Video: Srí Lankou otriasli ďalšie výbuchy, militanti spustili počas razie paľbu a zahynuli aj deti

Sri Lanka, polícia, útok
Srílanské bezpečnostné zložky našli v sobotu ráno v dome na východe krajiny 15 mŕtvych, medzi nimi i šesť detí, po tom, čo militanti prepojení s veľkonočnými bombovými útokmi spustili počas razie v budove paľbu a odpálili tam výbušniny. 27. apríl 2019 Foto: SITA/AP

KOLOMBO 27. apríla (WebNoviny.sk) – Srílanské bezpečnostné zložky našli v sobotu ráno v dome na východe krajiny 15 mŕtvych, medzi nimi i šesť detí, po tom, čo militanti prepojení s veľkonočnými bombovými útokmi spustili počas razie v budove paľbu a odpálili tam výbušniny.

Bezpečnostné sily vykonali raziu blízko mesta Sammanthurai po tom, ako dostali tip na údajný úkryt militantov. Prestrelka začala v piatok v noci, pričom podľa úradov militanti v dome tiež spôsobili tri explózie.

Našli „samovražedný výstroj“

Najmenej traja ľudia pri útoku utrpeli zranenia, povedal policajný hovorca Ruwan Gunasekara. Podľa neho sú medzi mŕtvymi pravdepodobne aj traja militanti, ktorí sa odpálili. Už skôr armáda informovala, že pri útoku zomrel najmenej jeden civilista.

Razie a policajné zákazy vychádzania odstavili viaceré oblasti na východe Srí Lanky. Miestny policajný veliteľ Aruna Jayasekara povedal, že vojaci a polícia čakali na svitanie, aby mohli v sobotu vykonať ďalšie razie vo Východnej provincii, keďže domy sú tam postavené veľmi blízko pri sebe.

Armáda medzičasom informovala, že pri raziách, ktoré ešte trvajú, našli bezpečnostné zložky výbušniny, rozbušky, „samovražedný výstroj“, vojenské uniformy a vlajky extrémistickej skupiny Islamský štát. Gunasekara uviedol, že v rovnakej oblasti, našli policajti na základe informácií od tajných služieb 150 tyčiniek trhacej želatíny a 100-tisíc malých kovových guľôčok, dodávku a oblečenie, ktoré podľa predpokladov použili osoby zapojené do útokov z uplynulej nedele.

Zrušili nedeľné omše

Podľa predstaviteľov z polície a úradu premiéra tvrdia, že militanti sú ešte na úteku a majú prístup k výbušninám. To viedlo k zvýšeniu bezpečnostných opatrení v chrámoch, kostoloch, svätyniach a mešitách po celej krajine.

Katolícki predstavitelia zrušili do odvolania nedeľné omše a úrady varovali aj moslimov, aby sa nezúčastňovali na spoločných modlitbách v mešitách.

Srí Lankou počas Veľkonočnej nedele otriasli simultánne útoky na kostoly a hotely, ktoré si podľa najnovších údajov vyžiadali najmenej 253 obetí a stovky zranených. Na masakre sa podieľalo celkovo deväť útočníkov vrátanej jednej ženy. Podľa austrálskeho premiéra Scotta Morrisona mali militanti väzby na Islamský štát. Teroristická organizácia sa už k útokom prihlásila skôr počas týždňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom