Spanielsko
Španiel Sergio Busquets (vľavo) v súboji o loptu s Lichtenštajncom Sandrom Wieserom počas zápasu kvalifikácie na MS 2018 v Rusku. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 5. septembra (WebNoviny.sk) – Gólovú kanonádu predviedli španielski reprezentanti v pondelkovom súboji kvalifikácie o postup na MS 2018, keď v C-skupine v Leóne deklasovali Lichtenštajncov 8:0. Po dva góly zaznamenali Diego Costa, David Silva a Álvaro Morata.

Najzaujímavejší výsledok z deviatich kvalifikačných zápasov sa však zrodil v Turku, kde domáci Fíni len remizovali s nováčikmi na tomto fóre Kosovčanmi 1:1. Na gól Paulusa Arajuuriho z 18. min odpovedal po hodine hry Valon Berisha premeneným pokutovým kopom.

Stredopoliar rakúskeho Salzburgu, ktorý v minulosti 19-krát reprezentoval Nórsko, sa stal historicky prvým strelcom Kosova v súťažnom zápase po uznaní tejto krajiny Medzinárodnou futbalovou federáciou koncom mája tohto roku.

Pritom práve štart Berishu riešili kosovskí funkcionári do poslednej chvíle, kým dostali súhlas zo strany príslušných orgánov FIFA. Zápas sa odohrával pod taktovkou Slováka Ivana Kružliaka, na čiarach mu pomáhali Tomáš Mókoš a Ondrej Brendza

„Je to veľmi dobrý pocit. Sníval som o tom. Môj strýko pred zápasom povedal: ´choď a daj prvý gól pre Kosovo a tiež v mene Boha´. A ja som to splnil,“ povedal 23-ročný Berisha. „Ukázali sme, že naša budúcnosť by mohla byť zaujímavá. Nesmieme zabúdať, že toto je kvalifikácia majstrovstiev sveta a musíme pokračovať v podobnom rytme, ako sme ju začali,“ skonštatoval tréner Kosovčanov Albert Bunjaki.

Súboj G-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta vo futbale 2018 v Škodre medzi domácim Albánskom a Macedónskom prerušili v 76. min pre prudký dážď. Na ukazovateli skóre bol stav 1:1, keď hlavný rozhodca Turek Hüseyin Göcek usúdil, že sa už nemôže pokračovať, lebo podmienky sú neregulárne. Stretnutie dohrajú v utorok 6. 9. od 14.00 h SELČ. Účastníka tohtoročných ME Albánsko poslal do vedenia už v 9. min útočník Armando Sadiku, na 1:1 vyrovnal šesť minút po prestávke obranca Macedónska Ezgjan Alioski.

Španielsko – Lichtenštajnsko 8:0 (1:0)

Góly: 10. a 67. Diego Costa, 59. a 90.+ David Silva, 82. a 83. Morata, 55. Sergi Roberto, 60. Vitolo

ŠKODRA

Albánsko – Macedónsko 1:1

– prerušené v II. polčase pre prudký dážď, agentúra SITA odvysiela výsledok v utorok ráno, ak sa bude pokračovať

Góly: 9. Sadiku – 51. Alioski

HAIFA

Izrael – Taliansko 1:3 (1:2)

Góly: 35. Ben Haim II – 14. G. Pellé, 31. Candreva (z pok. kopu), 83. Immobile, ČK: 55. Chiellini (Taliansko) po 2. ŽK

I-skupina:

TURKU

Fínsko – Kosovo 1:1 (1:0)

Góly: 18. Arajuuri – 60. V. Berisha (z pok. kopu), rozhodovali: Ivan Kružliak – Tomáš Mókoš, Ondrej Brendza (všetci SR)