch tímov bol až taký rozdiel. Mali sme mnoho šancí, ale nedokázali sme ich premeniť,“ hovoril útočník Senators Zack Smith.

Edmonton zničil Vancouver

Pozoruhodný vývoj mal iný čisto kanadský duel Edmonton – Vancouver, lebo už v 3. min svietil na tabuli stav 3:0. A keď Taylor Hall o päť minút neskôr skompletizoval hetrik, nik nemohol tušiť, že pôjde o posledný presný zásah tohto súboja a zvyšných 52 minút prinesie gólové suchoty. Oilers vyhrali tretíkrát v sérii a aj vďaka čistému kontu Devana Dubnyka (druhé v sezóne) ukončili šesťzápasovú víťaznú šnúru Canucks. Hall potreboval na hetrik 7:53 min od začiatku zápasu, čím prekonal doterajší klubový rekord fenomenálneho Wayna Gretzkého. Legendárna deväťdesiatdeviatka skompletizovala v roku 1986 trojgólový zápis v čase 12:38 min. „Je to pre mňa špeciálna chvíľa, na ktorú nikdy nezabudnem. Prekonal som legendu, je to niečo neuveriteľné,“ tešil sa Hall.

Po siedmich zápasoch bez výhry sa dočkali úspechu hráči Caroliny, ktorí sa tešili vo Winnipegu (3:1). Až do 50. sekundy predĺženia museli čakať na gól diváci v Colorade, o tesnej výhre domácich nad Nashville rozhodol Tyson Barrie. Pre gólmana Avalanche Semiona Varlamova to bolo tretie stretnutie sezóny s nulou. Napriek dvom bodom je šanca Colorada na play-off len teoretická, keďže z predchádzajúcich deviatich duelov prehralo až v ôsmich. Zach Parise sa stal vďaka gólu na 3:3 a úspešnému samostatnému nájazdu prvou hviezdou duelu Minnesota – Los Angeles (4:3 po sam. nájazdoch). Víťazný dal v rozstrele strelil Mikko Koivu. Zlé obdobie prežívajú vo Phoenixe, sobotňajší neúspech 2:3 po samostatných nájazdoch so San Jose bol z posledných deviatich súbojov už ôsmy. Útočník Sharks Marc-Edouard Vlasic oslávil 26. narodeniny vyrovnávajúcim gólom na 2:2. V rozstrele nájazdov sa presadil len Logan Couture.

Výsledky sobotňajších zápasov zámorskej hokejovej NHL:

Pittsburgh – New York Islanders 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Góly: 49. M. Cooke (Engelland, Kennedy), 54. J. Neal (Malkin, D. Murray)

Philadelphia – Boston 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 16. Knuble (Schenn, Couturier), 24. Read (Voráček, Gervais), 60. Fedotenko – 45. Horton (Lucic, Seidenberg)

Colorado – Nashville 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)

Gól: 61. Barrie (Zanon, Parenteau)

Winnipeg – Carolina 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Buffalo – Washington 3:4 po sam. nájazdoch (1:0, 2:1, 0:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 4. Ehrhoff (Hecht), 22. Leino (Ennis, SEKERA), 31. Leino (Foligno, T. Myers) – 23. Ovečkin (Mike Green, Laich), 43. Brouwer (Holtby), 60. Mike Green (Nicklas Bäckström, Brouwer), rozhodujúci sam. nájazd Hendricks

Montreal – New York Rangers 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly: 1. Michael Ryder (P. K. Subban), 19. Plekanec (P. K. Subban, A. Markov), 32. Gallagher (Desharnais, P. K. Subban)

Ottawa – Toronto 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Góly: 4. Lupul (Kadri, Kostka), 33. Kadri (Lupul, Liles), 43. Kadri (Lupul), 45. Kadri (Lupul, Kuľomin)

Florida – New Jersey 3:2 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1 – 1:0)

Góly: 13. Matthias (Huberdeau, Mueller), 60. Matthias (Upshall, Fleischmann), 62. Kulikov (B. Campbell, Huberdeau)

Minnesota – Los Angeles 4:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:2, 1:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 14. Matt Cullen (Setoguchi, P. Bouchard), 34. Coyle (M. Koivu, Parise), 49. Parise (M. Koivu, R. Suter), rozhodujúci sam. nájazd M. Koivu – 8. D. Brown (Muzzin, Kopitar), 24. J. Carter (Doughty, Toffoli), 32. Justin Williams

Edmonton – Vancouver 4:0 (4:0, 0:0, 0:0)

Góly: 1. T. Hall (Eberle, Šmíd), 3. Šmíd (Petry, Petrell), 3. T. Hall (Nugent-Hopkins, N. Schultz), 8. T. Hall (Nugent-Hopkins, J. Schultz)

San Jose – Phoenix 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:1, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 31. Pavelski (J. Thornton, Marleau), 55. Vlasic (Pavelsi, D. Boyle), rozhodujúci sam. nájazd Couture – 15. B. Gordon (Klinkhammer, Derek Morris), 41. Vrbata (Doan, Schlemko)

Viac k osobe Andrej SekeraJarome IginlaJoffrey LupulĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMikko KoivuTaylor HallTomáš KopeckýTomáš VokounZach Parise