Bastian Schweinsteiger
Bastian Schweinsteiger z Manchestru United v súboji s hráčmi Newcastlu počas sobotňajšieho zápasu 3. kola Premier League, v ktorom sa zrodila bezgólová remíza. Manchester, 22. august 2015. Foto: SITA/AP

LONDÝN 22. augusta (WEBNOVINY) – Futbalisti Manchestru United remizovali v úvodnom sobotňajšom stretnutí 3. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League na domácej pôde s Newcastlom United 0:0. „Červení diabli“ v novom ročníku stratili prvé body, v prvých dvoch kolách dosiahli zhodné víťazstvá 1:0. Naďalej však trvá ich séria bez inkasovaného gólu.

Nováčik z Bournemouthu zvíťazil na ihrisku West Hamu United 4:3 a pripísal si historicky prvé tri body v Premier League vo svojej 125 ročnej histórii. „The Cherries“ viedli po polhodine hry 2:0 zásluhou dvoch presných zásahov útočníka Calluma Wilsona.

Domácim sa v druhom polčase podarilo vyrovnať, keď najprv v 48. minúte premenil pokutový kop Mark Noble a o päť minút sa presadil Senegalčan Cheikhou Kouyate.

Vedenie hosťom vrátil v 66. minúte Marc Pugh. V 79. minúte po červenej karte predčasne opustil hraciu plochu domáci Carl Jenkinson a Wilson z nariadeného pokutového kopu zavŕšil hetrik. „Kladivárom“ sa podarilo už len znížiť gólom Modiba Maigu.

Klub pre dlhy takmer zanikol

Šikovný zakončovateľ Wilson mal v stretnutí podľa štatistík BBC 54 kontaktov s loptou a nabehal viac ako 11 kilometrov. „Je to pre mňa fantastický deň. Získali sme dôležité tri body. V prvých dvoch kolách sme boli trochu strnulí, dnes sme to konečne rozbalili,“ povedal Wilson pre BBC Sport.

Pre zaujímavosť, Wilson prišiel do Bournemouthu pred začiatkom sezóny 2014/2015 z Coventry City za tri milióny libier, čo bola v tom čase rekordná prestupová čiastka v klubovej histórii.

Bournemouth pred šiestimi rokmi pre dlhy takmer zanikol, spadol do IV. ligy. Odvtedy sa šplhá nahor. Účinkoval v The Championship iba od ročníka 2013/2014, celkovo tam odohral len päť sezón (predtým aj v rokoch 1987 – 1990, pozn.). Mal najmenší štadión nielen v II. lige, útulný stánok pre 12-tisíc divákov je v tomto smere rekordérom aj v celej doterajšej histórii Premier League.

Investor klubu chodí na zápasy len zriedka

Dôležitou persónou v klube je tajomný ruský investor Maxim Demin, ktorý podniká v petrochemickom priemysle a býva vo Švajčiarsku. Žije však utiahnutým spôsobom, neposkytuje vyhlásenia pre médiá a je veľmi poverčivý. Na zápasoch svojho klubu sa objaví iba zriedka.

„Je poverčivý. Nejaký čas pred každým zápasom mu musím poslať SMS-ku. Neprezradím, čo presne, ale musím robiť určité ´povinné cviky´ a dodržiavať jeho zaužívané zvyklosti. Na naše stretnutia často nechodí. Vraví, že prináša smolu. Snažil som sa ho presvedčiť, aby prišiel,“ skonštatoval tréner AFC Eddie Howe.

Klub založili v roku 1890. Tím prezývajú „višne“, keďže v minulosti hral v dresoch podobných farbám tohto ovocia. V súčasnosti nastupuje často v pruhovaných červeno-čiernych dresoch. Súčasný názov prijal klub v roku 1972.

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 3. kola Premier League:
Manchester United – Newcastle United 0:0

Ľubomír Šatka (Newcastle) nefiguruje v zápise o stretnutí

Leicester – Tottenham 1:1 (0:0)

Góly: 82. Mahrez – 81. D. Alli

West Ham United – Bournemouth 3:4 (0:2)

Góly: 48. Noble (z pok. kopu), 53. Kouyaté, 83. M. Maiga – 11., 28. a 79. C. Wilson (posledný z pok. kopu), 66. Pugh, ČK: Jenkinsson (West Ham)

Crystal Palace – Aston Villa 2:1 (0:0)

Góly: 71. Dann, 87. Sako – 77. Souare (vlastný)

Norwich – Stoke City 1:1 (1:1)

Góly: 28. R. Martin – 11. Diouf

Dionatan Teixeira (Stoke) nefiguruje v zápise o stretnutí.

Sunderland – Swansea 1:1 (0:1)

Góly: 62. J. Defoe – 45.+ Gomis

1. Leicester 3 2 1 0 7:4 7

2. Manchester Utd. 3 2 1 0 2:0 7